Stal w budownictwie – materiał idealny

 

Nie znajdziesz człowieka, który nie widział stali. Jest to tak popularny materiał, że spotkać go możemy na każdym kroku zarówno w domu, jak i po wyjściu z niego. Ze stali robi się potężną ilość rzeczy począwszy od śrubek i nakrętek, przez lampy uliczne, aż do ogromnych konstrukcji stalowych. Najczęściej oraz w największej skali, stal wykorzystywana jest w budownictwie. Zwykle w tym przemysłowym, gdyż nikt nie buduje domów ze stali. Mimo tego, w pewnym sensie, każdy dom posiada elementy stalowe jak pręty, śruby czy rury.

Stal jest doskonałym materiałem budowlanym ze względu na swoje właściwości. Jest ona wytrzymała na ściskanie, zginanie, zgniatanie oraz rozciąganie. Daje to ogromne możliwości. Stal ma strukturę jednolitą, a jej własności mechaniczne są stałe. Do największych jej atutów zaliczyć możemy łatwą obróbkę, która pozwala na nadawanie przeróżnych kształtów oraz możliwości w łączeniu jej różnymi metodami.

Materiał eko i wielofunkcyjny

Stal jest materiałem idealnym dla tych, którzy kochają naturę i lubią wykorzystywać takie materiały, które da się ponownie wprowadzić do użytku, kiedy się znudzą lub przestaną spełniać swoja funkcję. Jeśli jakaś konstrukcja zostanie rozebrana i zezłomowana, to bez problemu można taki materiał wykorzystać ponownie poprzez przetopienie. Za wady stali można uznać przede wszystkim jej małą odporność na działanie wysokich temperatur oraz korozję. Nie tyczy się to jednak temperatur, które występują naturalnie. Tak więc nawet mocne słońce, nie stopi konstrukcji, ani jej nie narazi na pogięcie czy zniekształcenia. Trzeba potężnych temperatur, aby móc stal stopić oraz zmiękczyć. Według ekspertów z http://linstar.eu/, stal można uodpornić zarówno na korozję, jak i na bardzo wysokie temperatury poprzez zastosowanie antykorozyjnych oraz ognioodpornych zapieczeń.

Konstrukcje stalowe

Jak już było wspominane wyżej, konstrukcje stalowe, znajdziemy w praktycznie wszystkich dziedzinach z zakresu budownictwa. Każda jednak ma inne przeznaczenie i wyróżnić możemy dużą liczbę przeróżnych rodzajów konstrukcji. Do tych najbardziej popularnych zaliczyć można hale magazynowe, produkcyjne oraz wystawowe. W przypadku takich budynków, dobrej jakości stal, zapewnia długowieczność budynku oraz wytrzymałość na czynniki środowiskowe. Jednak ze stalowych konstrukcji, powstają także inne rzeczy jak np. wieże przeładunkowe, maszty, wieże wydobywcze, pawilony, słupy oraz maszty i wiele innych. Doskonale sprawdzają się także w przypadku zarówno rozbiórki obiektów, jak i ich budowy.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sferis
3 lat temu

stal jest dobrym materiałem budowlanym podobnie jak beton i drewno – minusem stali jest temperatura wytrzymałości przy pożarze

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x