Tarnobrzeg: Festiwal SATYRBLUES po raz 17 (fotoreportaż)

SATYRBLUES to wyjątkowy na skalę Polski festiwal, udanie łączący dwie dyscypliny sztuki – satyrę i muzykę, reprezentowaną przez najwyższej klasy muzyków, których koncerty trudno zapomnieć. Festiwal odbył się w Tarnobrzegu już po raz siedemnasty, jak co roku, Viktor Czura z tarnobrzeskiego Stowarzyszenia “OKO” – Ochrona Kultury Oryginalnej przygotował dla melomanów prawdziwą muzyczną ucztę.

Zgodnie z tradycją festiwal zainaugurowało otwarcie wystawy plastycznej, na którą złożyły się prace założyciela zespołu Kombi Sławomira Łozińskiego, prace satyryka Sławomira Łuczyńskiego, mistrza komiksu Bogusława Polcha oraz rysunki Olega Gustola z Ukrainy.

Muzyczną część imprezy rozpoczął krótki recital dobrze znanego festiwalowej publiczności Piotra Resteckiego, który jak zawsze zaczarował słuchaczy swoją mistrzowską grą na gitarze.

Energetyczną petardą okazał się występ francuskiego bluesmana Manu Lanvina wraz z formacją The Devil Blues. Publiczność bardzo szybko odebrała potężną dawkę emocji płynących ze sceny, spontanicznie i żywiołowo reagując zwłaszcza na popisy gitarowe Manu Lanvina.

Fenomenalnego koncertu izraelskiego zespołu Yossi Sassi Band mogła wysłuchać zarówno festiwalowa publiczność jak i słuchacze Polskiego Radia Rzeszów, które na żywo transmitowało finałowy występ 17 edycji Satyrbluesa. Jako że Yossi Sassi znany jest przede wszystkim jako jeden z założycieli i wieloletni gitarzysta najbardziej rozpoznawalnego izraelskiego zespołu metalowego Orphaned Land, część utworów miała wyjątkowo jak na ten festiwal ciężkie acz fantastyczne brzmienie. Artysta proponuje odmienną od tradycyjnych form i melodii wersję rocka, w nieco egzotycznym wydaniu, absorbującą i fascynującą klimatami bliskowschodnimi. Na finał artysta zaprosił na scenę Manu Lavina i Piotra Resteckiego, do wspólnego wykonania standardu bluesowego francuskiego artysty.

Nowością tegorocznej edycji festiwalu był brak występu kabaretu, na scenie pojawił się za to w wieczorze autorskim humorysta Andrzej Poniedzielski.

foto: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krysian
7 lat temu

ta impra to mistrzostwo świata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ada
7 lat temu

Kulturalna bomba! Więcej takich.

\zasxdcf
7 lat temu

nie mozna 2 razy do roku

Wikary
7 lat temu
Reply to  \zasxdcf

odmówię za to koronkę w Sulisławicach

mieszczuch
7 lat temu

Impra ma jeden duży minus – nie jest dla wszystkich chętnych ze względu na zbyt małą pojemność sali TDK. Mam nadzieję że remont TDK coś zmieni w tej materii.

ada
7 lat temu

Serce rośnie, że jest aż takie zapotrzebowanie na kulturę najwyższych lotów w Tarnobrzegu. Wielkie brawa dla dwójki wspaniałych organizatorów, boi taki poziom łatwo położyć jakimś skosem 😉 a tu co roku: pięknie, zabawnie, zachwycająco, wzruszająco… dziękuję i apeluję: tak trzymać!

Lucyna
7 lat temu

wszystko co piekne trwa zdecydownie za szybko

Joanna
7 lat temu

Merci pour ces instants inoubliables comme d’habitude le festival Satyrblues est au top niveau, j’espère revenir l’année prochaine !

Rajmund.
7 lat temu

Dziękujemy za baaaaardzo bardzo fajny dzień ! Suuuuper chwile ! DZIĘKI !!!

Azja
7 lat temu

Było mega rewelacyjnie! Nie wiem jak organizatorom udaje się co roku zaprosić takich wykonawców i stworzyć taką atmosferę, ale pełen szacunek! Szkoda że SB odbywa się tylko raz w roku a nie np. raz na kwartał.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content