Tarnobrzeg: Wystawa „Julian Kawalec w gąszczu bram”

Do 17 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu, prezentowana jest wystawa biograficzna „Julian Kawalec w gąszczu bram”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. W październiku ubiegłego roku minęła 100 rocznica urodzin Juliana Kawalca (1916-2016)- pisarza, którego bogata twórczość wpisuje się w nurt literatury wiejskiej.

Pisarz związany jest z naszym regionem, pochodzi z Wrzaw, wielokrotnie gościł w Tarnobrzegu. Wystawa osnuta jest na wątkach autobiograficznej powieści „W gąszczu bram”. Prezentuje zarówno eksponaty z Muzeum Okręgowego, jak i obiekty osób prywatnych, w tym pamiątki użyczone przez córkę pisarza Ewę Kawalec.

Na wystawie będzie można zobaczyć rękopisy Juliana Kawalca takich utworów jak „Tańczący jastrząb”, „Śmierć Baśki”, „Szukam domu”, „Oset”, „W gąszczu bram”, „Moja panienka”, „Najokrutniejszy jest wierzchołek drzewa”, ponadto fotografie, listy, dokumenty , w tym świadectwo dojrzałości pisarza. Prezentowane będą również przedmioty codziennego użytku oraz współbrzmiące z pisarstwem Juliana Kawalca obrazy i rysunki.

Wernisaż z udziałem Jerzego Krzemińskiego-autora scenariusza wystawy, odbędzie się dzisiaj, tj. 18 kwietnia br. o godz. 18.00.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content