21.03 (czwartek) Promocja książki Bogusława Szwedo „Kapelani wojskowi na drogach ku niepodległości”, w MBP

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu serdecznie zaprasza w czwartek 21 marca br., o godz. 18.00, do Biblioteki Głównej na promocję książki Bogusława Szwedo „Kapelani wojskowi na drogach ku niepodległości”

Bogusław Szwedo – dziennikarz, założyciel i prezes Radia Leliwa w Tarnobrzegu, autor 12 słowników biograficznych. 17 grudnia 2015 r. został odznaczony przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka Medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

W bieżącym roku, w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicą powstania Biskupstwa Polowego, autor wydał kolejny słownik „Kapelani wojskowi na drogach ku niepodległości”. Zawarł w nim 100 biogramów duszpasterzy ze wszystkich formacji wojskowych ostatnich stu lat: Legionów Polskich, Armii gen. Józefa Hallera, Korpusów Polskich na Wschodzie, Powstania Wielkopolskiego, Powstań Śląskich, z wojny polsko-bolszewickiej, z kampanii polskiej 1939 roku, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej, powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, ludowego WP oraz kapelanów zamordowanych w Katyniu, Dachau, Auschwitz i przez komunistyczne władze po II wojnie światowej.

W słowie wstępnym bp. gen. bryg. Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego o nowym wydawnictwie napisał : „Z informacji rozproszonych w wielu źródłach archiwalnych, artykułach i książkach, Autorowi udało się przedstawić życie i działalność wybitnych duszpasterzy wojskowych, bohaterów i błogosławionych – tych, którzy odegrali znaczącą rolę w życiu religijnym i społecznym naszej Ojczyzny i Wojska Polskiego. Mam nadzieję, że przygotowana tak wielkim nakładem pracy publikacja będzie zachętą do pogłębienia studiów nad duszpasterstwem wojskowym ostatnich stu lat„.

info: MBP

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
2 lat temu

Brawo. dziękujemy za takie publikacje. Dziękujemy również za to ,ze zarówno autor jak i inni członkowie rodziny pokazują jak należy czynić dobro w życiu społecznym lokalnym. jak ich działanie odbiega od działań pozostałych tzw.tarnobrzeskich elit politycznych

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content