Tarnobrzeg: „Kultowy kamienny krąg” znika… Ruszyła rewitalizacja terenów zielonych nad Wisłą (fotoreportaż)

Ruszyły prace związane z rewitalizacją terenów zielonych nad Wisłą. W pierwszym etapie prac nieczynny kanał zostanie zasypany, rozbierane są mostki, jak również elementy kamienne w tzw. kręgu oraz na skarpie, gdzie znajdował się pomnik – armata.

Dzięki rewitalizacji tereny zielone nad Wisłą mają stać się atrakcyjnym miejscem do wypoczynku. Wartość całej inwestycji wynosi 7 mln 200 zł, z czego 85% to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze te przyznane zostały jeszcze w 2017 roku, jednak ze względu na znaczne przekroczenie założonych kosztów w ofertach, przetarg udało się rozstrzygnąć dopiero za piątym razem, w lutym br.

Obszar który obejmie rewitalizacja, to głównie tereny zielone nad Wisłą, od przeprawy promowej do ogródków działkowych. Pojawić tam się mają ścieżki fitness oraz leśna z drewnianymi figurkami zwierząt, kwietne łąki, osiem ogrodów tematycznych, nowe chodniki, ławki czy budki dla ptaków.

ZAMIAST KANAŁU PLAC ZABAW

Niemal w całości zasypany zostanie zarośnięty kanał, po którym kiedyś pływały kajaki. W miejscu tym pojawić ma się m.in. zielony plac zabaw dla dzieci, w którym elementy będą wykonane z naturalnych budulców. Na plac składać się będą m.in. elementy z wikliny, labirynt z żywopłotu ze ścianką wspinaczkową dla dzieci pośrodku, szałasy czy pagórki z trawy.

Odnowiony zostanie również amfiteatr, zaś w miejscu gdzie dotychczas odbywały się Dni Tarnobrzega pojawi się nowa trawa, odporna na zadeptywanie.

NASADZENIA W MIEJSCE POZOSTAŁOŚCI PO „ARMACIE”, OŚWIETLENIE I MONITORING

Większa część środków z projektu przeznaczona zostanie na wzmocnienie skarpy, ciągnącej się wzdłuż ulicy Waryńskiego. Znajdujące się tam pozostałości po pomniku tzw. armacie, zostaną zastąpione nasadzeniami, wyremontowany będzie również murek, który na całej długości będzie wyposażony w siedziska.

Nad Wisłą pojawić się ma również oświetlenie, którego dziś tak bardzo tam brakuje. Wykonane ma zostać jednak ze środków własnych, gdyż projekt nie przewiduje tego typu inwestycji.

KONCEPCJA: Koncepcja

OPIS KONCEPCJI: Opis koncepcji

foto: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
48 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
malkontent
2 lat temu

Bez parkingu nie wróżę powodzenia.

Marysia
2 lat temu
Reply to  malkontent

Bardzo dobrze, że nie będzie tam parkingu. Nie dość że nocami balangi by były bo gówniarze tak mają a po drugie po co tam betonować miejsca zielone? Za mało macie jeszcze betonów w mieście? Sam plac czerwony powinien wam wystarczyć bo w okresie letnim idzie tam się ugotować. Nadwisła będzie alternatywą dla mieszczuchów.

tra
2 lat temu

darek, i tak bez konferencji?

Owen
2 lat temu
Reply to  tra

Przecież się obraził na dziennikarzy to jak zrobi konferencję? No i mogliby mu zadawać trudne pytania.

