Pół wieku nowodębskiego badmintona (fotoreportaż oraz video HD)

W kończącym się już roku, mija 50 lat od zawiązania się sekcji badmintona w Nowej Dębie. Jubileuszowe uroczystości połączone z dwudniowym turniejem odbyły się w miniony weekend w Zespole Szkół nr 2.

W 1967 roku ognisko TKKF przy Zakładach Metalowych powołało do życia sekcje badmintona głównie w celach rekreacyjnych. Inicjatorami tych poczynań byli Danuta i Antoni Malcharek. Pierwszą imprezą z udziałem naszych reprezentantów był Wojewódzki Zlot Ognisk TKKF w Ulanowie.

Dzięki inicjatywie ZW TKKF TKKF w Rzeszowie w latach 1969-70 zawodnicy brali udział w Kwartalnych Turniejach Klasyfikacyjnych. Do najlepszych należeli wtedy: Krystyna Wilk, Danuta i Antoni Malcharek, Kazimierz Kubiś i Andrzej Frankiewicz. Uczestniczono w turniejach zakładowych rozgrywanych pomiędzy Ogniskami TKKF przy WSK Mielec, Hucie Sędzimira w Krakowie, Śródmieściu Rzeszów, Świt Boguchwała. Później dołączyły jeszcze ekipy Ursusa i Suchedniowa. Przełomowym momentem było oddanie do użytku nowej hali sportowej przy ZSZ z czterema boiskami i widownią na 460 miejsc. Dzięki temu ruszyła również praca szkoleniowa z utalentowaną młodzieżą. 12 lutego 1977 odbyła się pierwsza impreza w nowej hali Mistrzostwa Zakładów Metalowych.

Najlepsi brali udział w Ogólnopolskich Turniejach Klasyfikacyjnych w Radomiu i Łańcucie. Do najlepszych zawodników należeli: Krystyna i Andrzej Frankiewicz, Zbigniew i Edward Pryciak, Danuta i Antoni Malcharek, Kazimierz Kubiś i Jerzy Kaniowski.

Pierwszą imprezą międzywojewódzką w Nowej Dębie były zawody o Puchar Dyrektora ZM w 1978 roku z udziałem zawodników Rzeszowa, Krakowa, Przemyśla, Mielca i Stalowej Woli. Zwycięstwo w punktacji ogólnej odniosła ekipa gospodarzy. W Mistrzostwach Polski Metalowców w Warszawie, Krystyna Molenda zajęła 2-gie miejsce w singlu i 3-cie miejsce wraz z Danutą Malcharek w deblu.

W 1979 roku zespół zajął 1-sze miejsce w Lidze Międzywojewódzkiej (8 zespołów) i awansował do 2-giej ligi. Drużyna grała w składzie: Krystyna Molenda, Danuta i Katarzyna Malcharek, Lucyna Frątczak, Adam Bunio, Ryszard Gaweł, Zbigniew Pipała, Zbigniew Pryciak i Antoni Malcharek. Po awansie do 2-giej ligi sekcję z TKKF-u przejął ZKS Stal.

W dniach 12-13 maj byliśmy organizatorami Mistrzostw Polski Metalowców zajmując jako Rzeszów 4-te miejsce. Nasi juniorzy wygrali eliminacje strefowe i wzięli udział w finale Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów we Wrocławiu.

TRZECIE MIEJSCE W DRUGIEJ LIDZE

W 1980 roku powstaje Okręgowy Związek Badmintona w Rzeszowie. W 1981 po zajęciu 3-go miejsca w rozgrywkach 2-giej ligi drużyna w składzie: Krystyna Molenda, Marta Kosiorowska, Katarzyna Beata Malcharek, Artur Ćmiel, Bogdan Gunia, Stanisław Czyszczoń, Adam Bunio, Ryszard Gaweł, Piotr Kuliczkowski, i Łukasz Zybaczyński awansowała do ekstraklasy.

Wysokie lokaty na listach klasyfikacyjnych PZBad zajęli: Artur Ćmiel 6-te miejsce w singlu mężczyzn, Bogdan Gunia 3-cie w singlu juniorów i Katarzyna Malcharek 6-te miejsce w singlu juniorek.

W 1983 roku zorganizowano Mistrzostwa Polski Weteranów i Międzynarodowego Turnieju z udziałem ekip z Danii i RFN oraz udział w międzynarodowym turnieju w Genewie.

Brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów we Wrocławiu w 1984 roku zdobyli: Lucyna Banko, Dorota Trela, Renata Golis, Anna Biesiadecka, Wiesław Ordon, Jacek Poczałik i Mieczysław Sitko. Pierwsze medale na MP Juniorów w Poznaniu wywalczyli: Wiesław Ordon i Jacek Poczałik 2-ie miejsce w deblu, oraz Jacek Poczałik i Lucyna Bańka 3-cie miejsce w mikście.

Dużym sukcesem było zdobycie złotego medalu przez Renatę Golis w MP Juniorów Młodszych we Wrocławiu. Ta sama zawodniczka wraz z Dagmarą Wierzbicką zdobyły złoty medal w deblu. Brązowy medal w singlu juniorek przypadł Lucynie Bańka.

CZWARTE MIEJSCE W EKSTRAKLASIE

Rok 1984 przyniósł 4-te miejsce w rozgrywkach ekstraklasy. Drużyna występowała w składzie: Lucyna Bańka, Renata i Małgorzata Golis, Monika Tomczyk, Artur Cmiel, Artur Piechowicz, Jacek Poczalik, Wiesław Ordon, Adam Bunio i Mieczysław Sitko. Brązowy medal wywalczyła drużyna szkoły Szkoły Podstawowej nr 2 na Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Łodzi (Aneta Ozga, Elżbieta Połeć, Stanisław Skowron, Tomasz Malcharek). Brązowy medal Renaty Golis na MP Seniorów w deblu wraz z Barbarą Zimną (Technik Głubczyce). Sukces odniósł debel R.Golis-L.Banka na MP Juniorów.

Do kadry Polski powołanych było 15 zawodników. Badmintoniści mają w swoim dorobku ponad 100 medali zdobytych na imprezach rangi mistrzowskiej w tym jeden srebrny z Drużynowych Mistrzostw Europy, który wywalczył Dawid Powęzka –najlepszy zawodnik w historii nowodębskiego badmintona, mający na swoim koncie zdobyte 23 medale.

Obecnie zespół występuje w badmintonowej ekstraklasie i jest najmłodszym zespołem w rozgrywkach. Zajęcia treningowe oraz wszystkie starty odbywają się pod kierunkiem trenerów: Adama Bunio i Mateusza Czachora. Sekcja od 10 lat prowadzi sportową wymianę z francuskim klubem Amicale Laique de Ploemeur. Spektakularnym sukcesem tej sekcji jest to, że Adam Bunio jako pierwszy trener w historii polskiego badmintona otrzymał w 2000 roku nagrodę Fair-Play. Sekcja prowadzi zajęcia wśród dzieci i młodzieży nowodębskich szkół. Aktywne jest również środowisko weteranów badmintona, którzy co roku zdobywają medale na Mistrzostwach Polski.

info: Badminton Nowa Dęba

video: Agnieszka Nycz

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x