Uzdrowisko w Tarnobrzegu? Stanowisko nowej władzy w starym temacie

Na to, że wykorzystanie złóż wód siarczkowych to ogromna szansa na rozwój regionu zwracał uwagę Witold Zych, radny Tarnobrzega poprzedniej kadencji i kandydat na prezydenta w ostatnich wyborach samorządowych. W 2016 roku Państwowy Instytut Geologiczny potwierdził występowanie wód siarczkowych, których złoża rozciągają się od centrum miasta, na południe aż do jeziora.

Analiza pn. „Studium możliwości występowania i wykorzystania wód leczniczych i termalnych w Tarnobrzegu” wykazała, że największą zaletą złóż w Tarnobrzegu jest to, że występują one na stosunkowo niewielkiej głębokości 150 metrów. Dzięki tak korzystnemu położeniu, ewentualna  eksploatacja ich nie będzie zbyt kosztowna. Z przeprowadzonych badań wynika, że właściwości fizyko-chemiczne odkrytych wód pozwolą z  powodzeniem zastosować je  w balneoterapii. Analiza wykazała bowiem, że ich skład jest podobny do tych, które eksploatowane są w Busku Zdroju.

W.w. analiza została przedstawiona radnym podczas sesji z lutym 2016 r. Nikt wówczas nie kwestionował potencjału płynącego z możliwości wykorzystania wód siarczkowych. Problem na który zwracano uwagę stanowiły koszty związane z inwestycją, której tylko część podziemna, czyli wykonanie otworu wiertniczego, wynosi około 400 tysięcy złotych.

ROK 2017

We wrześniu 2017 r ówczesny prezydent Grzegorz Kiełb przedstawił pomysł na ściągnięcie inwestora nad jezioro. Miałoby to stać się w oparciu o partnerstwo publiczno – prywatne, w ramach którego gmina dałaby grunt pod inwestycję zaś inwestor wyłożyłby pieniądze na nią. Zgodnie z przygotowaną dla miasta wyceną, wybudowanie kompleksu rekreacyjno – leczniczego nad jeziorem kosztować miałoby 35 mln zł. Pieniądze te inwestor otrzymałby z kredytu z Polskiego Funduszu Rozwoju, udzielonego inwestorowi w oparciu o partnerstwo z miastem. W zależności od wkładu własnego miasta, inwestor utrzymywałby ten kompleks przez około 25 lat, po upływie których to miasto stałoby się właścicielem uzdrowiska.

ROK 2018

W kwietniu 2018 r Tarnobrzeg odwiedził minister środowiska. Podczas spotkania  z Henrykiem Kowalczykiem, o możliwość sfinansowania z programu ministerialnego odwiertu wód siarczkowych zapytał radny Witold Zych. – 350 tysięcy nie powinno być problemem jeśli jest to rzeczywista i uzasadniona potrzeba – odpowiedział minister.

Jak dziś tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą 24.pl Kamil Kalinka, pełniący wówczas obowiązki prezydenta Tarnobrzega, szansa na pozyskanie pieniędzy ze środków rządowych istnieje nadal.

– Żeby zrobić odwiert, gmina musi wystąpić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, bo jest to nadal możliwe. Rozmawiałem na ten temat z parlamentarzystami dwa tygodnie temu – tłumaczył K. Kalinka.

ROK 2019

O wykorzystaniu wód siarczkowych mówił wczoraj prezydent Dariusz Bożek, prezentując tzw. „Raport otwarcia”.

– Nie o to chodzi, żeby krzyczeć, że te wody są. Chodzi o to, żeby szukać kogoś kto jest zainteresowany tymi wodami – tłumaczył D. Bożek. – Rozmowy z inwestorem cały czas się toczą, byliśmy nad jeziorem kilka razy, pokazywaliśmy miejsca w których te wody występują, pokazywaliśmy na planie (…) gdzie te odwierty można, gdzie były dawniej, jakie były wyniki badań. Inwestor jest zainteresowany, ale wymaga to czasu (…) Prawdziwy inwestor to jest ktoś kto przyjeżdża, rozmawia, bada klimat, bada miejsce, sprawdza czy mu się opłaca i czy nie będzie miał kłopotów z miastem (…) Rozmawialiśmy o partnerstwie publiczno-prywatnym. On mówił, że tam gdzie próbował wejść w to partnerstwo, jeżeli miasto czy gmina dawała obszar czy źródło, to w pewnym momencie zamykała to źródło – dodał.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
John
4 lat temu

Przestancie pisac takie bzdury bo obrazacie inteligencje obecnie rzadzacych ! Skwer na kopernika to jest przyszlosc tego miasta

seni
4 lat temu
Reply to  John

ten sarkazm jest oznaką gówniarstwa

John
4 lat temu
Reply to  seni

Chodzi ci o sarkazm w ogolnym pojeciu czy konkretnie o „ten” sarkazm , bo czesto ich uzywam i kurde jestem niedojrzaly ?

seni
4 lat temu
Reply to  John

dosadniej to określiłem i dodam jeszcze -niezbyt rozgarniętego – bo to wprowadzające pytanie potwierdza tę przypadłość

John
4 lat temu
Reply to  seni

Co cie boli urzedniczy przydupasie bozka

seni
4 lat temu
Reply to  seni

teraz jesteś „medykiem” czy „wróżbitą” ? – rezultat wiadomy.

