Tarnobrzeg: Nie masz roweru? Teraz możesz go pożyczyć, pod warunkiem że masz smarfona (fotoreportaż oraz video HD)

Od wczoraj w Tarnobrzegu działa płatny System Rowerów Miejskich. Do dyspozycji zainteresowanych jest 80 jednośladów. Rowery dostępne są tylko dla posiadaczy smartfonów, przy czym na jeden telefon można pożyczyć tylko jeden rower. Koszt to 1,50 zł za każde 30 minut użytkowania.

– Są to rowery jednego typu, na 26 calowych kołach, mają aktywne czujniki GPS oraz śruby przeciwkradzieżowe, są malowane specjalnym lakierem anty-graffiti, nie mają typowych dętek pompowanych lecz wkładki anty-przebiciowe więc są zabezpieczone przed przebiciem – informuje Andrzej Łotocki z firmy GeoVelo.

System działać będzie do końca sezonu 2020 roku. Każdego roku funkcjonował będzie do 15 listopada, rozpoczynając działanie od połowy marca. Na dzień dzisiejszy rowery dostępne są w 10 stacjach rowerowych w mieście, gdzie na wypożyczających sprzęt oczekuje od samego rana. W kolejnych 8 miejscach jednoślady będzie można zwracać oraz wypożyczyć, pod warunkiem, że ktoś dokonał zwrotu i rower oczekuje na użytkownika.

Koszt wypożyczenia roweru to 1,50 zł za każde 30 minut użytkowania. Z tym że naliczane są tylko do 3 godzin użytkowania. Powyżej tego czasu jeździmy już za darmo. Skorzystać można również z abonamentów, miesięcznego i sezonowego.

Na każdym rowerze oraz na tabliczce oznaczającej stacje parkingową znajduje się instrukcja obsług roweru. W skrócie rower wypożyczamy poprzez zeskanowanie za pomocą aplikacji kodu QR, w skutek czego następuje zdalne odblokowanie roweru. Po zakończeniu jazdy rower zwracamy w wyznaczonej stacji parkingowej, ręcznie zamykamy blokadę oraz zaznaczamy w aplikacji koniec jazdy.

Więcej szczegółów dotyczących systemu. lista stacji parkingowych pod adresem: http://www.tarnobrzeg.pl/dla-mieszkanca/rowerymiejskie/

OPÓŹNIONY START SYSTEMU

Inicjatorami Systemu Rowerów Miejskich są pracownicy tarnobrzeskiego magistratu Stanisław Bochniewicz i Robert Chrząstek. Pierwotnie system miał funkcjonować od kwietnia br., ostatecznie rowery pojawiły się dopiero wczoraj.

– Pierwotnie ta umowa została podpisana bez postępowania przetargowego zdałem sobie sprawę że będą problemy prawne (..) dlatego zdecydowaliśmy, żeby unieważnić te umowy, ogłosić nowe postępowanie i wybrać od nowa firmę (…) Tak się stało, że postępowanie wygrała ta firma, z którą była umowa wcześniej podpisana – tłumaczy zastępca prezydenta Tarnobrzega Kamil Kalinka.

– Rozmawiałem z prawnikami i można to było zrobić w formie aneksu i też nie było by żadnego problemu (…) Kwestia jest taka, że była to jedna firma, i potem organizowanie przetargu byłoby troszeczkę zabawne, bo i tak ten przetarg ta firma by wygrała. Jeżeli ktoś coś próbował udowodnić, to w jakiś sposób to udowodnił – wyjaśnia z kolei prezydent Grzegorz Kiełb, odsunięty od pełnienia tej funkcji decyzją sądu.

Za trzy lata obowiązywania w Tarnobrzegu umowy na wypożyczanie rowerów miasto zapłaciło 160 tysięcy zł. Kosz ten być może się zmniejszy, jeśli magistrat znajdzie podmioty, które zareklamują się na rowerach. Na razie rowery reklamują sam Tarnobrzeg.

