17.01 (niedziela) Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia

Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w wykonaniu Chóru ANGELOS Parafii Prawosławnej pw. św. Ducha (Białystok) oraz Chóru Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny (Bielsk Podlaski) odbędzie się w niedzielę 17 stycznia br., o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej Zamku Kazimierzowskiego w Sandomierzu (ul. Zamkowa 12).

Ponadto:

– Boska Liturgia – 17.01.2016 r., godzina 10:00, Cerkiew pw. św.św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu. Śpiewa chór Parafii Prawosławnej pw. św. Ducha z Białegostoku.
– Okolicznościowa wystawa „Cerkwie Europy” autorstwa fotografa Ryszarda Biskupa.

Wstęp wolny.

***

Chór ANGELOS Parafii Prawosławnej p/w św. Ducha w Białymstoku funkcjonuje przy największej prawosławnej świątyni w Polsce i jednej z największych cerkwi w Europie. Chór stworzony został wraz z erygowaniem w lutym 1983 roku nowej białostockiej parafii pod wezwaniem św. Ducha. Oświęcenie świątyni miało miejsce 16 maja 1999 r. Wydarzeniu przewodniczył inicjator budowy Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. Zasadniczym celem chóru Angelos jest śpiew podczas głównych nabożeństw roku liturgicznego. Poza tym chór aktywnie uczestniczy w różnych wydarzeniach kulturalno-społecznych i religijnych swojego miasta i regionu. Doniosłym wydarzeniem było uświetnienie wizyty w Polsce Patriarchy Ekumenicznego (Konstantynopolitańskiego) Bartolomeusza I (1998). Zespół bierze udział w festiwalach muzyki cerkiewnej, koncertach oraz nagraniach telewizyjnych, radiowych i do portali internetowych.

Pierwszym dyrygentem chóru był Jan Maksymiuk, następnie ks. protodiakon Eugeniusz Skowroński. Od października 2014 r. dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru Angelos jest magister sztuki Ireneusz Ławreszuk – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jako chórmistrz wielokrotnie wyróżniany był na prestiżowych festiwalach chóralnych, m.in. dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (2010, 2012) i Warszawskiej Wiośnie Chóralnej (2011). Jest wykładowcą kilku placówek artystycznych Podlasia. Obecnie jest również sekretarzem i członkiem jury Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Za swe zasługi na niwie artystyczno-religijnej został odznaczony zaszczytnym Orderem Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia.

Program występu:

1. Christos woskriesie – łacińsko-grecko-słowiańskie

2. P. Stecenko – Błagosłowi dusze moja Gospoda

3. A. Turczaninow – Jedinorodnyj Synie

4. D. Christow – Chwalitie imia Gospodnie solo Adrian Awksietijuk

5. O. Miasnikow – Wieliczyt dusza moja – solo Julita Werszko (sopran) i Marta Czaban (alt)

6. Bog sia rażdaje – kolęda ukraińska

7. A u wifliejemi – solo Michał Artyszewicz (baryton) kolęda ukraińska

8. Nocz ticha nad Paliestinoj – kolęda rosyjska

9. O dywneje narodżeńnia – kolęda ukraińska solo: Julita Werszko (sopran)

10. A u swietie nam – kolęda białoruska

11. Na nebi zirka jasna – kolęda ukraińska solo Julita Werszko (sopran), Marta Czaban (mezzosopran) i Iwona Bolesta (alt)

12. Dnies’ pojuszcze – kolęda ukraińska

13. Lujajże Jezuniu – kolęda polska

Program koncertu parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim:

1. Bieły snieh zasypał pole

2. Preczystaja Diwa

3. Pane Hospodaru

4. Wże zirka schodyt

5. Oj, na riczci

6. Diwa Marija cerkwu stroiła

7. Oj, na mory

8. Na nebi zirka

9. Nocz ticha nad Palestinoj

10. Eta nocz swiataja

Utwory związane z tematyką święta:

11. Sława w wysznich Bohu

12. Posietił ny jest’

info: Sandomierskie Centrum Kultury

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x