Tarnobrzeg: Rok 2018 – rokiem mjr Hieronima Dekutowskiego

24 września 2018 roku obchodzić będziemy 100 lecie urodzin Hieronima Dekutowskiego. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, radni postanowili rok 2018 ustanowić Rokiem Hieronima Dekutowskiego.

Mjr Hieronim Kazimierz Dekutowski ps. „Zapora” urodził się w tarnobrzeskim Dzikowie. Oficer Armii Krajowej, „cichociemy”, „żołnierz wyklęty”. Wzór do naśladowania dla nas wszystkich. Osoba o ogromnym patriotyzmie i sile walki. Wzbudzał zaufanie wśród podwładnych, których darzył ojcowską miłością. Wykazywał się dużą kulturą osobistą oraz chęcią poznania i wsparcia każdego ze swoich żołnierzy. Miał również niezwykłą zdolność motywowania, zarówno samego siebie, jak i członków oddziału partyzanckiego, którym dowodził.

Mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, to autorytet, przypominający o tym, czym jest męstwo i poświęcenie, zarówno dla Ojczyzny, jak i dla innych ludzi. Wartości, w które mocno wierzył, sprawiły, że umieranie dla Polski, choć ciężkie, było honorem. Jego życie uczy nas, że zawsze, niezależnie od okoliczności, należy walczyć o swoje ideały. Uczy oddania dla innych. Bycia dumnym z tego kim się jest.

Mamy szczególny obowiązek kultywowania pamięci o mjr Hieronimie Dekutowskim. Jedna z ulic w naszym mieście nosi jego imię. Przy pl. Surowieckiego znajduje się również popiersie „Zapory”. W 2017 roku odsłonięty został również mural przedstawiający postać „naszego”, tarnobrzeskiego, bohaterskiego żołnierza. Uważam, że ustanowienie roku 2018 – Rokiem Hieronima Dekutowskiego będzie godnym uhonorowaniem tak wybitnej osoby i tak znaczącej dla naszego miasta. Jego biografia stanowi żywą lekcję historii dla tarnobrzeskiej młodzieży. Stanowi jednocześnie wzorzec patriotyzmu i niezłomności w dążeniu do celu, co jest bez wszech miar godne naśladowania.

Samorząd Gminy Tarnobrzeg pragnie uczcić jubileusz setnej rocznicy urodzin Hieronima Dekutowskiego, chcąc aby obchody tego wydarzenia miał szczególny charakter. W związku z tym planuje się ustanowienie w roku 2018 – rokiem Hieronima Dekutowskiego oraz organizację szeregu imprez kulturalno-promocyjnych na terenie gminy, które ujęte zostaną w szczegółowym kalendarzu imprez miejskich.

info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content