Szczegóły w materiale video. Zapraszamy

info: własne, UM Tarnobrzeg

foto&video: Piotr Morawski

 

Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
5 lat temu

Czy ktoś może mi wyjaśnić – jak to się stało, że mało nie być rowerów a jednak są ? Już bez politycznych potyczek – coś przegapiłem.

kora
5 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

To efekt wyjaśnienia p K.K. Jego objaśnienia maja na celu zacieminć .Nie wiem tylko czy czyni to świadomie czy na tyle pozwalają mu jego umiejętności

Pewien Pan
5 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

21 października 2018 🙂 dlatego są 🙂

szwagier
5 lat temu

Co Kalinka ma z tymi zębami

Huehue
5 lat temu

A jak toś nie ma smartfona albo nawet telefonu a chce pojeździć… ??

Ewa
5 lat temu
Reply to  Huehue

Nie pojedzie! Chyba proste?

Huehue
5 lat temu
Reply to  Ewa

Proste tylko pomyśl jaki to bezsens zeby pojeździć rowerem musze sobie smartfona kupować kupisz mi?

Mieszkaniec
5 lat temu

Jak nie masz smartfonu w dzisiejszych czasach znaczy, że chodzisz z balkonikiem. Rower Ci niepotrzebny.

art
5 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Sporo osób ma tradycyjne telefony komórkowe .Sam do nich należę i w niczym mi to nie przeszkadza. Z rowerow miejskich na szczescie korzystac nie musze bo mam własny.

Tarnobrzeżanin
5 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

1. Osobiście znam osoby w wieku 20-35 lat, które nie posiadają smartfonów i w niczym im to nie przeszkadza – radzą sobie w życiu bardzo dobrze, do biednych też nie należą, po prostu niektórzy uważają smartfon za zbędny gadżet. 2. W innych miastach korzystanie z rowerów miejskich odbywa się zwykle przynajmniej na dwa sposoby – poprzez internetową rejestrację lub, zastępczo – przez aplikację w telefonie. Dla przykładu można podać Warszawę, Kraków czy Wrocław – zachęcam do zerknięcia i porównania z naszą tarnobrzeską prowizorką. 3. Nie jest tajemnicą, że obecnie Tarnobrzeg zaczyna być miastem emerytów i rencistów, a już na pewno – że się starzeje, bo młode pokolenie odpływa. W takim razie, skoro przeciętny senior raczej smartfona nie posiada, to mam pytanie – dla kogo te miejskie rowery? Dla turystów? Zgoda, tylko że w takim razie mówimy głównie o okresie wakacyjnym. A co z resztą roku? Powinni z takich rowerów korzystać mieszkańcy, więc zadajmy sobie kolejne pytanie – kto z mieszkańców będzie z tego korzystał? Oczywiście jest młodzież szkolna, ludzie dorośli, korzystający ze smartfonów, które raczej są dzisiaj standardem (ale też nie każdy chce je mieć). Pytanie tylko, czy osoba, którą stać na dobry telefon nie jest na tyle majętna by… Czytaj więcej »

Patryk
5 lat temu

Niektórzy chyba zapomnieli, że to inicjatywa Kiełba a nie Kalinki dlatego nie trzeba od razu krytykować 🙂 A tak na poważnie: czy były robione jakieś badania, ewentualnie jakieś rozeznanie czy te rowery w ogóle w Tarnobrzegu są potrzebne, jak dużo osób będzie z nich korzystało i czy jest w ogóle sens to robić? Czy na takiej podobnej zasadzie została wybudowana ścianka wspinaczkowa (wiem, że to budżet obywatelski ale czy korzysta ktoś z niej?)

Obserwator
5 lat temu
Reply to  Patryk

Jak można korzystać ze ścianki, która jest w budowie? Nie została wybudowana! Radzę odrobinę wiedzy zaczerpnąć przed dodaniem komentarza 🙂

Patryk
5 lat temu
Reply to  Obserwator

Jak to? A te wszystkie odbiory techniczne co były w 17 roku jeszcze to czego dotyczyły?

Satrrrapa
5 lat temu
Reply to  Patryk

Stanu surowego zamkniętego. Do dzisiaj się wietrzy.

TBG
5 lat temu

jeżeli nie masz smartfon?

wyborca
5 lat temu

nie spodziewałem się, że w komentarzach przeczytam choć jeden pozytywny komentarz na temat tych rowerów, i nie zawiodłem się, sami malkontenci w dodatku bez wiedzy na temat tych rowerów

Janusz
5 lat temu

Dla nich nawet jak by powstała miejska wypożyczalnia samochodów to by narzekali.
To taki typ ludzi.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content