31.03 (czwartek) Premiera filmu o Hieronimie Dekutowskim i Żołnierzach Niezłomnych „Zapora”

Instytut Pamięci Narodowej, Samorządowy Ośrodek Kultury i Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne zapraszają na film „Zapora”. Bezpłatna projekcja odbędzie się w czwartek, 31 marca 2016 r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Nowej Dębie. Obowiązują darmowe wejściówki, które można odbierać w sekretariacie oraz kasie SOK.

„Zapora” to film o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym – majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny.

Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków”.

Mjr Dekutowski, podobnie jak inni żołnierze wyklęci, skazany został przez komunistów na wieczną niepamięć. Powrócił jako bohater.

PRODUKCJA: Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej

REŻYSERIA: Konrad Starczewski

SCENARIUSZ: Maciej Żuczkowski, Tomasz Sudoł, Konrad Starczewski

ZDJĘCIA: Konrad Starczewski, Piotr Wiejak, Rafał Pękała

MONTAŻ: Marcin Sucharski

MUZYKA: Iza Szoszkiewicz

PRODUCENT WYKONAWCZY: 2i Studio

WSPÓŁPRACA: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego, Studium Polski Podziemniej, Filmoteka Narodowa i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum Instytutu Hoovera, Archiwum Państwowe w Lublinie.

Instytut Pamięci Narodowej, który jest producentem filmu w reżyserii Konrada Starczewskiego, będzie organizować pokazy w całej Polsce. Prosimy o śledzenie informacji pojawiających się na stronie zapora.ipn.gov.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sd
6 lat temu

a kiedy film w mieście rodzinnym – tj. Tarnobrzegu

Dorian
6 lat temu
Reply to  sd

film filmem, ważniejsze kiedy wielki pomnik gdzieś w centrum albo na placu. Popiersie, schowane w żywopłocie to kpina.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content