John
4 lat temu
Reply to  John

Przypadlosc bozka i wasza jest niewyleczalna , glupote sie tempi nie leczy , problem w tym ze glupek nigdy nie zrozumie ze jest glupi tylko wniesie ta glupote wszedzie gdzie sie pojawi , a wy wraz ze swoja glupota wdarliscie sie do urzedu , smutne ale duzo szczescia da wykopanoe was z tamtad

seni
4 lat temu
Reply to  John

Gdybyś tą konstatacją objął siebie byłyby gratulacje ,ale wolisz to niedorzecznie przypisywać innym.

Bodzio
4 lat temu
Reply to  John

Słuchaj John, może jak jesteś taki pyskaty i taki wszechwiedzący, to przedstawisz się z imienia i nazwiska, a później razem pójdziemy do Prezydenta Bożka i porozmawiamy o twojej żółci? No jak, dasz radę się przedstawić, czy jesteś zbyt malutki i pod przykrywką anonimowości próbujesz udowodnić sobie, że jesteś ponad to? Nie jesteś głąbie ponad to, jesteś zerem i to bardzo zakompleksionym. Uważaj głąbie, internet nie jest anonimowy, śmieciu.

seni
4 lat temu
Reply to  John

Bodzio tu nie taki poziom i nie taka argumentacja .Twoje odreagowanie jest trywialne przesadne. Spadaj to nie Twój dialog.

porażka
4 lat temu

Co ten prezydent powiedział Nic nie powiedział .Żadnego pomysłu To po co zaczynał temat jak nic nie wie w temacie .Nawet nie wiedział jakie dokumenty są w urzędzie i nie odniósł się do nich. I to miało być do raportu otwarcia Jakieś ble ble typu : .Byłem z inwestorem ,pochodziłem wokół jeziora i nic. Jeżeli Kalinka rozmawiał to znaczy ,ze temat aktualny. Tylko ,ze Bożek nic nie mogę. .Co to będzie dalej.

tadek
4 lat temu
Reply to  porażka

A czego się po PDB spodziewać, raport co zrobił to w kilka dni można było, ile mieszkańców jaka powierzchnia, jakie zadłużenie i trochę ble ble ble, i tak będzie 5 lat, to co można zrobić w miesiąc będzie robił rok lub dwa, flaki z olejem …

gość
4 lat temu

To dobitnie pokazuje jak nisko upadło to miasto. Jak rozumiem nie ma pieniędzy na jedrn odwiet. Tylko skąd kwota 400000? Takii odwiert na 150 metrów to kilka tysięcy złotych/ Wiem , bi kopałem studnię głębinową. Zajdzmy na ziemię. Kto normalny zainwestuje w ten projekt budowy kompleksu kilkadziesiąt milionó jak miasto nie ma nawet jak rozumiem wiarygodnych badań gruntu . Bo nie ma skąd wziąść tych 400000. To przypomina operę mydlaną. Lata lecą a my rozmawiamy i oprowadzamy jednego potencjalnego inwestora. Dodam jeszcze ,że bardzo tajemniczego , który chyba dotychczas nie podpisał nawet listu intencyjnego. Dla mnie to pokazywanie ,że coś się dzieje i są nadzieję na przyszłość. Tom nie ma nawetchyba planu o uzbrojeniu terenu nie wspomnę. Taka partyzantkato dobra była dwadzieścia lat temu. Teraz to nie wystarczy i samorządy muszą na takie projekty dakładać naprawdę grubą kasę. Tymczasem tu nie ma nawet na jesen jak sądzę odwiert na głębokość kilkuset metrów.

takisam
4 lat temu
Reply to  gość

„Taki odwiert na 150 metrów to kilka tysięcy złotych/ Wiem , bo kopałem studnię głębinową.”—- A ja mogę jeżdzić w forumele I bo już czwarty rower sobie kupiłem .

gość
4 lat temu
Reply to  takisam

Może lepiej nie. Mamy już tam jednego po podstawówce z niesprawną ręką.Jak na razie zamyka stawkę. A na jego promocję państwowy koncern wtdał chyba 100000000 zł. Tak ,że jeden nam już może wystarczy

kopalnia
4 lat temu

jak by istniała do dnia dzisiejszego nie było by problemów zrobieniem odwiertu jak upadło wydobycie to teraz jest potrzeba znalezienia kto to zrobi i za ile najlepiej najtanszym kosztem czyli łopata i hejnał

owen
4 lat temu

Jak zwykle, Bożek udaje że coś robi. A ja nadal twierdzę, że te wody siarczkowe są wielkim, niewykorzystanym potencjałem miasta, które miałoby szansę odbić się od dna. PS. I dla „strzelających w ciemno” : nie jestem Panem Zychem!

