Tarnobrzeg: Wanda i Banda gwiazdą 26. finału WOŚP

Już 14 stycznia 2018 r. serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy opanują całą Polskę – Tarnobrzeg nie będzie wyjątkiem! Podczas 26. Finału WOŚP zagramy dla wyrównania szans w leczeniu noworodków! Gwiazdą 26. Finału WOŚP w Tarnobrzegu będzie Wanda i Banda.

– W najbliższym Finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. (…) Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć Zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować.- mówił podczas konferencji Jurek Owsiak.

Podstawę nowoczesnego wyposażenia większości oddziałów neonatologii w Polsce stanowi sprzęt od Orkiestry. Fundacja na co dzień prowadzi także ogólnopolskie programy medyczne. Ich celem jest wsparcie zdrowotne noworodków – to Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

Ta dziedzina medycyny po raz ostatni była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale w 2013 roku. Mija już 5 lat – to w świecie medycyny długi czas – na świecie obserwujemy duży rozwój technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami. W Polsce nastąpił także proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Potrzeby zgłaszane przez szpitale pojawiają się na nowo.

– W ostatnim czasie w Polsce rośnie liczba urodzeń. To oczywiście cieszy, ale uwypukla jednocześnie problem coraz częściej zdarzających się przypadków, kiedy na świat przychodzą dzieci, głównie wcześniaki, które od pierwszych chwil życia wymagają intensywnej opieki medycznej. – dodaje Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Członek Zarządu oraz Dyrektor ds. Medycznych Fundacji WOŚP.

Przypomnijmy, że w Polsce funkcjonuje 3-stopniowy podział oddziałów noworodkowych ze względu na ich poziom specjalizacji. Większość z nich to oddziały podstawowe, tzw. I oraz II stopnia referencyjności. III stopień to placówki wysokospecjalistyczne i kliniczne, na które trafiają dzieci z potrzebą intensywnej opieki medycznej i zaawansowanego leczenia. Fundacja WOŚP zdecydowała o tym, by wyrównać szanse leczenia noworodków na podstawowych oddziałach neonatologicznych poprzez doposażenie ich w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci. W planach jest pozyskanie m.in. stanowisk do resuscytacji noworodków, nowoczesnych inkubatorów, aparatów do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pomp infuzyjnych, a także sprzętu diagnostycznego, jak chociażby specjalistycznych aparatów USG czy pulsoksymetrów.

info: WOŚP Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hahaha
2 lat temu

Ten artykuł to oszustwo czyli fake! Materiałwideo nie pochodzi wcale z WOŚP z 2018 tlko sprzed ponad 10 lat i to było grane z innej okazji. J… oszustwó i kłamców!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x