Prezentujemy portret kontrowersyjnego artysty z okazji rocznicy urodzin

Andrzej Mleczko urodził się 5 stycznia 1949 roku w Tarnobrzegu. Jako aspirujący architekt, pobierający nauki na Politechnice Krakowskiej, opublikował swój pierwszy rysunek satyryczny w wieku 20 lat. Debiut w czasopiśmie Student był ważną cezurą na ścieżce jego artystycznej kariery. Zainicjował on trwający po dziś dzień nieprzerwany proces twórczy.

Obecnie liczba wykonanych prac jest liczona na ponad 20 tys. Wielkość kolekcji ma zasadnicze znaczenie biorąc pod uwagę sposób myślenia satyryka o wartości rysunków w ogóle. Dla Mleczki dopiero zbiór prac jest warta uwagi, gdyż cała sztuka polega na tym, żeby stworzyć swój własny oryginalny świat.

DIABEŁ

Mleczko w wywiadach daje się poznać jako zdystansowany, znudzony sobą i innymi – satyr. Dziennikarze, szczególnie płci żeńskiej, nierzadko są pełni lęku przed rozmową z nim. Trudno się dziwić tej swoistej pokorze wobec twórcy. Artysta plastyk jest znany z ciętej riposty i bezkompromisowego stylu bycia. Jego praca opiera się na inteligentnych pomysłach. W związku z tym wywiady kierowane do szerokiego odbiorcy i banalność stawianych pytań wymuszają pewną dozę złośliwości oraz chłodnej obojętności artysty. W końcu odpowiadanie po raz setny na pytanie czy jest erotomanem i wyjaśnienie, że rysunki erotyczne zajmują zaledwie 3% jego twórczości może być zgoła nużące.

OBYWATEL ŚWIATA

Andrzej Mleczko jest artystą światowego formatu. Rysunki na tematy społeczno-polityczno-gospodarcze oraz kulturowo-obyczajowe pokazują w krzywym zwierciadle nie tylko Polki i Polaków oraz mechanizmy władzy. Twórca punktuje cechy natury człowieka, która nie zna granic państwowych. Jego prace pokazywane są od Tokio po Warszawę.

Kosmopolityzm Mleczki ujawnia się również w jego poglądach dotyczących obecności Polski w Europie. Mówi wprost, że jest Europejczykiem i od samego początku był zwolennikiem wstąpienia Polski UE. Potwierdzają to liczne rozmowy z artystą właśnie z okresu sprzed maja 2004.

GALERIA SZTUKI

Mleczko dał się poznać również jako nowoczesny przedsiębiorca prowadzący autorską galerię sztuki. Galeria sztuki z pracami artysty znajduje się w Krakowie przy ul. Jana 14. Jest jedną z najdłużej istniejących w Polsce prywatnych galerii sztuki, pracująca nieprzerwanie od 1982 roku.

Od 2012 roku jest prowadzona również sprzedaż internetowa. Co ciekawe, Mleczko sprzedaje również w sklepie przy galerii ciekawe gadżety i akcesoria. Można więc kupić T-shirt z nadrukiem oraz kubek. Próżno tam jednak szukać forBET Bonus, gdyż mimo, że sprzedawane są karty do gry w serwisie nie ma propozycji na zakłady bukmacherskie. Artysta precyzyjnie dobiera partnerów, a każda oferta współpracy jest rozpatrywana indywidualnie. Trudno się dziwić tej strategii, przecież w galerii Mleczki sprzedawał sam Jerzy Pilch. Sam Mleczko natomiast nie chce być oskarżany o propagowanie hazardu.

SATYRA+KARYKATURA

Rysunek satyryczny jest trudną sztuką łączenia dwóch form wyrazu: satyry i karykatury. Jak twierdzi Andrzej Mleczko, kontemplacja nad bytem zajmuje mu kilkanaście godzin na dobę, a rysunek satyryczny jest niejako efektem pracy intelektualnej oraz artystycznej ekspresji.

CZARNI NA BIAŁYM

Satyra to utwór literacki, który wskazuje wady jednostek oraz społeczeństw. Natomiast karykatura pokazuje w formie obrazu lub rysunku uwypuklone cechy postaci. Proces twórczy polega na połączeniu tych dwóch form. Rysunki satyryczne Mleczki można kupić w kolorze lub malowane czarnym tuszem.

Artysta w swojej twórczości nie oszczędza niczego i nikogo, a tematem może być dosłownie wszystko co dotyczy człowieka. Wśród spraw, które zajmują twórcę są między innymi te dotyczące:

  • Spraw: społecznych, politycznych, gospodarczych
  • Życia duchowego oraz kościoła
  • Seksualności i obyczajowości
  • Stosunków pracy i mechanizmów władzy

MISTRZ MLECZKO

Prace Andrzeja Mleczki są bardzo często punktem odniesienia dla wielu osób jako komentarz bieżących wydarzeń politycznych. Artysta od wielu lat współpracuje z tygodnikiem Polityka, gdzie co tydzień publikowane są jego prace. Natomiast z czasopismami opiniotwórczymi współpracuje od ponad 30 lat. Wśród pism, z którymi współpracował są najpoczytniejsze oraz mające największy wpływ na opinię publiczną.

W wywiadzie udzielonym wiosną 2018 roku dla portalu onet.pl artysta stwierdził, że powoli będzie odsuwał się od komentowania bieżących wydarzeń politycznych. Wsłuchując się w oczekiwania swoich odbiorców zauważył, że zmęczenie aktualnymi tematami jest duże w związku z czym będzie koncentrował się na twórczości bardziej uniwersalnej.

W dniu urodzin Mistrza i z początkiem Nowego Roku życzymy sobie i innym, by kreska Andrzeja Mleczki nigdy nie traciła ostrości wyrazu, a przemyślenia, pogłębionej analizy otaczającego świata.

autor tekstu: Luk A

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content