Tarnobrzeg: W ŚDK odbyło się spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich (zdjęcia oraz video HD)

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich przyjechał wczoraj do Tarnobrzega na spotkanie z mieszkańcami. Rzecznik w ramach swoich obowiązków organizuje tzw. spotkania regionalne, dzięki którym wszyscy zainteresowani mają możliwość porozmawiać z nim bezpośrednio.

W spotkaniu które odbyło się w Środowiskowym Domu Kultury uczestniczyło kilkanaście osób. – Cała sztuka w działalności Rzecznika Praw Obywatelskich polega na tym, by tak zajmować się indywidualnymi sprawami, by nie tylko naprawiać krzywdę, ale i usuwać ich przyczynę – pokazywać władzom, jak naprawić prawo lub jego stosowanie tak, by nie dochodziło już do naruszeń praw człowieka – mówił Rzecznik.

Po przybliżeniu kulisów swojej pracy, A. Bodnar oddał głos mieszkańcom, którzy przedstawiali indywidualne sprawy, dotyczące m.in. rodzinnych tragedii, chorób, sposobu wyliczenia emerytury czy niekorzystnych zmian w ustawie o Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Do dyspozycji zainteresowanych były też służby Rzecznika, przygotowane na konsultację i merytoryczną pomoc, aby wspólnie podjąć próbę znalezienia rozwiązań zgłaszanych spraw.

W trakcie spotkania Rzecznik opowiedział również o tym, co go zdziwiło w Tarnobrzegu. – Tyle w Polsce się mówi o niezawisłości i niezależności sądów a u Państwa wybudowano wielki budynek gdzie w jednym budynku mamy prokuraturę rejonową, okręgową, sąd okręgowy i rejonowy – mówił A. Bodnar. – Dlaczego jest to istotne? Ponieważ jeśli dbamy o niezależność sądownictwa to powinniśmy też dbać o takie fizyczne, symboliczne oddzielenie prokuratury od sądów. A w momencie kiedy wszystko jest w jednym budynku to sprawia takie wrażenie, że sądy są częścią aparatu państwa, egzekucji prawa a nie są tą trzecią władzą (…) a powinno być idealnie tak, że sąd ma jeden budynek, prokuratura ma inny a adwokatura inny. Tak, żeby nie było nawet takiego poczucia wspólnoty – kontynuował.

źródło: własne, Rzecznik Praw Obywatelskich

foto&video: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content