Zbudują i przebudują kanalizację w gminie Baranów Sandomierski. Umowa już podpisana (fotoreportaż)

Blisko 29 mln zł dofinansowania otrzymał Baranów Sandomierski na budowę i przebudowę kanalizacji sanitarnej. Inwestycja obejmie Wolę Baranowską, Dymitrów Mały, Baranów Sandomierski, Skopanie oraz Knapy. Umowa na jej realizację podpisana została w miniony piątek.

Łącznie inwestycja będzie kosztować około 45 mln zł, a jej realizacja ma zakończyć się w 2019 r.

– Blisko 29 mln zł otrzymaliśmy z dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego, wysokość odzyskanego VAT-u oscylować będzie w granicach 8 mln zł – tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl burmistrz Baranowa Sandomierskiego, Marek Mazur. – Pozostałe brakujące środki, będą zabezpieczone kredytem preferencyjnym w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska – dodaje.

Inwestycja obejmuje budowę i przebudowę kanalizacji sanitarnej na długości 60 km w miejscowościach: Wola Baranowska, Dymitrów Mały, Baranów Sandomierski, Skopanie oraz Knapy. Przebudowana i rozbudowana zostanie również oczyszczalnia ścieków w Baranowie Sandomierskim, aby mogła przyjąć zwiększoną ilość ścieków po podłączeniu kolejnych miejscowości do gminnej sieci kanalizacyjnej. Oczyszczalnia zostanie także unowocześniona, zyska wysoki standard działania, który przełoży się na jej zwiększoną efektywność i żywotność.

W Skopaniu obok dawnej cegielni zostanie wybudowana tłocznia, która za pośrednictwem kolektora tłocznego o długości około 4 kilometrów będzie tłoczyć ścieki z Woli Baranowskiej, Knapów i Skopania bezpośrednio do oczyszczalni ścieków w Baranowie Sandomierskim.

– W obrębie gminy jest wydzielona tzw. aglomeracja Baranów Sandomierski, czyli obszar, który zgodnie z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych ma być skanalizowany. To jest obszar zwartej zabudowy i dzięki tej inwestycji będzie on skanalizowany praktycznie w 100 % – tłumaczy NW24.pl burmistrz Mazur.

– Pozostały obszar jest częściowo skanalizowany, ale są takie miejscowości jak Durdy, Marki i Kaczaki gdzie ze względu na racjonalność wydatkowania w przyszłości samorząd będzie proponował rozwiązania na zasadzie przydomowych oczyszczalni. Na razie jednak musimy zrealizować ten duży projekt – dodaje.

Ta największa w najnowszej historii Gminy Baranów Sandomierski inwestycja szacowana na 45 mln zł, planowana jest do realizacji w trybie dwuletnim tj. do końca 2019 r.

foto: Tomasz Młyniec

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content