Prezydent Grzegorz Kiełb na wolności ale bez wypłaty

Po wyjściu na wolność prezydent Grzegorz Kiełb nie będzie pobierał wypłaty z magistratu. Związane jest to z zastosowaniem przez Sąd Rejonowy wobec G. Kiełba środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w wykonywaniu funkcji prezydenta na czas trwania postępowania.

Do tej pory prezydent przebywając w areszcie pobierał 1/2 swojego wynagrodzenia.

– Prezydent Grzegorz Kiełb w momencie kiedy opuścił areszt i ten środek tymczasowego aresztowania został zmieniony na zakaz pełnienia funkcji służbowych utracił źródło finansowania – tłumaczyła dziś wiceprezydent Anna Pekar, powołując się na wyrok Sądu Najwyższego z dnia z dnia 24 stycznia 2014 r

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 stycznia 2014 r. III PK 51/13 orzekł, iż brak jest podstaw prawnych do nabycia przez pracownika samorządowego wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy z powodu zawieszenia w czynnościach służbowych, w związku z zastosowaniem wobec niego środka zapobiegawczego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tarnobrzeżanin
4 lat temu

Przecież od tego środka zapobiegawczego może się odwołać, a 7 dni od wydania postanowienia jeszcze nie minęło. Dlatego zakaz pełnienia funkcji publicznych (czy jak ten środek brzmi) nie jest jeszcze prawomocny i zarówno Prokuratura (co do uchylenia tymczasowego aresztowania), jak i obrońcy (co do środka zapobiegawczego) mogą wnieść zażalenie, które teoretycznie może zostać uwzględnione przez Sąd Okręgowy. Zaś w przypadku uchylenia środka zapobiegawczego, prezydent nie tylko pobierałby wynagrodzenie (i to w pełnej wysokości), ale i wrócił do Urzędu Miasta. Niech więc Pani Pekar wstrzyma się ze swoimi osądami, bo nie potrafi nawet zacytować prawidłowo artykułów będących podstawą prawną pełnienia przez nią funkcji.

Lucjan
4 lat temu

Szkoda chłopa, na szczęście raczej brakuje rąk do pracy, więc pewnie szybko znajdzie jakieś zajęcie.

Jaan
4 lat temu
Reply to  Lucjan

W TSM

nieprawda
4 lat temu
Reply to  Jaan

Panie prezydencie pan nie jest zawieszony w czynnoscich tylko srodek zapobiegawczy.Prawnicy urzedu musza to zweryfikowac.Do czadu wygasniecia mandatu nalezy sie Panu 1/2 wynadrodzenia.

Tarnobrzeżanin
4 lat temu
Reply to  nieprawda

Autor: Krzysztof Eichstaedt
Tytuł: Komentarz aktualizowany do art.276 Kodeksu postępowania karnego
Stan prawny: 2018.01.01
„(…” 8. W orzecznictwie podnosi się, że pracownik zawieszony w czynnościach służbowych na podstawie art. 276 k.p.k. nie ma prawa do wynagrodzenia przewidzianego w art. 81 § 1 k.p. (wyrok SN z 2.07.2012 r., I PK 46/12, LEX nr 1216838). (…)”.

Prezydentowi został orzeczony zakaz właśnie w trybie art. 276 k.p.k., w związku z tym, jeśli postanowienie się uprawomocni, to nie będzie on pobierał wynagrodzenia.

Jednak, jak już wspominałem, postanowienie to (obejmujące uchylenie tymczasowego aresztowanie oraz nałożenie środka zapobiegawczego) jest w tym momencie nieprawomocne, do wtorku Prezydent ma czas na złożenie zażalenia w trybie art. 252 k.p.k.:
„Art. 252. § 1. Na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego przysługuje zażalenie na zasadach ogólnych, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 2. Na postanowienie prokuratora w przedmiocie środka zapobiegawczego zażalenie przysługuje do sądu rejonowego, w którego okręgu prowadzi się postępowanie.
§ 3. Zażalenie na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego sąd rozpoznaje niezwłocznie, z tym że zażalenie na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania nie później niż przed upływem 7 dni od przekazania sądowi zażalenia wraz z niezbędnymi aktami.”.

