Tarnobrzeg: Domek dla lalek, bajkowy teatrzyk w ramach wystawy „W czasach Stanisława Jachowicza”

Do 30. czerwca br. w Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega można oglądać wystawę „W czasach Stanisława Jachowicza”. Wystawa przeznaczona jest zarówno dla dorosłych, którzy przybliżą sobie wiedzę o tym poecie i bajkopisarzu, oraz dla dzieci w różnym wieku, które słuchając, czy czytając bajki „Pan kotek był chory” i „Andzia” zapoznają się z twórczością tego bajkopisarza pochodzącego z Tarnobrzega.

Wystawa pt. „W czasach Stanisława Jachowicza” opowiada o życiu i twórczości tego poety i bajkopisarza, pedagoga i działacza charytatywnego oraz czasach w których żył. Podzielona jest na dwie części. W pierwszej, historycznej zaprezentowano rys jego życia oraz zainscenizowano wnętrze saloniku mieszczańskiego z pierwszej połowy XIX wieku, w którym dwoje dzieci słucha bajek opowiadanych przez Stanisława Jachowicza.

Epokę przybliżają XIX-wieczne ryciny przedstawiające Warszawę tamtych czasów, ponieważ swe dorosłe życie Jachowicz spędził w tym mieście, m.in. Ogród Saski, Krakowskie Przedmieście, Plac przed Teatrem Wielkim, czy też budynki np. Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności i ochronki dla dzieci. Ukazani są także ludzie, z którymi współpracował: Maurycy Mochnacki, Antoni Edward Odyniec, czy Kazimierz Brodziński oraz jego rodzina: postaci rodziców, synowie Eryk i Rudolf i żona Antonina z Ośniałowskich.

Zaprezentowane są także książki wydane za życia Jachowicza oraz wydania późniejsze. Są to jego bajki, powiastki, śpiewy dla dzieci, a także praca zbiorowa pod tytułem „Wieniec”, wydana w hołdzie dla jego zasług przez przyjaciół i uczniów na 61. urodziny poety. Pokazane są także oryginalne rękopisy Jachowicza – karty z jego wierszami oraz karty z przysłowiami.

BAJKOWY TEATRZYK LALKOWY

Druga część wystawy przeznaczona została dla dzieci zarówno w wieku przedszkolnym, jak i starszych. Jest to teatrzyk lalkowy z siedmioma scenkami, w którym przedstawione są wiersze Stanisława Jachowicza, do których podłożono głosy aktorów z tekstem wierszy oraz muzyką Fryderyka Chopina. Są to, m.in. „Chory kotek”, „Kukuryku”, „Pszczółka” i in. Teatrzyk ten przybliża współczesnym, także dorosłym, bajki Jachowicza, które pomimo upływu dwustu lat od ich powstania nadal są aktualne.

Atrakcją wystawy jest kącik zabaw, gdzie znajduje się domek dla lalek z wyposażeniem i pole bitwy z żołnierzykami.

Kurator wystawy: Beata Kotasiak-Wójcik

Realizacja wystawy: Pracownicy Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega

Eksponaty na wystawę użyczyli: Biblioteka Narodowa w Warszawie, Muzeum Warszawy, Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, Biblioteka PAU i PAN w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, osoby prywatne

Przy organizacji wystawy współpracowali: Warsztat Terapii Zajęciowej przy Parafii MBNP w Tarnobrzegu, ul. Sandomierska 24 – scenografia teatrzyku lalkowego – Piotr Bednarski, Tarnobrzeski Dom Kultury – reżyseria interpretacji wierszy St. Jachowicza do teatrzyku lalkowego – Sylwester Łysiak, realizacja dźwięku – Marian Zych, wybór muzyki – Mariusz Ryś Aktorzy Teatru „Czwartek” TDK: Barbara Godzina, Agata Szymańska, Mateusz Załuska, Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu, projekty i wykonanie wyposażenia domku dla lalek – Janusz Galiniak

foto&info: MHmT

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content