Baranów Sandomierski: Gminne Dożynki w Durdach (fotoreportaż)

W minioną niedzielę rolnicy i mieszkańcy z terenu gminy Baranów Sandomierski za tegoroczne plony. Były tradycyjne wieńce, podziękowania, honorowe wyróżnienia, wspólne śpiewy i zabawa. Tegoroczne Dożynki Gminne, odbyły się Durdach.

Doroczne święto rolnicze rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. Dobrego Pasterza w Durdach.

W tym roku honory starostów podczas dożynkowego święta w Durdach pełnili reprezentanci sołectwa Józef Białek i Katarzyna Słowik. Było uroczyste powitanie przez gospodarzy i licznie zaproszonych gości. Jak każe zwyczaj, gospodarze wraz z gośćmi, w gronie których był reprezentujący Powiat Tarnobrzeskie wicestarosta Krzysztof Pitra podzielili chleb i rozdali go wszystkim uczestnikom dożynek.

Następnie na scenę zaproszeni zostali rolnicy, którzy odznaczeni zostali przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi honorowymi medalami „Zasłużony Dla Rolnictwa”. Dożynki były też okazją do wręczenia odznaki „Zasłużony dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski” oraz wyróżnienia w postaci Anioła Dobroci

Przedstawiciele sołectw w tym roku przygotowali przepiękne wieńce, w głównej mierze uplecione własnoręcznie z kwiatów, ziół i zbóż. Nie brakowało ciekawych pomysłów. Każda kopka trafiła do zasłużonej dla danej miejscowości osoby, a samemu wręczaniu towarzyszyła śpiewka. Po raz pierwszy w historii dożynek w gminie Baranów Sandomierski dwie kopki trafiły do jednego odbiorcy. Był nim wicestarosta Krzysztof Pitra, któremu za wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów podziękowali przedstawiciele sołectwa Kaczaki i Dymitrowa Dużego. Mieszkańcy dziękując za współpracę w swoich przyśpiewkach zaznaczyli, że wicestarosta Pitra to człowiek, który zawsze znajdzie wyjście z trudnej sytuacji i pomoże rozwiązać problem.

Na koniec części obrzędowej odbyła się prezentacja sołectw z terenu gminy. Symboliczna wiecha dożynkowa została przekazana przewodniczącemu Rady Osiedla w Baranowie Sandomierskim, gospodarzowi przyszłorocznych dożynek.

Na zakończenie imprezy odbył się koncert Kapeli Padwianie.

info: Powiat Tarnobrzeski

foto: Tomasz Młyniec

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
i to by było na tyle
3 lat temu

Ostatnie dożynki Mazura i jrgo swity.Po wyborach ich rozliczymy i to dopiero bedą dożynki.

wegetarianka
3 lat temu

takiego buca jeszcze na urzedzie nie bylo oby ludziom starczylo rozumu

wujek
3 lat temu

Każdy jest rozliczany w dniu wyborów , kto będzie następny i jak będzie rządził w Gminie Baranów Sandomierski zobaczymy po wyborach.Uważam że reportaż pokazuje dożynki w miejscowości Durdy , święto rolnika a nie rób my z tego kampanii wyborczej dla jednego czy drugiego kandydata na stanowisko burmistrza.

xxl
3 lat temu

Durdy wylizały dupala Mazurowi.Haha i jaką podnietę laski z Durdów miały , i piosenkę dla burmistrza sfałszowały.Żenada na całą gminę.

PiSS
3 lat temu

Zrobimy w Tarnobrzegu lepsze dożynki. Będziecie tak tańcować jak wam zagramy!

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content