Misia
4 lat temu

Sa Są inne orzeczenia powinien sie odwołać

Gabana
4 lat temu

No i dobrze, najwyższa pora brać się za robotę !!!

misza
4 lat temu

Grzegorz.W poniedziałek masz konferencję i powiedz prawdę nawet jeśli będzie bolesna dla Ciebie i Twojej kariery.Jeśli Cię wrobili,uknuli to wszystko to wrócisz na urząd i dostaiesz odszkodowanie.Jeżeli wziąłeś kase od Kołka na własne uciechy to niestety jesteś spalony.Myślę że nie jesteś dzieciakiem i dowiemy się prawdy,a to co PiSS robi to przechodzi ludzkie pojęcie,kazdy garnie do siebie ale te kanalie pisowskie stosują ubeckie metody siłowe.Pozdrawiamy Cię Grzegorzu i czekamy do poniedziałku.

Grzegorz
4 lat temu
Reply to  misza

Misza zrobię jak radzisz, będę szedł w zapartę do upadłego.

Zanussi
4 lat temu

Obawiam się , że adwokaci nie pozwolą się prezydentowi wypowiadać. Nie wiem czy w jego przypadku teraz przed procesem jest to wskazane. Znów mu ktoś coś zarzuci, czepią się każdego słowa i każdej interpretacji, żeby mu zaszkodzić. Ja bym sobie darował. W rękach PiSu są różne służby, kpią sobie z prawa, jadą po bandzie na każdym kroku, nie mają wstydu i hamulców, zrobią wszystko, żeby na siłę przejąć władzę. Sprężmy się przed nami dwa lata wyborcze. Tych ludzi trzeba odsunąć od władzy. Jest gorzej niż za PRL-u :(((

misza
4 lat temu
Reply to  Zanussi

Niestety ale tak jest.My jesteśmy poza granicami Polski i widzę,słyszę ,co ludzie mówią,piszą.Niestety Pis zrobi wszystko aby nadal rządzic.To samo robi opozycja żeby za wszelką cenę pis od władzy usunąć.NOMENOMEN Pis swym chamstwem zamiata wszystkich i na tym polu nie ma sobie równych.Kupili ludzi za 500-

artysta-pływak
4 lat temu
Reply to  misza

Głosisz Misza hasła populistyczne… Ci, którzy pobierają 500+ w większości nie głosowali i nie zagłosują na PIS. Dla tych, którzy posiadają rodzinę 3+ i którzy wydają znacznie więcej na utrzymanie rodziny itd. te 500+ to kropla w morzu potrzeb. Większe rodziny płacą też większe wartościowo podatki i na każdym kroku oddają więcej pieniędzy do państwowej kasy… i żeby łatwo było liczyć: Zakładając, że utrzymanie 1 osoby miesięcznie kosztuje 1000 zł, to rodzina 3 osobowa ponosi koszty na poziomie 3000 zł ale rodzina 5 osobowa już ponad 65% więcej. Zakładając teraz, że nawet 1500 zł „wraca do 3+” – mamy sytuację, w której bez wątpienia rodziny 3+ ponoszą większe koszty. A teraz będę naprawdę brutalny. Rodzina 3 osobowa „wyprodukuje” 1 pracownika… Rodzina 3+ wyprodukuje 3 pracowników… „Zwrot” z rodziny 3+ będzie więc większy dla Państwa ale też rodzina 3+ więcej odda do budżetu niż rodziny mniejsze… Cała prawda o 500+ jest zupełnie odwrotna niż się powszechnie sądzi. Jestem przekonany, że większość trzeźwo myślących wolałaby obniżenia podatków – dla rodzin z dziećmi byłoby to realne wsparcie i wówczas moglibyśmy mówić o argumencie dot. głosowania na tą czy inną partię. — Jeszcze jedna sprawa. Patologia występuje po jednej i po drugiej stronie 500+… Czytaj więcej »

Maria
4 lat temu

Te kloaczne bełkoty i lizanie dupska łapownikowi, dowodzą, że w Tarnobrzegu patologia stała się normą, a dawna norma jest uważana za patologię, aż przykro czytać… Czy ktoś to w końcu zatrzyma?

Daris1697
4 lat temu

ŻENADA…. NIE MOGĘ NA NIEGO PATRZEĆ……….

Prawda
4 lat temu

„Wilcze oczy”

Ślimak
4 lat temu

Bez wypłaty…o jaki biedny. Na pewno ma jakieś zaskórniaki 🙂

Wyrocznia
4 lat temu

Mam nadzieję że posiedzi jeszcze 8 lat

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content