Alimenty na dziecko — jak dostać i co trzeba zrobić?

Opieka nad dzieckiem kosztuje. Dlatego prawo przewiduje możliwość ubiegania się o alimenty od rodzica, który nie mieszka z dzieckiem na stałe. Ich wysokość zależna jest od jego zarobków oraz potrzeb dziecka, w tym także tych związanych z uczestniczeniem w zajęciach dodatkowych. Co zatem trzeba zrobić, aby móc ubiegać się o alimenty?

Kto może ubiegać się o alimenty?

Warunkiem koniecznym związanym z możliwością ubiegania się o alimenty jest posiadania praw rodzicielskich i pełnienie stałej opieki nad dzieckiem. Najczęściej sprawa o alimenty składana jest razem z pozwem o rozwód, choć nie jest to warunek konieczny.
Polskie prawo zastrzega sobie możliwość ubiegania się o alimenty również przez kobietę, która jest w ciąży. Ojciec dziecka może zostać zobowiązany do zapłacenia trzymiesięcznych alimentów oraz zapłacenia za straty, które odniosła kobieta w trakcie ciąży.
Ciekawą sprawą jest również wiek dziecka. Zwykło się sądzić, że alimenty mogą być płacone jedynie do czasu, gdy dziecko osiągnie pełnoletność. W praktyce istnieje możliwość złożenia chęci otrzymywania alimentów znacznie dłużej. Konieczne jest jednak spełnienie dodatkowych warunków.

Kiedy możliwe jest otrzymanie alimentów za dorosłe dziecko?

  • Gdy dziecko kontynuuje naukę w wieku 18 lat, to istnieje możliwość otrzymania dalej alimentów.
  • Także niski dochód w rodzinie sprawia, że alimenty mogą zostać przyznane nawet, wtedy, gdy dziecko ukończyło już 18. rok życia.
  • Podobnie wygląda sytuacja, kiedy dziecko jest chore i koszty leczenia są stosunkowo wysokie.

Składanie pozwu o alimenty

Pozew o alimenty można składać w stosownym dla swojego miejsca zamieszkania sądzie rejonowym. Do pozwu należy dołączyć kilka dokumentów, wśród których jest:

  • akt małżeństwa rodziców, jeśli pozostają w związku małżeńskim,
  • akt urodzenia dziecka,
  • dokument stwierdzający ojcostwo,
  • faktury, czy też rachunki, które potwierdzą koszty utrzymania dziecka. Spełnienie tego punktu może być czasochłonne. Jednak odgrywa decydującą rolę przy określaniu wysokości alimentów.
  • zaświadczenie potwierdzające wysokość dochodów rodzica, który pełni stałą opiekę nad dzieckiem.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie ponosi się opłat za składanie wniosku o pozew w sprawie alimentów.

Pozew złożony i co dalej?

Po złożeniu wniosku o pozew sąd ustali termin rozprawy. W trakcie przesłuchania obu stron oraz świadków zostanie stwierdzone, czy drugi rodzic ma możliwości finansowe, aby opłacać alimenty. Nie zawsze sąd decyduje się na określenie takiej kwoty alimentów, o którą wnioskuje rodzic.

Porady na temat alimentów

Ubieganie się o alimenty często bywa trudną, ale też niezbędną sprawą. Dlatego tak ważne jest, aby zrobić wszystko zgodnie z prawem i po prostu zyskać to, co nam się należy. Nie da się ukryć, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do doradcy prawnego, które w razie wątpliwości rozwieje wszystkie wątpliwości. Jednym z najlepszych jest gptogatus.pl, dlatego coraz więcej osób zwraca się do nich o pomoc prawną.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content