Cała nadzieja w „nieświadomych” radnych? Komisja ds. pomników przyrody w Zwierzyńcu zakończyła prace w terenie

Prace w terenie zakończyła komisja ds. ustanowienia pomników przyrody na terenie Lasu Zwierzyniec. Jej członkowie weryfikowali drzewa wytypowane do prawnej ochrony, przez Stowarzyszenie Wolne Rzeki.

Wedle założeń złożonego przez stowarzyszenie wniosku, ochronie przed wycinką ma podlegać 171 drzew, głównie ponad 150 letnich dębów szypułkowych, oraz pojedyncze egzemplarze wiekowych modrzewi, olch, topoli i wierzb.

Zgłoszone drzewa weryfikowali członkowie siedmioosobowej komisji powołanej przez prezydenta Tarnobrzega, w skład której weszli reprezentanci Rady Miasta i urzędu oraz Nadleśnictwa Nowa Dęba.

– Stanowisko Alfreda Martyniaka, przedstawiciela Rady Miasta w komisji, jest analogiczne z oceną członków komisji z ramienia tarnobrzeskiego magistratu, obie strony pozytywnie zaopiniowały 170 drzew – wyjaśnia Konrad Niedźwiedź, przewodniczący komisji. – Z kolei Nadleśnictwo Nowa Dęba zakwestionowało 88 drzew – dodaje.

CAŁA NADZIEJA W „NIEŚWIADOMYCH” RADNYCH?

Co warto podkreślić, wnioski końcowe prac komisji są tylko opiniami jej członków, wiążące decyzje zapadną bowiem na Radzie Miasta. Wtedy to, po uzyskaniu pozytywnej oceny z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, radni otrzymają gotową uchwałę, którą będą procedować.

W terenowych pracach komisji, wzięli udział przedstawiciele magistratu i nadleśnictwa oraz jeden radny – Alfred Martyniak, będący członkiem tejże komisji (radny opuścić drugie spotkanie ze względów zdrowotnych). Nikt z pozostałych 20 radnych (nie będąc członkiem komisji) nie wziął udziału w wizji w terenie, choć każdy otrzymał stosowną informację, że taka się odbędzie.

W miniony czwartek,11-go kwietnia w Zwierzyńcu kontynuowała prace komisja opiniująca drzewa wytypowane do uznania ich pomnikami przyrody. Oględziny odbywały się w części lasu położonej blisko miasta tj. w części od strony ul. Zwierzynieckiej. Większość drzew w tej części lasu otrzymała ze strony Nadleśnictwa opinię negatywną. W tej części lasu całe obręby są już oznakowane do wycinki, zatem nasze obawy, że opinia będzie negatywna sprawdziły się. Chodzi w większości o stare dęby szypułkowe. Ale jak już informowaliśmy jest to opinia, a decyzję podejmować będzie Rada Miasta. Tym razem ilość radnych biorących udział w pracach komisji wyniosła 0 (zero). To już koniec prac komisji w terenie.Procedura rusza dalej, a finał sprawy będzie miał miejsce podczas sesji Rady Miasta, kiedy to radni podejmować będą uchwałę o ustanowieniu nowych pomników przyrody w Zwierzyńcu” – czytamy na facebookowej stronie Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Pozostaje więc mieć nadzieję, że to nie brak zainteresowania lecz obowiązki służbowe, zaufanie do opinii członków komisji czy też bezwarunkowa miłość do przyrody, wpłynęły na absencję radnych. W końcu to właśnie oni zdecydują, czy prawną ochroną otoczone zostanie to co najcenniejsze w naszym lesie.

foto: Sylwia Tomala

Subskrybuj
Powiadom o
31 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
John
2 lat temu

Gotowa uchwale , hmmm powinno byc proste podniescie reke drodzy radni zupelnie tak jak przy uchwale ze smieciami

Janek
2 lat temu

Jeżeli robi się takie rzeczy w godzinach pracy radnych to ciekawe jak mieli by niby w tym uczestniczyć …

