Czy chętnie się zadłużamy?

Wciąż nie jesteśmy społeczeństwem na tyle bogatym, aby przeciętny Polak mógł sobie pozwolić na zakup wszystkich potrzebnych przedmiotów za posiadaną gotówkę.

Zwykle otrzymywana pensja pozwala nam na zaspokojenie codziennych, zwykłych potrzeb, natomiast na zakup samochodu, lepszego sprzętu, zrobienie remontu lub choćby zakup prezentów świątecznych często musimy pożyczać. Święta to bez wątpienia okres generujący dodatkowe koszty, a jak wynika z przeprowadzonego niedawno badania, jesteśmy skłonni w tym okresie wydawać coraz więcej.

NASZE POTRZEBY ROSNĄ?

Nasze zarobki rosną stosunkowo powoli, natomiast potrzeby stale rosną. Dzieje się tak w dużej mierze na skutek atakujących nas ze wszystkich stron reklam, które wmawiają nam coraz to nowe potrzeby. Wystarczy włączyć choćby na chwilę telewizję bądź przespacerować się po mieście, aby natknąć się na przynajmniej kilka reklam kredytów i pożyczek, sprawiających wrażenie, że możemy sobie pozwolić na wszystko. Tymczasem rzadko kiedy oddaje się tyle, ile pożycza – zwykle jest to kwota znacznie większa. Naprzeciw nowym potrzebom konsumentów wychodzą sklepy i banki, oferując coraz korzystniejsze kredyty, a także, wobec rozwoju handlu w Internecie – umożliwiając zakupy przez Internet na raty.

POTWIERDZENIE W BADANIACH

Przykładowo z przeprowadzonych przed świętami Bożego Narodzenia badań wynikało, iż w 2015 roku Polacy na prezenty byli skłonni wydać więcej, niż w zeszłym roku. Ogółem prawie połowa respondentów tego badania deklarowała, że na zakup prezentów wyda więcej niż w roku ubiegłym. Oczywiście wielu z nas na ten cel musiało się zapożyczyć – według wspomnianego badania 13% Polaków płaciło za prezenty pieniędzmi, których realnie nie posiadało. Takie deklaracje dają pole do popisu podmiotom udzielającym pożyczek i umożliwiającym dokonywanie zakupów na raty.

CORAZ CHĘTNIEJ ZADŁUŻAMY SIĘ W INTERNECIE

Od kiedy zakupy na raty stały się możliwe również w Internecie, np. dla płatności realizowanych w systemie PayU, coraz więcej Polaków korzysta z tej opcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu wielu z nas może pozwolić sobie na zakup wymarzonego sprzętu nie odkładając tego na nieokreślone „później”. Rozwiązanie takie, jak dowiedziono, jest również korzystne dla sprzedających – wpływa znacząco na zwiększenie obrotu sklepów.

Wielu Polaków poprzez branie szybkich pożyczek doprowadziło budżet domowy do ruiny, popadając w długi. Można się jednak spodziewać, że zwiększenie konkurencyjności w zakresie udzielania kredytów powinno wpłynąć na obniżenie ich kosztów, a więc działać również na korzyść konsumentów.

Zobacz też: Czy warto kupować na raty?

materiał partnera