Tarnobrzeg: W ramach Patriotycznego Wiecu uczczono tych, którzy walczyli za wolną i demokratyczną Polskę (zdjęcia)

Dziś, w 35. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w Tarnobrzegu odbył się Obywatelski Wiec Patriotyczny , zorganizowany przez Komitet Obywatelski i tarnobrzeskie struktury Platformy Obywatelskiej.

W wydarzeniu wzięło udział około dwudziestu osób, wśród których byli Ci, którzy na własnej skórze odczuli represje stosowane przez ówczesną władzę wobec członków Solidarności. Swoimi wspomnieniami z tego okresu podzielili się między innymi Witold Bochyński i Stanisław Uziel.

– Celem dzisiejszego spotkania było uczczenie osób, które walczyły w Solidarności o wolną i demokratyczną Polskę – mówi Sławomir Partyka, szef tarnobrzeskich struktur PO. – Bardzo się cieszę, że wyszło to w takiej formie, że osoby z naszego regionu które działały w Solidarności, podzieliły się publicznie swoimi wspomnieniami – dodaje.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia 1981 r. przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W pierwszych dniach stanu wojennego internowano około 5 tys. osób, które przetrzymywano w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. Łącznie w czasie stanu wojennego liczba internowanych sięgnęła 10 tys., w więzieniach znalazła się znaczna część krajowych i regionalnych przywódców Solidarności, doradców, członków komisji zakładowych dużych fabryk, działaczy opozycji demokratycznej oraz intelektualistów związanych z Solidarnością.

W celach propagandowych zatrzymano także kilkadziesiąt osób z poprzedniej ekipy sprawującej władzę, m.in. Edwarda Gierka, Piotra Jaroszewicza i Edwarda Babiucha. Na podstawie dekretu o stanie wojennym zawieszono podstawowe prawa i wolności obywatelskie, wprowadzono tryb doraźny w sądach, zakazano strajków, demonstracji, milicja i wojsko mogły każdego legitymować i przeszukiwać.

foto: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
XD
3 lat temu

aaaahahaha aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhaahahaha uuuuuuuu

ZOMO
3 lat temu

Uwolnijcie nas od pisU bo co oni wyprawiają. Kaczyński zapowiedział, że wezmą się za opozycje czyli wracamy do stanu wojennego? Wszelkiej maści służby już ma. Wszystko ma.

Piotrek
3 lat temu

A na zdjęciu niedoszły zastępca prezydenta – pseudonim Rumiany i towarzystwo wzajemnej adoracji

Olo
3 lat temu

takie same dziady kalwaryjskie jak te z PiSu

Paweł Mazur
3 lat temu

Piotrek ja nie jestem towarzystwem wzajemnej adoracji ,waż słowa .

Maria
3 lat temu

Po co ta kolejna szopka.

Dorian
3 lat temu

zamknąć twarze gamonie, już mi wystarczy ujadanie emerytowanej, esbeckiej świni za ścianą, która codziennie wydzwania do kogoś i głośno się użala, że emeryturka nagle będzie głodowa.

Maria
3 lat temu
Reply to  Dorian

Smutne że esbecy podnoszą głowy i zaczynają krzyczeć i protestować coś im sie pomieszało.

palik
3 lat temu
Reply to  Maria

smutne to jest to,że jedni komuniści są źli a ci co służą pisowi dobrzy i ich sprawiedliwość nie dosięgnie.
zabawne jest to,że jeszcze w Tarnobrzegu pamiętają ci co na Machowie pracowali najgorliwszych funkcjonariuszy partyjnych,którzy chwilę później zostali najwierniejszymi synami kościoła.
widać to takie polskie mieć nad sobą jakiegoś mentora 😉

Fan Jolanty
3 lat temu

Jestem pewien, że pan Stanisław Uziel był prześladowany podczas stanu wojennego, a po rządach i obecnej kadencji PIS będzie wspominał że represje też go dosięgły,a on walczył o demokrację i Trybunał Konstytucyjny.

Fan Jolanty
3 lat temu

dziwi mnie że są jeszcze ludzie którzy chcą firmować tak zgrany i skompromitowany szyld PO.Panowie czas już stamtąd uciekać.Panie Partyka Nowoczesna przyjmuje chętnych a pan Dybus już tam jest 🙂

ciekwaska baba
3 lat temu

Pluty nie ma. Podziękował PO czy jemy podziękowali?

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x