TikTak
2 lat temu
Reply to  Janek

no tak lepiej było by to zrobić w godzinach 20 wieczorem – 6 rano…

789
2 lat temu
Reply to  Janek

Ty a jakie są godziny pracy radnych? Podczas rady miasta 5h miesięcznie? Czy w momencie jak na konto wpływa hajs? Ciężko się wbić w takie okno. Ale ja na ich miejscu też miałbym wszystko gdzieś..wybrali mnie przyjdę posiedzę zjem paluszki popiję woda podniosę rękę zagłosuje na coś o czym nie mam zielonego pojęcia ale hajs się zgadza i nikt mnie nie wyrzuci z tego pięknego koryta 😉

mieszkaniec Tbg
2 lat temu

Na 21 radnych żaden nie zainteresował się tematem Zwierzyńca. Bardzo to przykre 🙁 Wielu mieszkańców zastanawia się po co oni tam są? Od podnoszenia ręki i brania diety? W politykę się pobawić? Kompetencji brak, przygotowania do sesji brak. Brak Mastalerza i Zycha i sesje są nijakie, bezpłciowe, bez pomysłów i konkretów. Jedynie Kalinka wyróżnia się wiedzą i zaangażowaniem ale sam jeden to nic nie zdziała. Bardzo trafne stwierdzenie „TikTaka” 🙂

won
2 lat temu

Bo taką praktykę stosują ci ekolodzy oni sami chcą decydować o tym co im się podoba i będą wymuszać swoimi sposobami aby ich interesy były zaspokojone nie liczą się ani ze skutkami, ani z kosztami ,ani z interesem społecznym to są wyrzutki społeczne działające na niekorzyść społeczną zasłaniając się ochroną przyrody.

Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  won

jakie ICH interesy? człowieku – zmień planetę, bo nie rozumiesz co się dzieje. To są NASZE interesy – społeczeństwa tarnobrzeskiego – nasza historia, drzewa, które pamiętają czasy Tarnowskich, siły NASZEGO MIASTA

romal
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Nie podniecaj się tym że drzewa pamiętają historię(bo to nie tak istotne). Historię powinni znać i pamiętać ludzie,w przeciwnym razie tobie także przyjdzie zmienić planetę. Dziś miasto nie ma żadnych sił ani intelektualnych ani rozwojowych (biznesowych), chociaż drzewa pamiętać będą siłę Tarnowskich to usatysfakcjonuję to tylko takich drewnianych snobów jak ty ,na pewno nie społeczność tarnobrzeską

maniek
2 lat temu

Po jaką cholerę zostali radnymi , znowu olewanie wyborców , nadleśnictwo zmiecie z powierzchni LAS ZWIERZYNIECKI . Czy o to chodzi radnym , aby było pusto ?Jak trzeba coś załatwić , być tam gdzie trzeba,to filozofów brak . Może dogadali się z nadleśnictwem ?Forsę się bierze , łapki podnosi , ale nic nie mówi .Niemi czy głusi , czy tak ma wyglądać rada miasta ?Co na ten temat prezydent? Radny jest organem wybranym przez ludzi , jeśli jest w komisji nie ważne jakie ma sprawy inne ma być tam gdzie został wybrany jako przedstawiciel miasta . Jedyny wyjątek choroba z pobytem w szpitalu , wtedy powinien być wyznaczony następca. Widać mamy chorą radę i rajców i nikomu nie zależy na pozytywnym dla miasta załatwieniu sprawy .

Kibic
2 lat temu

Radni zagłosują za pomnikami. Gdyby pracownicy Nadleśnictwa weszli do Rady Miasta wtedy byłby problem. Brak zainteresowania ważnym teatem irytuje.

Rolnik
2 lat temu

Zwierzyniec jest lasów. Oni nam, tylko idą na rękę ludzie pozwalając na te pomniki. I nie gadacie że społeczeństwo chce tego Zwierzynca czy tych pomników. Chcę tego kilku oszołomów ekologów bez szerszego spojrzenia. A Zwierzyniec był jest i będzie niezależnie co napiszecie i dalej będzie Nas cieszył swym widokiem. Wycinka roczna na takim poziomie to jest nic dlatego lasu.

duo
2 lat temu
Reply to  Rolnik

Masz racje to działania ekologów, podłapali temat i grzeją swoją ideologiczną d… .Dlaczego nie podali składu tej „fachowej komisji” dlaczego podjęli działanie w ogóle bez reprezentacji R.M, Dlaczego oni przygotują uchwałę R

duo
2 lat temu
Reply to  Rolnik

cdn–Masz racje to działania ekologów, podłapali temat i grzeją swoją ideologiczną d… .Dlaczego nie podali składu tej „fachowej komisji” dlaczego podjęli działanie w ogóle bez reprezentacji R.M, Dlaczego oni przygotują uchwałę bez upoważnienia R.M.Oni mają swoje priorytety i swoje ideologiczna interesy i niech nie czepiają się nie swoich spraw.