brzoza
2 lat temu

I wszystko niedługo w mieście będzie takie akuratne, że aż się niedobrze robi…
Tam już dawno należało zwyczajnie posprzątać, wykosić itd.
Zresztą tak samo jak przy Kopernika.
Ja natomiast czekam na wielką rewitalizację kawałka terenu przed pierwszym wieżowcem na tzw. Manhatanie, bodajże Sikorskiego 7. Jest tam przy przejściu dla pieszych taki chodniczek prowadzący do pierwszego wieżowca i obok niego rośnie sobie zapomniana przez Boga i ludzi wierzba, której nikt nigdy nie przycina, czasem się zastanawiam , że może ona ma czapkę – niewidkę, bo jej nikt nie widzi, a obok niej rośnie zielsko po kolana ( latem), teraz jest tam śmietnik. A wszystko przy głównej drodze przez Tarnobrzeg.
Czy naprawdę nie można tego posprzątać? Podciąć gałęzi temu biednemu drzewu? Zadbać?
I chyba znowu musi być odtrąbiona wielka rewitalizacja, bo bez tego nikt palcem nie ruszy. Przecież ten teren ma jakiegoś właściciela, a miasto instrumenty do egzekwowania porządku.Swoją drogą obok tego terenu w trakcie kampanii jeden z kandydatów prezentował tam swój bilboard…szkoda, że nikt temu nie zrobił zdjęcia, bo było to bardzo malownicze…
Tak więc rewitalizacja, bo tylko ona przypomni, że istnieją na świecie miotły, grabie, kosiarki. Bez rewitalizacji – ani rusz. Choćby nas śmieci zasypywały.

ciec
2 lat temu
Reply to  brzoza

To co zaczynają robić ciebie nie bardzo interesuje. Natomiast skorzystałeś z okazji by uaktywnić swoją „prospołeczną” postawę i zatruwasz ….. brzozą .Dlaczego na zebraniu osiedlowym nie wykazałeś się aktywnością, tam jest miejsce dla takich aktywistów i takie problemy

Jerzy
2 lat temu

Aż nie mogę uwierzyć że ta obiecywana od co najmniej kilkunastu lat inwestycja ruszyła.
A pływające 30 lat temu kajaki i rowery wodne dobrze pamiętam.

gość
2 lat temu

SZKODA TYLKO ,ŻE ANI JEDNO MIEJSCE PRACY Z TEGO NIE PRZYBĘDZIE. ZASTANAWIAM SIĘ TYLKO , KTO ZA KILKADZIESIĄT LAT BĘDZIE Z TEGO KoRZYSTAŁ ?

Jerzy
2 lat temu
Reply to  gość

Następne pokolenie malkontencie.

Karaś
2 lat temu

Mistrzowie narzekania.

Bogdan
2 lat temu

Ciekawe czy wyremontują drogę do promu i parking pod Fregatą.Droga tragiczna,trylinki pamietajace chyba Gierka.To powinna być podstawa.Tereny zielone trzeba po prostu porządnie posprzątać i przyciąć drzewka.Wszystkie inwestycje tego typu powinny byc nad Jeziorem.Znowu skandal po Tarnobrzesku.

pewnyswego
2 lat temu

mój boże… kto ostatni ten gasi światło ?

L74
2 lat temu

Nie ma co narzekać, dobrze że się coś takiego robi w TBG. Jest jeszcze wiele miejsc które należałoby przywrócić do życia miastu, tylko wydaje mi się że sprawą priorytetową powinna być infrastruktura i zagospodarowanie terenów nad jeziorem, a tutaj jakoś nastała cisza, a kolejny sezon tuż tuż. NFOŚiGW finansuje w 85% rewitalizację terenów zielonych nad Wisłą, a czy nie mógłby sfinansować również infrastruktury i zagospodarowania terenów nad jeziorem, zwłaszcza że przez lata kopalnia odprowadzała środki do funduszu za niszczenie i degradację środowiska.

Aśka
2 lat temu

Ze 30 baniek Kamil Kalinka załatwił(pod zastaw iluś % udziałów wodociągów) na inwestycje nad naszym jeziorem. Bożek niestety nie chce sięgnąć po te pieniądze więc nie liczcie na jakiś boom nad jeziorem. Płytówką nadal będziemy jeździć i spacerować dookoła jeziora, dramat. Zapowiada się kolejne 5 latek w plecy. Grunt że pensje i nagrody będą pewne dla swoich. Nie tak to miało wyglądać.