odwiert
4 lat temu

Przecież Kalinka powiedział ,ze pieniędzy na ten odwiert należy szukać w Funduszu Ochrony Środowiska Należy tylko złożyć umotywowany wniosek.Bożkowi brakuje tej właśnie motywacji.
Jeszcze refleksja. Tak naprawdę to już nikt nie czekał na ten raport. I to powinno dać Bożkowi pod rozwagę.
Chyba że marazm odpowiada tej ekipie. I tak chyba jest. Wstęgi , przemówienia płomienne i lans to jest to.

haha
4 lat temu
Reply to  odwiert

Oczywiście że to celebryta – nie gospodarz nie menadżer.Po co przywlókł tych wszystkich urzędasów? Dla efektu wizualnego, zrobimy przedstawienie, POkażemy się.!!On jest takim prezydentem jak to widowisko -RAPORTEM.

gość
4 lat temu
Reply to  haha

Ci ludzie byli tam,żeby odpowiadać na ewewntualne niewygodne pytania. Ile niektórzy papierów ze sobą przynieśli

Gość
4 lat temu

To Tarnobrzeg będzie się wtedy nazywał Tarnobrzeg-Zdrój ?

siarkowiec
4 lat temu

Jak widzę wszystkie te działania to sądzę, że po wodach siarczkowych zostanie tylko zapach ….

obywatel
4 lat temu

Może lepiej aby ci przy sterze władzy w mieście (prezydenci, radni – poprzedni i obecni) nie brali się za inwestycje.
Wystarczy tylko wspomnieć jakie nowocześne technologie – za miejskie pieniadze) są robione w słynnym tarnobrzeskim parku technologicznym (śmiechu warte – park technologiczny dla zatrudniania swoich),
słynna Marina nad zalewem (a później oddane prywaciarzowi pod zarząd),
skwer na kopernika (dla wypoczynku przy najbardziej ruchliwej drodze w mieście), słynny kibel publiczny (za ponad 500 tyś – dla kogo).
Słynna szkoła postawiona na prywatnym terenie za który później miasto (podatnicy) zapłacili krocie.
Inwestycje na kredyt – propagandowo przed wyborami za czasów Mastalerza.
Najlepiej jak najdalej należy trzymać od inwestycji te osoby (prezydentów i radnych) od inwestycji – nie ten poziom tych ludzi.
Inwestycje miejskiej spółeczki TTBS – bez zabezpieczenia finansowego.
Niech tylko remontują to co jest , na miejskich terenach – nic więcej,
szkoda wydawania kasy na to co i tak same straty przyniesie.
Poziom intelektualny byłych i obecnych włodarzy miasta (radnych) ograniczał się tylko do wydawania kasy publicznej.
Tak samo jest ze słynym jeziorem – po co i dla kogo – jak miasto nie ma kasy.

jow
4 lat temu
Reply to  obywatel

Pomysł świetny, tylko zabrakło alternatywy kogo do tego uprawnić ? Chyba ze skromności nie przypisałeś tego sobie ,a może przyczajony czekasz aż Ci to zaproponują. Może to być długie czekanie tak długie jak czekanie aż mieszkańcy wybiorą w wyborach ludzi odpowiednich do tego typu decyzji.Ale to jest sprawa kampanii wyborczej, jej organizowania i jej wymogów.

gość
4 lat temu
Reply to  jow

Tylko miasta po prostu już niestać na jakiekolwiek fanaberie. Bez wsparcia zewnętrznego nic już nie powstanie .

tramp
4 lat temu

Wszyscy krytykujący obecnego prezydenta, a zapewne każdego który był na tym stanowisku lub będzie – przypuszczam, że zawsze „z reguły” wszystko i tak macie za złe na zasadzie „jak się nie obrócisz d… zawsze z tyłu”. Chcę Was spytać dlaczego wobec tego wygrał i to wyraźnie p. Bożek ? A dlaczego najmarniej w ostatnich wyborach wypadł p. Zych, skoro tak niby jesteście za najważniejszym punktem jego programu ? Mogliście przecież skutecznie głosować na niego. Coś mi się jednak wydaje, że gdyby wygrał p. Zych i tak by było źle…

mieszkaniec
4 lat temu
Reply to  tramp

NO ?

gość
4 lat temu
Reply to  tramp

Problem z Panem Zychem był taki ,że nie miał zaplecza. Kandydaci poza małymi wyjątkami też du.y nie urywali.On sam miał kilka pomysłów. I udzielał się na sesjach. Czego nie można powiedzieć o wielu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
28
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content