Tarnobrzeg: Po 80 latach rękopis Pana Tadeusza powraca do Dzikowa… na trzy dni

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na prezentację oryginalnego tekstu narodowej epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza który dzięki życzliwości Dyrektora „Ossolineum”, powraca po 80. latach do Dzikowa.

Rękopis będzie można obejrzeć w:

  • sobotę, 23 marca 2019 r. w godz. 10.00–18.00
  • niedzielę, 24 marca 2019 r. w godz. 10.00–15.00
  • poniedziałek, 25 marca 2019 r. w godz. 8.00–18.00

w Zamku Tarnowskich w Dzikowie w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, ul. Sandomierska 27.

Historia rękopisu „Pana Tadeusza”, epopei narodowej powstałej w latach 1832–1834, odzwierciedla nie tylko dzieje Polski i Polaków na przestrzeni ostatnich prawie 200. lat, lecz także nierozerwalnie związana jest z Dzikowem i znajdującą się tu, w rodzinnym gnieździe Tarnowskich, słynną „Kolekcją Dzikowską”.

Manuskrypt trafił do Dzikowa w roku 1929, kiedy to Jan Zdzisław Tarnowski kupił go za sumę 60 tysięcy złotych od Hieronima Jana Tarnowskiego z Rudnika, swego stryjecznego brata. Wspomniany Hieronim odziedziczył „Pana Tadeusza” po swoim ojcu, Stanisławie Tarnowskim, profesorze i rektorze UJ, który został właścicielem manuskryptu w 1871 roku, odkupiwszy go od spadkobierców Adama Mickiewicza za kwotę 5000 franków. To właśnie za sprawą Profesora, rękopis zyskał ozdobną szkatułkę, w której go odtąd przechowywano. Została wykonana na zamówienie w 1873 roku przez krakowskiego artystę Józefa Brzostowskiego.

We wrześniu 1939 roku, w obliczu rozpoczynającej się wojny, Artur Tarnowski, ostatni dziedzic Dzikowa zdeponował autograf „Pana Tadeusza” w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie. Po wojnie decyzją najwyższych władz rękopis pozostał dalej w zbiorach „Ossolineum”. W 1999 roku, najstarszy syn Artura, Jan Artur Tarnowski, po odzyskaniu praw do „Pana Tadeusza”, po części sprzedał, po części darował go Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Wrocławiu, w zbiorach którego znajduje się do dziś – o burzliwych dziejach rękopisu można przeczytać tutaj

info: MHMT

foto: Wikimedia Commons

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tramp
2 lat temu

Warto dodać,że w 1998 roku,z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza, rękopis „Pana Tadeusza” był przez cztery eksponowany w Muzeum Histortycznym Miasta Tarnobrzega w spichlerzu (obecnie Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego). Była to pierwsza publiczna prezentacja autografu naszej epopei narodowej. Za sprawą zbliżającego się pokazu tarnobrzeskie Muzeum będzie jednym w Polsce, w którym „Pan Tadeusz” zagości dwa razy. Warto skorzystać i przyjść do zamku w Dzikowie, gdyż następna taka okazja wydarzy się nieprędko, jeśli wogóle.

Wyborca
2 lat temu

Wydarzy sie bo po 3 dniach zostanie ta ksiega przeniesiona na stale na zaplecze slynnego zegarmistrza Ogorzalka ,ktory jej bedzie pilnowal !!!!! Ten zaklad jest obecnie jako magistrat bo tam na zapleczu balowali i knuli intrygi Kolek,Malinka,Ogorzalek,Kocipa oraz wiele innych szemranych osob…….a jeszcze slynna tancerka Kapusciakowa !

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content