Sandomierz: Uczczono pamięć ofiar terroru niemieckiego

Z inicjatywy Sandomierskiego Centrum Pamięci w minioną niedzielę w Sandomierzu, odbyła się uroczystość ku czci ofiar terroru niemieckiego (1939-1945). Wydarzenie zorganizowane już po raz drugi rozpoczęła msza święta w bazylice katedralnej, której przewodniczył ks. dr Waldemar Gałązka. Następnie uczestnicy uroczystości patriotycznej przemaszerowali pod pomnik znajdujący się w pobliżu sandomierskiego zamku.

Data uroczystości jest nieprzypadkowa, bowiem 16 marca 1942 roku żołnierze III rzeszy dokonali masowych aresztowań sandomierzan. Pośród skazanych znalazła się elita intelektualna miasta. Aresztowani zostali początkowo osadzeni i torturowaniu w zamku, następnie umieszczono ich w obozach faszystowskich na ternie naszego kraju i Niemiec.

W uroczystości udział wzięli posłowie na Sejm RP, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, radni, instytucji kultury, rodziny ofiar, kombatanci, młodzież szkolna. Sandomierski magistrat reprezentował Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza.

Historyczny rys tragicznych wydarzeń przybliżył uczestnikom uroczystości Zbigniew Puławski Prezes Sandomierskiego Centrum Pamięci. Następnie głos zabrał burmistrz, apelując do zgromadzonych o pamięć oraz wspominając okoliczności wydarzenia.

— Stajemy dziś wspólnie przed pomnikiem wyrażającym cześć sandomierzan dla bohaterów poległych w II wojnie światowej. Wśród ofiar tej najokrutniejszej z wojen są nasi przodkowie. Były to osoby, które bez udowodnionej winy, bez prawa veta zostały skazane na najgorszą z kar – na karę śmierci. […] Niemieccy faszyści, którzy rozpoczęli w 1939 roku swój śmiertelny marsz po władzę nad kontynentem, dotarli również do Sandomierza. Data 16 marca 1942 roku była jedną z najtragiczniejszych w dziejach naszego miasta. Dokonano wówczas masowych aresztowań sandomierzan. Ofiarami terroru niemieckiego stały się osoby stanowiące kwiat inteligencji sandomierskiej.

Po przemówieniach delegacje złożyły przed pomnikiem wiązanki kwiatów i znicze.

foto&info: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x