Tarnobrzeg: Uczczono pamięć powstańców w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (fotoreportaż)

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 50 tys. powstańców. Dziś w 72. rocznicę wybuchu powstania na Cmentarzu Wojennym w Tarnobrzegu uczczono pamięć powstańców. O godzinie 17, kiedy to 72. lat temu wybuchło powstanie, na terenie Tarnobrzega i powiatu zawyły syreny.

Powstanie planowane było na kilka dni, trwało jednak ponad dwa miesiące, dokładnie 63 dni. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Straty ludzkie to nie tylko wynik działań bojowych, lecz również masowych mordów bez różnicy płci i wieku, ze szczególną mocą nasilonych w pierwszych sześciu dniach Powstania. W tłumieniu powstania zginęło zaś około 10 tysięcy hitlerowców. Około 500 tysięcy pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta.

Warszawa po powstaniu została niemal całkowicie spalona i zburzona, zniszczono 72 proc. zabudowy mieszkalnej oraz 90 proc. zabytków.

http://www.polskieradio.pl/239,Powstanie-Warszawskie/4687,Swiadkowie

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content