Służby walczyły ze skutkami wichur

W związku z silnie wiejącym wiatrem, w ciągu minionej doby osiem razy interweniowali strażacy na terenie Tarnobrzega i Powiatu Tarnobrzeskiego. Dzisiejszej nocy wiatr zerwał dach z budynku mieszkalnego przy ul. Odwet Jędrusie w Tarnobrzegu, na szczęście domownikom nic się nie stało.

We wszystkich działaniach w Tarnobrzegu i powiecie uczestniczyło łącznie 11 zastępów straży, zarówno z PSP Tarnobrzeg oraz OSP Sobów, Sokolniki, Gorzyce i Wielowieś.

z kolei na terenie powiatu sandomierskiego w dniach od 9 do 11 marca 2019r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej wpłynęło 11 zgłoszeń.

– Strażacy interweniowali 6 razy przy powalonych drzewach na jezdni, 3 razy zabezpieczali uszkodzone przez wiatr elementy dachu na budynkach oraz 2 razy zabezpieczali zerwane banery reklamowe – informuje kpt. Łukasz Zięba, z KP PSP Sandomierz.

KONFERENCJA U WOJEWODY

– Od 9 marca mamy sytuację związaną z wystąpieniem silnego wiatru, który spowodował ponad 900 wyjazdów Państwowej Straży Pożarnej wspieranej przez Ochotniczą Straż Pożarną. Odnotowano 5 przypadków całkowitego zerwania dachów na budynkach mieszkalnych oraz liczne przypadki naruszenia pokryć dachowych – zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych, a także uszkodzeń w infrastrukturze komunalnej – powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Dodała, że wciąż spływają informacje dotyczące szkód i rozpoczyna się proces szacowania strat. Wojewoda zaapelowała do mieszkańców województwa, aby śledzili prognozy pogody na najbliższy czas. – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał co prawda ostrzeżeń dla naszego województwa na ten moment, ale sytuacja jest dynamiczna i takie ostrzeżenia mogą się pojawić – podkreśliła.

Zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Andrzej Marczenia przekazał, że najczęściej interweniowano w przypadku zerwanych poszyć dachów oraz powalonych drzew i konarów. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: dębickim, rzeszowskim, krośnieńskim, jasielskim i brzozowskim. – Dobra wiadomość jest taka, że nikomu w związku z trudną sytuacją pogodową nic się nie stało – nie było osób rannych i nikt nie stracił życia. Na tę chwilę prowadzimy 100 interwencji. W sumie w działania ratownicze przez cały weekend zaangażowano 213 pojazdów i 727 strażaków PSP i 574 pojazdy i 3 074 strażaków OSP – powiedział komendant.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW Małgorzata Dankowska przybliżyła procedurę szacowania strat w budynkach mieszkalnych i uruchamiania środków z rezerwy celowej budżetu państwa. – Ośrodki pomocy społecznej przekazują informacje o szkodach, które zostały wyrządzone w poszczególnych gminach. Na godz. 9.00 mamy 43 gminy, które zgłosiły szkody w 95 budynkach mieszkalnych i 37 budynkach gospodarczych – powiedziała podczas konferencji.

info: UM Tarnobrzeg, KP PSP Sandomierz, Urząd Wojewódzki
foto: UM Tarnobrzeg, KP PSP Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content