Baranów Sandomierski: Burmistrz apeluje: „Spalanie śmieci szkodzi i szpeci”

– Drodzy mieszkańcy gminy, pamiętajmy że jesteśmy częścią przyrody więc dbajmy o nią w sposób szczególny- NIE SPALAJMY ŚMIECI! – apeluje Marek Mazur, burmistrz Baranowa Sandomierskiego. Za spalanie śmieci poza spalarnią grozi kara do 5000 tysięcy zł.

TREŚĆ APELU:

„Zdarza się, że gospodarze domów palą śmieci w piecach i kotłach do ogrzewania swojego mieszkania. Spalanie odpadów przyczynia się do emisji trujących gazów i pyłów. Powstające zanieczyszczenia negatywnie wpływają na środowisko, a przede wszystkim na zdrowie ludzi. Szkodliwość tych substancji dla naszego zdrowia jest szczególnie duża, ponieważ są one emitowane z tzw. źródeł emisji niskiej, czyli niskich kominów domostw lub małych lokalnych kotłowni, co umożliwia wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr.

Spalanie np. 1 kilograma odpadów z polichlorku winylu PVC (butelki plastikowe, folie itp.) wytwarza aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny. Z kolei 1 kilogram poliuretanów (gąbki, uszczelki czy podeszwy butów) daje od 30 do 50 litrów cyjanowodoru, czyli tzw. kwasu pruskiego. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów.

W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych. Poza tym spalanie wilgotnych odpadów grozi zatkaniem przez mokrą sadzę przewodów kominowych. Skutek? Cofa się tlenek węgla i może dojść do zatrucia. Problem jest bardzo poważny, bo jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera aż 28 tys. Polaków.

Drodzy mieszkańcy Gminy, pamiętajmy że jesteśmy częścią przyrody więc dbajmy o nią w sposób szczególny- NIE SPALAJMY ŚMIECI! Miejmy, również na uwadze fakt, że:

Spalanie jest zabronione ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1987)- art. 191 cyt. ustawy„ Kto, wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny ”. Za łamanie tego zakazu przewidziana jest grzywna do 5000 zł.”

foto&info: UMiG Baranów Sandomierski

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
3 lat temu

Burmistrz Baranowa to polityczny niedowład jakich mało i nie ma pojęcia o rządzeniu Gminą.Ma tylko interes dla swoich kolegów i układów.Tak czy tak to dni są jego policzone.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x