Gość
2 lat temu
Reply to  Aśka

Człowieku, przecież tej pożyczki miasto by nigdy nie było w stanie spłacić. A wodociągi to ostatnia tak wartościowa rzecz w mieście. Jak by nie spłacili to trzeba by oddać ten zastaw pod który wzięta była pożyczka. I co za to? Troczę dróg i parkingów nad jeziorem? To nigdy na siebie nie zarobiło by. Dobrze się stało ,że to zablokowali.

czacza
2 lat temu
Reply to  Gość

Powiedział co wiedział chłopek roztropek. Takie decyzje trzeba uargumentować analizami specjalistów , ani ty ani miasto takimi się nie pofatygowało. Zablokowali i tyle – alternatywy nie ma.

Bogdan
2 lat temu

Inwestycja trafiona jak kible koło hali targowej.Jak pisałem zrobic drogę do promu i wystarczy,wszystkie inwestycje nad jezioro,bo skonczymy jak Wilcza Wola.

marcysia
2 lat temu

Ponic w miejsce wysluzonego promu z lat 60 ma byc zakupiony najnowocześniejszy prom Japoński .Skomputeryzowany i bardzo bezpieczny.Tarnobrzeg to NOWOCZESNOŚĆ:):):):Po cholere mosty.Prom to nasza przyszłość.W skansenie ma byc prom.

Bogdan
2 lat temu
Reply to  marcysia

Napisałem Marcysiu 'droga do promu ' by było wiadomo,o którą drogę chodzi.Być może kiedys będzie to droga do mostu.

pewnyswego
2 lat temu

jakby kamil coś załatwił to by to już było a tak załatwił gruszki na wierzbie.
jedyne komu załatwił to gimnazjum katolickiemu,że mogło zrobić z kasą co tylko się im chciał bo ich przepisy nie obowiązują.
bo nawet robotę w WORD załatwili jemu,a nie on sobie.sam jest ledwie pionkiem.nic nie znaczącym.zresztą.

ogr
2 lat temu

Z jednej strony wycinają las na Zwierzyńcu, z drugiej biorą się za Nadole . Ktoś(?) dalej zarabia na drewnie… Pewnie szykuje się następny cudny betonowy deptak jak brzeg Wisły w Sandomierzu…
Wszystko zniszczą…

brzoza
2 lat temu

To fakt. Tną Zwierzyniec dalej!

Gość
2 lat temu

Jak to , przecież radni mieli to zablokować?

kikol
2 lat temu

Jakby co, to musimy pamiętać komu tę rewitalizację tego pejzażu będziemy zawdzięczać!!!
Nie wiem czy pamiętacie jedną z konferencji byłego już PGK, na której to powoływał się na zdanie swojej żony w tym względzie.A jaki będzie ostateczny wynik to zobaczymy. Trochę mi żal obecnych widoków i kultu na kamiennym kręgu. Po prostu żal. Czy będzie lepiej to zobaczymy.

brzoza
2 lat temu

Kręgu szkoda…kawał historii…
Zwierzyniec tną. Radni – bezradni gadają, gadają, gadają…Efektów zero.
Kolejne drzewa w lesie lecą jak zapałki.

123
2 lat temu

Czekałem na to wracam do kraju.

Darek
2 lat temu

Konferencji nie bylo bo mogły paść pytania kto jest autorem dofinansowania. A obecny prezydent zgodnie z porozumieniem może podać tylko Kalinkę . Jak kasę zdobył Kiełb to zgodnie z porozumieniem należy milczeć. Nie tak miało być panie prezydencie !

joju
2 lat temu
Reply to  Darek

Na pewno autorem dofinansowania nie jest Kiełb,bo te 2o.tys to za mało.

