Planujesz prace w ogrodzie? Zobacz, od czego zacząć

Zielona przestrzeń wokół domu podkreśla nie tylko elegancką elewację, ale również tworzy przestrzeń do spokoju i wyciszenia. Odcina nas od hałasów ulicy, wścibskich spojrzeń sąsiadów, dając miejsce do regeneracji i odpoczynku. Od czego należy zacząć poważniejsze prace w ogrodzie?

Wyrównanie gruntu

Początki diametralnych zmian w ogrodzie warto rozpocząć od wyrównania gruntu. Czasem należy zasypać doły po dawnych drzewach i uzupełnić nierówności przy parkanie.

Przeprowadzenie przewodów elektrycznych i wodnych

Aby ogród służył nam jak najlepiej przez różne pory roku, warto zainwestować w doprowadzenie prądu. Dzięki niemu korzystanie z kosiarki, oświetlenia czy grilla elektrycznego będzie w ogóle możliwe. Lepiej zawczasu zadbać również o doprowadzenie wody ogrodowej, którą będziemy podlewać rośliny i myć ręce po skończonej pracy.

Wybudowanie ścieżek i oczek wodnych

Na tym etapie warto przemyśleć, zaplanować i wykonać wszelkie większe prace, na przykład te związane z wykonaniem oczka wodnego. Zdecydowanie łatwiej zrobić to teraz niż wówczas, gdy ogród będzie już skończony.

Instalacja oświetlenia ogrodowego

Kiedy mamy już poprowadzoną instalację, możemy przystąpić do zamontowania odpowiedniego oświetlenia. Najlepiej zdecydować się na lampy umiejscowione niedaleko ścieżek, bramy wjazdowej, furtki i drzwi wejściowych. W altanie możemy natomiast powiesić lampę przysufitową.

Zasianie trawy i zrobienie nasadzeń

Teraz możemy przystąpić do zasiania trawy. Wyznaczamy również miejsca nasadzeń drzewek owocowych, iglaków, roślin cebulowych, jednorocznych i traw. Warto pamiętać, że małe dziś rośliny z czasem będą się rozrastać, dlatego pozostawmy im odpowiednio dużo przestrzeni do zrównoważonego wzrostu, aby nie musiały pomiędzy sobą konkurować o światło, wodę i miejsce.

Regularna pielęgnacja roślin

Po jakimś czasie, gdy rośliny będą miały odpowiedni wiek i wysokość, możemy rozpocząć ich pielęgnację. Rośliny posadzone z myślą o żywopłotach odpowiednio formujemy. Jeśli nie potrafimy sami tego zrobić, możemy skorzystać z usług fachowca. Znajdziemy go za pośrednictwem strony internetowej https://homefree.eu/pl/cat/ogrod. Warto dodać, że w serwisie pojawiają się nie tylko ogłoszenia związane z pracami ogrodowymi, ale również te odnoszące się do pomocy domowej https://homefree.eu/pl/cat/pomoc-domowa. Dbamy również o regularne koszenie trawy, najlepiej wtedy, gdy nie pali jej ostre słońce.

Profesjonalnego ogrodnika, który pomoże w zrobieniu nasadzeń i pielęgnacji ogrodu, można znaleźć w serwisie ogłoszeniowym https://homefree.eu/pl

materiał partnera