Tarnobrzeskie cmentarze w dniu Wszystkich Świętych „z lotu ptaka” (fotoreportaż)

1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji to czas zadumy, tego dnia licznie odwiedzamy groby bliskich, modlimy się za zmarłych, składamy wieńce, wiązanki i zapalamy znicze.

Msze święte w kaplicy znajdującej się na cmentarzu komunalnym w Sobowie, odprawione zostaną o godzinie 10 i 14, w Miechocinie msza zaplanowana została na godzinę 11, zaś na cmentarzach w Wielowsi i Tarnobrzegu – obok PKS na godzinę 14.

Dziś na tarnobrzeskich cmentarzach przeprowadzona zostanie kwesta na ratowanie najstarszego cmentarza w mieście w Miechocinie-Piaskach. Datki przeznaczone zostaną między innymi na odnowienie grobów dominikańskich: o. Ludwik Solawy, który przez dziesięć lat był przeorem w Tarnobrzegu w XIX wieku oraz o. Alojzego Serafińskiego, słynnego kaznodziei z początku XX wieku. W środę zaś w dzień zaduszny, na spektakl słowno – muzyczny na stary cmentarz w Miechocinie zapraszają uczniowie Szkoły Podstawowej nr.6. – początek godz. 17.

ORGANIZACJA RUCHU

W dniu Wszystkich Świętych i w okresie poprzedzającym święto na terenie powiatu tarnobrzeskiego oraz w samym Tarnobrzegu w okolicach cmentarzy znajdujących się w rejonie dróg krajowych i wojewódzkich planowane jest ustawienie znaków „ograniczenie prędkości”, „zakaz zatrzymywania się” i „zakaz wyprzedzania”. – szczegóły dotyczące zmian organizacji ruchu – tutaj

Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krzysiek
4 lat temu

Szkoda, że autor zapomniał o cmentarzu wojskowym i żydowskim to przecież też tarnobrzeskie nekropolie … Poza tym Wielowieś i Machów.

STH
4 lat temu
Reply to  krzysiek

Może jeszcze zrobią zdjęcia 🙂

Tom
4 lat temu

Jest jeszcze cmentarz na Piaskach i wojskowy za zalewem

Stefan
4 lat temu
Reply to  Tom

Cmentarz na Piaskach masz na zdjęciach. Przypatrz się dobrze bo zadrzewiony jest mocno.

Iza
4 lat temu

Pięknie wygląda ta nasza jesień. Nacieszmy się tym złotym widokiem bo za niedługo będzie tylko biel.

zielony
4 lat temu

Cmentarz za dworcem PKS okropnie ogołocony z drzew 🙁 Taka moda? Wszystkim przeszkadzają rosnące drzewa?

STH
4 lat temu
Reply to  zielony

Należałoby je wszystkie wyciąć na terenie cmentarza. A przeszkadzają one przede wszystkim tym, którzy co roku przed 1 listopada muszą spędzać dużo czasu by oczyścić groby z przede wszystkim listów i innych „pożytków” spadających z drzew i zaśmiecających nagrobki dookoła.
Poza tym, przynajmniej część tych drzew nie jest zdrowa i już teraz stanowi pewne zagrożenie (bądź będzie to miało miejsce w przyszłości).
Znając nasze polskie realia, działania zostaną podjęte dopiero gdy jakieś drzewo się zawali i zniszczy kilka bądź kilkanaście grobowców.

jarek
4 lat temu
Reply to  STH

Bez obaw.Wszystkie chore drzewa lub konary są na starym cmentarzu regularnie przycinane przez odpowiednie służby.Często chyba nie bywasz na cmentarzu skoro nie wiesz że każde drzewo daje ulgę przy upałach które ostatnimi latami są długie i dokuczliwe.A że trzeba posprzatać liście ? Ano trzeba ale tez stanowią one piękną ozdobę.Przede wszystkim trzeba zadbać o oświetlenie oraz pozbyć się osobników którzy zrobili sobie z cmentarza miejsce libacji i toaletę.Oraz ukrócić kradzieże i dewastacje chociażby przez minimalny monitoring.

STH
4 lat temu
Reply to  jarek

Spokojnie znalazłbym przynajmniej kilka drzew, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla nagrobków a być może i dla ludzi. Czytałem trochę artykułów na ten temat, a także rozmawiałem kiedyś z ekspertem ds. leśnictwa i faktem jest, że raczej odchodzi się od zalesiania cmentarzy, wręcz na odwrót – często prowadzi się na cmentarzach właśnie wycinkę. I nie dotyczy to tylko chorych drzew. Powodów jest kilka i są bardzo logiczne. Po pierwsze, mało które drzewo, które rośnie na cmentarzu ma zdrowe korzenie. Większość osób mających wykształcenie leśnicze bądź pokrewne na pewno potwierdziłoby tę tezę. Przyczyną takiego stanu jest fakt, iż te drzewa rosną wśród grobów – nie jest to więc pierwsza klasa jakości gleby, a na pewno nie można powiedzieć, że jest ona nieskażona. Dotyczy to większości cmentarzy, przede wszystkim tych starszych, gdzie pochówki były dokonywane trochę inaczej niż obecnie. Po drugie, na podstawie jedynie własnych obserwacji nie możesz stwierdzić, czy dane drzewo jest zdrowe. Musiałby przyjechać specjalny zespół fachowców i zbadać wszystkie drzewa. Idę o zakład, że część zostałaby zakwalifikowana do wycinki. Po trzecie, nawet jeśli drzewo jest zdrowe to nie można powiedzieć, że nie stanowią niebezpieczeństwa. Istotnie, w razie większej wichury czy innego rodzaju niestandardowych warunków atmosferycznych są one szczególnie podatne… Czytaj więcej »

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content