Janek
2 lat temu

Łza się w oku kręci. Smak Leżajska w magicznym kręgu niepowtarzalny.

kikol
2 lat temu

O jakim tajemnym porozumieniu piszecie?
Pytam, bo nie jestem w temacie od początku, więc może ktoś takim, jak ja, to wyłuszczy.
Tak przyglądając się niektórym fragmentom dyskusji na sesjach, trudno mi uwierzyć w jakąś tajemną koalicję. Chyba, że to taka wzajemna gra.

Zenek
2 lat temu
Reply to  kikol

Jeżeli obserwujesz sesję to zauważyłaś że Kalinka z Pekar udają że atakują nowych prezydentówNajchetniej czepiają się Kielba . Porozumienie jest i to aż strach się bać .Za porozumieniem stoi ten sam facet który obiecał Kalinke różne sprawy w zamian za zatrudnienie swoich ludzi.Historia się powtórzyła ten sam facet obiecał Inflanty obecnym prezydentom.Efekt z urzędu zwalnia się ludzi tzw Kielbowych a Kalinkowi mają się dobrze i jeszcze okupują rady nadzorczej Kto chociaż na chwilę obserwuje scenę polityczna w Tarnobrzegu zrozumiał te układy Mieszkańcy ubolewam bo nie głosowali na PiS i ich sojuszników Jakie miasto taka polityka?

kikol
2 lat temu

Nie przekonuje mnie to, co napisałeś.Łatwo można wskazać, że niektórzy „kiełbowi” ludzie nie tylko zostają w urzędzie, ale nawet awansują. Faktem jest również i to, że niektórzy ludzie poprzednika odchodzą ze swoich stołków. Ale z tego co wiem, decydują o tym względy merytoryczne, a nie polityka, która w takiej sytuacji jeśli jest, to na drugim planie.Sądzę również, że zbyt łatwo i rozrzutnie szafuje się argumentem politycznym, chcąc zatuszować czyjąś nieudolność. No i jeszcze pozostają ludzie NM, którzy także są jeszcze albo już odeszli no i co w ich przypadku? Też wymiana na ludzi z PiS?

No i jeszcze jedna uwaga dotycząca już samego kultowego kręgu. Tak sobie teraz włąśnie pomyślałam, że to niedobrze go rozbierać. Lepiej byłoby dobudować jakieś starożytne kolumny i zrobić z tego ciekawostkę turystyczną pełną magii i czarów z dawnych lasowiackich dziejów.

Zenek
2 lat temu
Reply to  kikol

Wymień jednego pracownika którego zatrudnił.Kielb i który awansował rzez Bozka Trochę trzeba się zapoznać i przygotować aby atakowac i krytykować drogi lisku.

nieporozumienie
2 lat temu
Reply to  Zenek

Wszyscy już wiedzą że Kiełb zatrudniał „kolesi” nie kompetentnych fachowców(przykład prezes T.Parku P.T) więc naturalną sprawą jest ich wylot i nie potrzebne jest jakieś porozumienie bo zatrudniani byli na b.wysokich stawkach.

Zenek
2 lat temu

A Bozek i Płuta zatrudnia kompetentnych Patrz naczelnik od inwestycji i prezes TBS Trochę pokory by się przydało.Ale od kogo to wymagać jak się przez przypadek objęło władzę

alga
2 lat temu

Zenek, Zenek – cienki Bolek z Ciebie, jeśli tego nie wiesz!!!
A kto teraz jest naczelnikiem wydziału partycypacji? Wcześniej gość był pracownikiem pomocniczym, potem wygrał konkurs i byl urzędnikiem a teraz został naczelnikiem.To ten sam gość od rowerów miejskich, jakby ktoś tego nie wiedział.
A co do innych to macie trochę racji. Rzeczywiście PGK zaczął w pewnym momencie zatrudniać swoich kolesi.

Zenek
2 lat temu
Reply to  alga

To ja się dalej pytam? Pluta i Bozek nie zatrudnia swoich kolesi ?I Kolesi Pana WW ?Nie zatrudnia też swoich z kampanii wyborczej ? Nie nie Tego nie czynią bo obiecywali w kampanii ze tego.nie będzie.

matol
2 lat temu
Reply to  Zenek

Zatrudnia ale według Twojej teorii „w porozumieniu z Kalinką i Pekar” Tylko to porozumienie ma zagwarantowaną skuteczność na 10lat aż wszyscy kiełbowi powylatują.