gość
2 lat temu

Czy to przypadkiem nie jest kolejna burza w szklance wody? Jak rozumiem te działania nie wstrzymują prac nadleśnictwa. Musi to jeszcze Rzeszów przyklepać .Potem sesja i głosowanie. Na końcu okaże się ,że większość drzew została wycięta….

owen
2 lat temu

No szlag po prostu człowieka trafia ja się to czyta! Szanowni państwo Radni, to jest wasz zakichany obowiązek żeby ten las ratować! Co czego wy się w ogóle nadajecie? Żeby tylko podwyżki mieszkańcom przyklepywać? Nie będzie nam tu nadleśnictwo rzezi urządzać! A ty „rolniku” – pseudoleśniku powinieneś mieć zakaz wstępu do Zwierzyńca. Wycinaj sobie drzewa we własnej zagrodzie albo w polu,ewentualnie w Nowej Dębie.

wood
2 lat temu
Reply to  owen

A ty nie wiesz że w naszym kraju od lasu są leśniki a nie ekolodzy.

Rozum
2 lat temu
Reply to  wood

Leśnik jest od wycinania lasu i hodowli desek. Ekolodzy i przyrodnicy są ochrony najcenniejszych drzewostanów. Możliwe że tego nie ogarniasz swoim rozumem ale OGROMNA większość ludzi woli odpoczywać w starym lesie a nie na plantacjach ogrodzonych metalową siatką. Spróbuj zrozumieć, że ekolodzy nie zarabiają na ochronie bo nic z tego nie mają a korporacja leśników zarabia miliardy na sprzedaży drzew, które zamiast oddawać do budżetu wydaje na swoje bizancjum oraz wysokie pensje(średnia 8 tys w nadleśnictwach a w centrali gdzie pracuje ponad 1000 pracowników średnia to 12 tys.zł) Upasła się brać leśna na państwowym drewnie.

hirurg
2 lat temu
Reply to  Rozum

raczej „Móżdżek”-bo 1)hoduje deski,2)wypowiada się w imieniu(Ogromnej) większości 3) zazdrości zarobków leśnikom nie proponując jakiejś naprawy 4)kłamie że nie oddają do budżetu zysków ze sprzedaży drzewa 5)wymyśla nonsensy że ekolodzy są od ochrony drzewostanów (straż leśna gdzie?)

mamek
2 lat temu
Reply to  Rozum

Rozum – widzę że ci rozum odebrało

opinia
2 lat temu

sa tego minusy i plusy skoro sie chce aby było w pudpe ciepło drzewo musi byc wykarczowane chce sie gazete poczytac odpalic gaz zapałka lub potrzec dupe tura musi byc grzana tez karczowanie jedynym atutem jest ze otrzyszca powietrze ze smogu bo ludzie wola przepłacac za paliwo bo wygody szukaja i sie truja tymi spalinami a ze nie kazgego stac na zaplaniczke kupuje zapałki a one musza byc z czegos zrobione czyli karczowanie to juz sie wyjasnia a co dalaje bedzie tego nie wiem bo juz zapowiadaja ze sie klimat ma sie zmienic 2050 to co z tego wynika ciac i wkładac do swojej kieszeni

oburzony mieszkaniec Tbg
2 lat temu

Trollujący drodzy leśnicy. Czytając Wasze wpisy mam wrażenie, że Wam się wszystko należy a kto myśli inaczej jest zły i wyzywacie dobrych, wrażliwych na dobro otaczającej nas przyrody ludzi od eko-oszołomów jak w przypadku Puszczy Białowieskiej gdzie obecnie wszystkie pozakładane sprawy sądowe przez korporację leśników przegrywacie z kretesem. Sądy przyznają racje tym eko-oszołomom. Działania leśników w Puszczy Białowieskiej były nielegalne, w imię pierdzielonej mamony i utrzymania ponad 100 etatów wycinaliście drzewa w strefie UNESCO, Światowym Dziedzictwie UNESCO!!!!! Jedynym takim miejscu w Polsce, naszej perełce podobnej do katedry Notre Dame, która również jest Światowym Dziedzictwem UNESCO. Dla większości mieszkańców miasta, nie tylko dla kilku ekologów Las Zwierzyniec jest naszą lokalną perełką. Las otoczony jest ze wszystkich stron miastem, jest miejscem wypoczynku mieszkańców i nie może być traktowany jak plantacja desek. Drewno jest potrzebne i pozyskujcie je z dala od osiedli miejskich. Nie brakuje takich terenów.

