Ekonomiczne ogrzewanie basenu — pompa ciepła

Utrzymanie optymalnej temperatury wody w basenie to nie lada wyzwanie w pochmurne dni. Tymczasem zakup pompy ciepła z powodzeniem zastąpi promienie słoneczne i będzie najskuteczniejszym sposobem na ogrzanie Twojego zbiornika. Kluczem pozostaje wybór odpowiedniego systemu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Ogrzanie basenu kosztuje sporo czasu i energii – jest zatem drogie, zwłaszcza, gdy mowa o największych zbiornikach. Kąpiel w lodowatej wodzie nie należy do przyjemności, a kapryśne polskie słońce rzadko wystarczy, aby ogrzać również głębsze warstwy – te bliżej dna. Jak rozwiązać ten problem? Jednym z najbardziej ekonomicznych, a zarazem skutecznych sposobów jest zaopatrzenie się w pompę ciepła. W ostatnich latach to właśnie ta technologia zyskała na popularności, dzięki atrakcyjnym cenom samego urządzenia oraz późniejszych kosztów eksploatacji.

Jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepła wizualnie przypomina nieco klimatyzator. System jej działania bazuje na energii pozyskiwanej z zewnątrz. Dzięki wbudowanemu wymiennikowi ciepła gromadzi i szybko ogrzewa wodę basenową, pośrednicząc w przepływie ciepła między powietrzem a zbiornikiem. Tak w najprostszy sposób można wytłumaczyć ten skomplikowany proces sprężania i rozprężania.

Dobieramy odpowiednie pompy ciepła

Wspomniana już sympatia do pomp ciepła doprowadziła do zalewu rynku rozmaitymi technologiami do ogrzewania zbiorników. Producenci prześcigają się w proponowaniu wciąż nowych systemów. Jednak żadne innowacje nie sprawdzą się, o ile nie dopasujesz ich do swoich potrzeb, oczekiwań oraz rozmiarów i cech konkretnego zbiornika.

Dobrą wiadomością jest to, że ogrzana woda w basenie stygnie przez dłuższy czas. Dlatego warto poświęcić czas oraz środki, aby doprowadzić ją do optymalnej temperatury. Pompa ciepła nie tylko pomoże Ci na tym etapie, ale będzie doskonała także potem, aby utrzymać pożądane parametry na oczekiwanym poziomie.

Wybierając pompę zdefiniuj, jaka jest powierzchnia Twojego basenu i jakie średnie temperatury panują zazwyczaj na zewnątrz. Dobrze, jeśli posiadasz pokrywę o optymalnej izolacyjności, która dodatkowo uchroni wodę przed ochładzaniem się.

Producenci pomp ciepła zazwyczaj zdają sobie sprawę, że wykonywanie zaawansowanych obliczeń sprawności energetycznej czy utraty ciepła jest niewykonalne z poziomu osoby nieznającej tematu „od podszewki”. Dlatego warto zdecydować się na ekonomiczne ogrzewanie basenu – pompa ciepła dostępna na DobreBaseny.pl to dobry wybór.

Dlaczego warto postawić na pompy ciepła?

Wysoka efektywność pomp ciepła to nie jedyna ich zaleta. Do długiej listy korzyści należy doliczyć także szereg innych cech, które posiadają te systemy do ogrzewania basenów. Użytkownicy oraz producenci wskazują na:

  • możliwość ogrzewania basenu całą dobę, przez większą część roku (od wiosny do jesieni, gdy średnie temperatury nie spadają poniżej 5 stopni). Do działania pompy ciepła nie jest potrzebne słońce, tylko optymalna temperatura powietrza.
  • łatwość montażu (wystarczy instalacja z wodą basenową i odpowiednie zasilanie),
  • wygodną obsługę urządzeń — większość z nich posiada elektroniczny panel do sterowania temperaturą wody i programowania według potrzeb.
  • utrzymanie optymalnej i uzyskanej temperatury wody na dłuższy czas, mniejsze straty energii.

Kąpiel w chłodnej wodzie może być przyjemna, gdy na zewnątrz panują upały. Ale nawet wtedy nie jest zalecane gwałtowne ochładzanie organizmu. Wybierz dobre pompy ciepła i korzystaj z nich mądrze dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content