Jak urządzić poddasze zgodnie z zasadami feng shui

Feng shui w języku chińskim oznacza wiatr i wodę. Jednak, według jej zasad, w urządzaniu mieszkania kierujemy się wpływem wszystkich żywiołów. To starożytna wiedza, której dogłębne poznanie zajmuje dużo czasu. Możemy zastosować podczas dekoracji i aranżacji poddasza jedynie elementy tej wiedzy, które pozytywnie wpłyną na samopoczucie. Mieszkanie na poddaszu to bardzo klimatyczne wnętrze, mające swój niepowtarzalny charakter i istnieje wiele możliwości jego oryginalnej aranżacji.

NATURALNE OŚWIETLENIE I CZĘSTE WIETRZENIE

W urządzaniu poddasza bardzo istotna jest izolacja od słońca, dlatego najlepiej zastosować rolety do okien dachowych. Zadbajmy o ich prawidłowe zainstalowanie, by nie utrudniały otwierania okien, ponieważ w feng shui bardzo istotne jest częste wietrzenie pomieszczeń. Poddasze ze względu na liczne skosy często trudno jest oświetlić. Latem należy chronić się od słońca jednocześnie nie ograniczając dopływu naturalnego światła. Odbijające słońce rolety z termoizolacją są w tym przypadku niezastąpione. Czyste powietrze i dobre oświetlenie zapewniają nieskrępowany przepływ energii.

DREWNO I METAL – KREATYWNOŚĆ I SKUPIENIE

Według zasad feng shui drewno jest synonimem kreatywności i rozwoju. Na poddaszu bardzo często wiele elementów jest z niego wykonanych, np. belki, stropy czy podłogi. Dlatego bardzo dobrze, aby w ten surowiec były bogato wyposażone pomieszczenia przeznaczone do pracy oraz nauki. Tak samo jak drewniane meble, krzesła, biurka czy półki, twórcze myślenie pobudzą również motywy przedstawiające pnie drzew oraz kolory: niebieski i zielony. Z kolei metal wspomaga logiczne myślenie i koncentrację. Ponieważ łączenie metalu z drewnem jest bardzo ciekawym i dekoracyjnym pomysłem – warto zastosować wykonane z metalu okucia i uchwyty. Właściwości metalu wzmacniają kolory pastelowe oraz szarości, podobne działanie mają również kamienie.

OGIEŃ – ODWAGA I PEWNOŚĆ SIEBIE

Ogień symbolizuje siłę i umiejętności przywódcze. Jeżeli chcemy takie cechy wzmacniać, pomogą nam w tym przede wszystkim barwy  takie, jak pomarańcze, czerwień, róż i fiolet, wzory z motywami zwierzęcymi oraz świece. Wg wyznawców nowoczesnego feng shui podobne działanie mają również urządzenia elektryczne.

ZIEMIA – WITALNOŚĆ I STABILIZACJA

Z elementem ziemi połączone są przedmioty o prostokątnych kształtach, niskie i płaskie oraz kolory naturalne, takie jak beże, brązy i zgaszone zielenie. Ziemia wzmacnia naszą siłę fizyczną, zdrowie oraz równowagę emocjonalną. Dlatego duże, otwarte przestrzenie pozytywnie wpłyną na naszą wewnętrzną harmonię. Urządzając sypialnię, pamiętajmy, aby łóżko nie było ustawione bezpośrednio pod oknami lub belkami sufitowymi – można je złagodzić miękkim baldachimem.

WODA – DUCHOWOŚĆ

Czerń i wszystkie ciemne odcienie barw, lustra i nieregularne faliste kształty oraz akwarium to podstawowe „wzmacniacze” związanej z wodą sfery emocjonalnej i duchowej. Z żywiołem wody związane są również urządzenia, takie jak zmywarka czy pralka.

Nauka feng shui zakłada, że każda część domu odpowiada innej sferze życia: karierze, zdrowiu i rodzinie, majątkowi, rozwojowi duchowemu, reputacji, kreatywności, dzieciom i życzliwym ludziom. Wyznacza się je ośmiokątnym diagramem tzw. bagua.

Zobacz także: Jak urządzić salon w stylu japońskim

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kamila
4 lat temu

pieknie się prezentuje i przy okazji jest bardzo funkcjnalny kamien dekoracyjny np tatry bruk-bet w stylu góralskim 🙂

Jan
3 lat temu
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x