Tarnobrzeg: W Sielcu podziękowano za tegoroczne plony (fotoreportaż)

Tegoroczne dożynki w Tarnobrzegu odbyły się w Sielcu. Na sieleckie nadwiślańskie błonia zjechali mieszkańcy i delegacje poszczególnych tarnobrzeskich osiedli, by dziękować za tegoroczne plony. Uroczystość święta plonów poprzedziła polowa msza święta.

Oficjalnego otwarcia święta dokonał zastępca prezydenta miasta Kamil Kalinka, który pełnił tego dnia rolę gospodarza dożynek. Anna i Jan Lis, starosta i starościna dożynek, wręczyli gospodarzowi bochen chleba, tradycyjnie wypieczony z tegorocznych plonów. Po ceremonii otwarcia nastąpiła prezentacja wieńców i koszy dożynkowych, które wykonane zostały w rolniczych osiedlach miasta.

Przy akompaniamencie i występach ludowych zespołów śpiewaczych, miedzy innymi Zespołu „Lasowiacy” i chóru OSP z Sielca, przed przybyłymi na uroczystość mieszkańcami przemaszerował barwny korowód dożynkowy. Każde osiedle przygotowało własny wieniec, ale również okolicznościowy program artystyczny. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zajął wieniec przygotowany przez gospodarzy. Wieniec ten weźmie udział w Wojewódzkim Święcie Plonów, które będzie miało miejsce 26 sierpnia w Mielcu.

W programie tegorocznych dożynek nie mogło zabraknąć atrakcji dla dzieci. Dla nich Urząd Miasta przygotował dmuchane zamki i zjeżdżalnie. Był również stoiska prezentujące plony poszczególnych tarnobrzeskich rolników, a po tradycyjnych uroczystościach mieszkańcy mogli wziąć udział w pikniku rekreacyjny.

Dożynki, zwane również obrzynkami, wyżynkami, okrężnem, wieńcowem lub wieńczynami czyli święto plonów zawsze miało istotne znaczenie w kulturze naszego kraju. Wszystkie gospodarstwa, całe zboże sprzątały z pola w ciągu jednego dnia. Gospodarz kończąc żniwa wyplatał wianek z kłosów, wkładał go na kosę i tak wracał do domu. Ludowe przysłowie mówi „Na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Czasami jednak dożynki łączono ze świętem Matki Boskiej Zielnej przypadającym na 15 sierpnia, i też każdego roku, w tym dniu świętujemy ten dzień w kolejnym rolniczym osiedlu miasta.

Głównym symbolem dożynek jest chleb. W kulturze ludowej chleb to nie tylko symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Szacunek dla chleba jest do dziś nieodłącznym elementem polskiej kultury. Chleb stanowi symbol życia, radości, sytości i szczęścia, a wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni i wspólnoty.

źródło: UM Tarnobrzeg
foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stasiu
3 lat temu

Te same gęby…rzygać się chce.

Michał
3 lat temu
Reply to  Stasiu

To nie patrz w lustro!

lusia
3 lat temu

Zlot pisowców i urzędników którzy świadczą umiłowanie Kalinki. Szczególnie były komendant straży miejskiej. A co na podium robiła Pani Dyrektor B.Z. ? Czyżby kandydowała na prezydenta.,bo o jakiejś kobiecie głośno. Ogólnie miałko.

Sauron
3 lat temu

Kto za co komu dziękował?

O co chodzi?
3 lat temu

To Anna Pekar odwołana skoro Kalinka odbiera chleb i wszedzie występuje a pani Ani nie widać.Co to bedzie jak Kalinka przegra.Strach myslec i już mozna pożałować nowego prezydenta.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content