Magia koloru żółtego i nie tylko: Sposoby na zabezpieczenie taksówki

Czy barwa wpływa na właściwości ochronne? W świecie zwierząt to nic nowego – wszak kamuflaż to podstawa przetrwania wielu z nich. Czasami pomocne okazują się barwy zwracające uwagę. Sprawdza się to również w świecie ludzi. Na przykład odpowiednia barwa samochodu może zmniejszyć ryzyko wypadku.

Charakterystyczne żółte taksówki zdążyły już urosnąć do miana symbolu kulturowego. Można je spotkać w Nowym Jorku, Hongkongu czy Singapurze. Jak się okazuje, żółta barwa pełni nie tylko funkcję rozpoznawczą, ale w pewnym również stopniu ochronną, gdyż – jak sugerują badania – wpływa ona na zmniejszenie prawdopodobieństwa wypadku.

Żółta niespodzianka

Na pomysł sprawdzenia, jak kolor żółty wpływa na kolizyjność taksówek, wpadła trójka naukowców pochodzących z Hongkongu, USA i Singapuru. Aby to sprawdzić, poprosili firmy taksówkowe ze swoich krajów o przekazanie danych dotyczących wypadków na przestrzeni ostatnich trzech lat (źródło: http://kopalniawiedzy.pl/taksowka-kolor-zolty-wypadek,26094). Wynik ich badań jest interesujący, gdyż okazało się, że żółta barwa wpływa na zmniejszenie liczby wypadków o 9%. Dodatkowe obliczenia wykazały, że przemalowanie wszystkich samochodów na ten kolor może przynieść wymierne korzyści – na przykład w przypadku firmy w Singapurze przyniosłoby to oszczędności wynoszące prawie półtora miliarda dolarów.

Gdy zawiedzie kolor

Podwyższone prawdopodobieństwo kolizji czy innego nieszczęśliwego wypadku na stałe wpisane jest w specyfikę pracy taksówkarza. Wygląda na to, że malowanie samochodów na rozpoznawalny i wyróżniający się na ulicy kolor żółty jest do pewnego stopnia korzystne, jednak nie zastąpi to rzecz jasna innych, bardziej konkretnych środków bezpieczeństwa. Jeden z nich to ubezpieczenie skrojone pod potrzeby firm taksówkowych, które nie tylko obejmuje całą flotę pojazdów, ale też dostosowane jest pod określone wymagania, takie jak zwiększone zużycie samochodu. Na rynku ubezpieczalni istnieją wyspecjalizowane w takich działaniach firmy w rodzaju Insurance Factory, dysponujące ofertami dla przedsiębiorstw taksówkowych.

Jak wykazały badania naukowe, jaskrawy kolor rzeczywiście jest w stanie zmniejszyć prawdopodobieństwo kolizji taksówki. Nie zastąpi to jednak konkretnej ochrony, jaką daje odpowiednie ubezpieczenie na wypadek niespodziewanego zdarzenia.

materiał partnera