Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Sandomierzu

Uroczystą mszą świętą oraz złożeniem wieńców i kwiatów na mogile katyńskiej uczczono 10 kwietnia br. w Sandomierzu pamięć ofiar bestialskiej zbrodni, jakiej oprawcy z NKWD dokonali na Polakach wiosną 1940 roku.

W latach 1940-1941 władze radzieckie przeprowadziły cztery wielkie wywózki – w lutym, kwietniu i czerwcu 1940 r. oraz pod koniec maja 1941 r. Barbarzyńskie deportacje Polaków w głąb ZSRR miały rozbić społeczną strukturę Polski, dostarczając jednocześnie totalitarnemu, sowieckiemu imperium siłę roboczą. Masowe wywózki dla tysięcy deportowanych okazały się wyrokiem śmierci.

Sandomierskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną w kościele Św. Józefa w Sandomierzu. Dalsza część miejskich uroczystości kontynuowana była na cmentarzu katedralnym, przed symboliczną mogiłą upamiętniającą ofiary sowieckiego ludobójstwa w Katyniu i pomnikiem poświęconym ofiarom rzezi wołyńskiej. W obchodach rocznicowych uczestniczyli: przedstawiciele władz samorządowych, delegacje z pocztami sztandarowymi szkół, organizacji kombatanckich, wojska, policji, stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańcy miasta.

Sandomierski samorząd reprezentowali: Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza, a także Robert Pytka Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza wraz z delegacją radnych.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego modlitwę w intencji ofiar bestialskich mordów NKWD na „nieludzkiej ziemi” poprowadził ks. kanonik dr Jerzy Dąbek Wikariusz Generalny Kurii Diecezji Sandomierskiej i proboszcz parafii Św. Józefa w Sandomierzu.

Następnie głos zabrał Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza wspominając okoliczności tragedii katyńskiej – Aresztowania, które miały miejsce po rozpoczęciu działań wojennych ZSRR na terenie naszego kraju, wiązały się z niemal natychmiastową wywózką zza wschodnią granicę. Zatrzymani umieszczani byli w dwóch obozach w Kozielsku koło Smoleńska i w Starobielsku koło Charkowa. Trzecią, liczną grupę, wśród której przeważali policjanci i żandarmi osadzono w odrębnym, większym obozie, w Ostaszkowie koło Kalinina. Cywile trafili do więzień w Mińsku i Kijowie.

Gospodarz miasta szczególnie zaakcentował ofiarę, jaką ponieśli nasi rodacy 76 lat temu – W imieniu nas wszystkich – osób, którym wojna jest znana jedynie z kart podręczników do historii – dziękujemy za Wasze wielkie poświęcenie. Chciałbym aby słowo dziękuje wybrzmiało w tym dniu szczególnie dla tych, których wojna zabrała z domów i posłała na wschód, by tam ponieśli śmierć z dala od bliskich, bez możliwości godnego pochówku. Dziś Drodzy Państwo pozostała nam pamięć, ale i prawda. W 76. rocznicę zbrodni katyńskiej złóżmy hołd naszym rodakom, którzy oddali swoje życie za ukochaną Ojczyznę. Złóżmy także szczególny hołd prawdzie, która ostatecznie zwyciężyła i jest nam dana, jako dowód na to, że kłamstwo i zło wcześniej czy później poniesie klęskę

Po przemówieniu, odbył się apel poległych, następnie w hołdzie ofiarom tragicznych wydarzeń katyńskich z 1940 r. żołnierze Jednostki Wojskowej 3533 w Sandomierzu oddali salwę honorową. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze na symbolicznych mogiłach katyńskiej oraz wołyńskiej. Uroczystości rocznicowe na Cmentarzu Katedralnym zakończyły się wspólnym odśpiewaniem Roty.

Organizatorami tegorocznych obchodów był Urząd Miejski w Sandomierzu i Sandomierskie Centrum Kultury.

info: UM Sandomierz
foto: Ewelina Ura

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x