Zenek
2 lat temu
Reply to  matol

Nie ściemniaj Wiesz dobrze że pozostawił wszystkich których zatrudnił.Kalinka w uzgodnieniu z WW Rady nadzorczej są do tej pory obsadzone przez pisowcow Małe zmiany w radzie nadzorczej kopalni to.nic Prezes TAAR PiS Wodociągi rada
nadzorcza pis PiS. rada nadzorcza zTAAR PiS itd. Sekretarz PiS Mało przykładów To powiem że rewolucja w kadrach dopiero jest przygotowywana .

PiS A zmiany w spółce wodociągi i innych też już są wypowiedzenia Mało przykładów Dla Ciebie to mało bo samodzielnie nie myślisz Piszesz to.na co Ci pozwolą.
Tylko jak to się skończy dla rządzących to inna sprawa.

matol
2 lat temu
Reply to  Zenek

Nad wyraz widać twoje „samodzielne” myślenie powtarzane co jakiś czas tylko rzeczywistość omija to twoje samodzielne myślenie. Ale ty nawet tego nie jesteś w stanie zweryfikować.

John
2 lat temu

Kto jest naczelnikiem a kto nie ? Nad czym debata ? Bylem w urzedzie dzis i powiem wam ze tam tyle kompetencji ze sie juz ta kompetencja w tych biurach nie miesci , zatrudnienie pelna para !!! Tylko nadzieja pozostala ze cba pozamyka reszte tej choloty

ciemniakwbiurze
2 lat temu
Reply to  John

Gdzie ty byłeś coś ty widział żeś tak „inteligentnie” to opisał ?: „kompetencja w tych biurach się nie miesci” „zatrudnienie pelna para” „reszte tej choloty”.

John
2 lat temu

Dzis przechodzilem obok drzwi do twojego biura , niestety swad twojej glupoty przekonal mnie zeby z tych drzwi nie korzystac , wiec zryj swinio za publiczne , nieudaczniku , inaczej nie umiesz

ciemniakwbiurze
2 lat temu
Reply to  John

Urojenia trzeba leczyć a nie chodzić koło nie wiadomo czyjego biura(na pewno nie mojego ,bo nie mam biura)A ten swąd to na 100% z twojej „mądrości” czego ewidentny przykład dałeś powyżej.Postarałeś się i dokonałeś udanego blamażu.Mimo wszystko; zdrowia dużo.

Mieszkaniec
2 lat temu

A ja powiem że wszyscy zatrudnieni przez Bożka mają się dobrze jeżeli chodzi o kasę.Zadnych oszczędności nie zrobili Powiem więcej zatrudnienie w urzędzie wzrosło Na razie ukryte jest w tzw.robotach publicznych i stazach .
Zaraz będą pełna gęba urzędnikami Stary numer prezydencie Bozek

Dodam
2 lat temu

Proszę przeanalizować składy rad nadzorczych miejskich spółek.Kto i z czyjego polecenia i z jakiego ugrupowania Dla myślącego tyle w temacie Pikanerii dodaje fakt iż w spółce wodociągi przewodnicząca rady nadzorczej jest wysoki urzędnik miejski Kto Pani sekretarz Obydwa stołki nie charytatywne .
I co tutaj niektórzy piszą .Taka jest rzeczywistość.

Czarnowidz
2 lat temu

A mi się podoba rewitalizacja tych spokojnych i pięknych terenów.Proszę jeszcze o miejską stację paliw!!!Jak w St.Woli!!!
http://leliwa.pl/stalowa-wola-miejska-stacja-paliw-juz-czynna/

agapa
2 lat temu

Czy mnie oczy mylą?! Kolejna ścianka wspinaczkowa 🙂

48
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content