Tarnobrzeg: Bilety na prezentację rękopisu „Pana Tadeusza” w przedsprzedaży

Ruszyła przedsprzedaż biletów na prezentację rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rękopis będzie można zobaczyć od soboty 23 marca do poniedziałku 25 marca br., w Muzeum Historycznym w zamku Tarnowskich w Dzikowie.

Bilety dostępne są w kasie Muzeum, można je nabyć  do piątku w godz. 10:00 – 15:00. Cena biletu: 5 zł, oraz bezpośrednio przed wejściem na wystawę.

Rękopis będzie można obejrzeć w:

  • sobotę, 23 marca 2019 r. w godz. 10.00–18.00
  • niedzielę, 24 marca 2019 r. w godz. 10.00–15.00
  • poniedziałek, 25 marca 2019 r. w godz. 8.00–18.00

w Zamku Tarnowskich w Dzikowie w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, ul. Sandomierska 27.

Historia rękopisu „Pana Tadeusza”, epopei narodowej powstałej w latach 1832–1834, odzwierciedla nie tylko dzieje Polski i Polaków na przestrzeni ostatnich prawie 200. lat, lecz także nierozerwalnie związana jest z Dzikowem i znajdującą się tu, w rodzinnym gnieździe Tarnowskich, słynną „Kolekcją Dzikowską”.

Manuskrypt trafił do Dzikowa w roku 1929, kiedy to Jan Zdzisław Tarnowski kupił go za sumę 60 tysięcy złotych od Hieronima Jana Tarnowskiego z Rudnika, swego stryjecznego brata. Wspomniany Hieronim odziedziczył „Pana Tadeusza” po swoim ojcu, Stanisławie Tarnowskim, profesorze i rektorze UJ, który został właścicielem manuskryptu w 1871 roku, odkupiwszy go od spadkobierców Adama Mickiewicza za kwotę 5000 franków. To właśnie za sprawą Profesora, rękopis zyskał ozdobną szkatułkę, w której go odtąd przechowywano. Została wykonana na zamówienie w 1873 roku przez krakowskiego artystę Józefa Brzostowskiego.

We wrześniu 1939 roku, w obliczu rozpoczynającej się wojny, Artur Tarnowski, ostatni dziedzic Dzikowa zdeponował autograf „Pana Tadeusza” w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie. Po wojnie decyzją najwyższych władz rękopis pozostał dalej w zbiorach „Ossolineum”. W 1999 roku, najstarszy syn Artura, Jan Artur Tarnowski, po odzyskaniu praw do „Pana Tadeusza”, po części sprzedał, po części darował go Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Wrocławiu, w zbiorach którego znajduje się do dziś – o burzliwych dziejach rękopisu można przeczytać tutaj

info: MHMT

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ChytraBaba
2 lat temu

Czyli muszę sobie wziąść wolne w pracy żeby kupić bilet w piątek do 15 bo inaczej nie zobaczę dzieła. Czy was drodzy urzędnicy już całkowicie pos…. w tym mieście. Czasami mi się zdaje że władza już całkiem straciła kontakt z rzeczywistością.

smile
2 lat temu
Reply to  ChytraBaba

władza zawsze miała w d…. wszystkich….to nic nowego…

Elza
2 lat temu

Jaka znów przedsprzedaż?! To nie można kupić przed wejściem na ekspozycję?! Jeszcze tylko brakuje żeby dyrektor jak to ma w zwyczaju ubrał kurtkę i poganial gości w kierunku drzwi, bo chce zamykać i iść do domu.

Shazza
2 lat temu

Najlepiej coś komentować nie znając sytuacji. KToś w ogóle odwiedził stronę MHMT? Wyraźnie jest tam napisane ze bilety bedzie mozna kupić bezpośrednio przed wejsciem na sale, tylko trzeba będzie pewnie odstać swoje w kolejce, przedsprzedaż usprawni wchodzenie.

cyk
2 lat temu
Reply to  Shazza

Komentuje się to co przeczyta w tym przypadku pisze jasno jak byk kto nie kupi biletu w piątek do 15 ten nie wejdzie.
A w te tłumy to jakoś niw wierzę.

cyk
2 lat temu

o przepraszam autor tekstu zmodyfikował go teraz już pisze że można bezpośrednio przed wejściem na wystawę. Czyli jak się chce to można.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content