stary las
2 lat temu

W Banku Danych o Lasach 15-20 lat temu średnia wieku lasu Zwierzynieckiego wynosiła zapewne ponad 100lat. Był to piękny stary las, pozostałość po Puszczy Sandomierskiej. Spore połacie drzewostanów ponad 130 letnich leśnicy wycięli w pień, głęboko zaorali i obsadzili sadzonkami. Gdyby tego było mało to leśnicy obecnie ostro walczą w lasach z dębem czerwonym, tzw inwazyjnym. Działanie śmieszne i żałosne gdyż nawet w Zwierzyńcu jest wiele miejsc z nasadzeniami w rzędach młodego dęba czerwonego. Sam się tam wysiał?

tezoburzony
2 lat temu

Trollujący mieszkańcu podaj przykład działań ekologów sprzyjający mieszkańcom bo te podane przez ciebie to kłamliwe(nikt nie wycinał w strefie UNESCO) ogólne, propagandowe ,wasze taktyki.Kto skorzystał na tym wymienionym konflikcie lasy (Puszcza),mieszkańcy, Polska czy ekolodzy i korniki? Nie ma nigdy w ich działaniach korzyści dla mieszkańców , społeczeństw czy kraju są partykularne ,korporacyjne interesy i modne hasła „ochrona przyrody” i nic więcej

tez
2 lat temu

U nas sądy przyznają (jeszcze!) racje; sędzim-złodziejom ,mafijnym-gangsterom ,zasądzają majątki nieżyjącym od 60-ciu lat i wsadzają niewinnych .

Mądry Las
2 lat temu

Mirosław Machoń,gospodarka leśna w obliczu potrzeb ochrony przyrody,wpisz sobie w google lesniku i poczytaj ,a nie głupoty wypisuj bez kultury i podstawowej wiedzy.

Mądry Las
2 lat temu

Struktura gatunkowa polskich lasów-google klikać w godzinach pracy umiecie to klikać i czytać leśniki z krwi i kości z dziada pradziada z pokolenia na pokolenie.Prawda czy fałsz???

tez
2 lat temu
Reply to  Mądry Las

„mądry” napisz coś od siebie – jeśli posiadasz , nie podpieraj się „googlami”

kiedyś leśnik
2 lat temu

Problem w tym, że kiedyś to leśnik był ekologiem, który dbał o las o jego strukturę, wiek i rolę społeczną. To leśnik-ekolog zabiegał o ochronę przyrody i z jego udziałem tworzono pierwsze Parki Narodowe, Rezerwaty, Pomniki jako dobro całego polskiego społeczeństwa wynikające wprost z ustawy o lasach i o ochronnie przyrody. A teraz leśnicy-ekolodzy muszą siedzieć cicho bo korporacją „Lasy Państwowe” rządzą ekonomiści których podstawowym zadaniem jest wycisnąć max dochodu a wszystkie starsze lasy których leśnik nie posadził szybkO chcą przekształcić w lasy gospodarcze – ekonomiczne plantacje. Na takich plantacjach nie ma miejsca dla ochrony przyrody dlatego, każdy kto podnosi temat potrzeby ochrony od razu jest eko-oszołomem. Społeczeństwo jest coraz mądrzejsze, świadome i wie że las należy do wszystkich Polaków a nie do korporacji LP.

gaj
2 lat temu

Nie podzielam Twych opinii” Społeczeństwo jest coraz mądrzejsze, świadome i wie że las należy do wszystkich Polaków a nie do korporacji LP”. Podam ewidentny przykład ;Tak jak wygląda kawałeczek lasu opodal dworca autobusowego opiekunem jest społeczeństwo a nawet U.M.i nie życzyłbym społeczeństwu całemu, takiego stanu Lasów Państwowych , więc umiaru i racjonalności w tej demagogi na temat L.P

gość
2 lat temu

Według mnie ostatnio prowadzi się coraz bardziej rabunkową gospodarkę. Ciekawi mnie ile w tym roku lasy mają dostarczyć do budżetu miliardów złotych. Zaczeło się to za czasów poprzedniego rządu a teraz przybiera na sile . Tylko naiwny wierzy ,że te pieniądze na coraz bardziej rozbudowany socjal są z jakiś tam mafii paliwowych VAT owskich….

bezwatu
2 lat temu
Reply to  gość

„gość”-u jak kradłeś to jakieś rozeznanie musisz mieć,ale pewnie ten socjal nie tylko z Vat-u ale i rozbudowanego rynku własnego poprzez zwiększoną konsumpcje, zwiększonego podatku bo spadło bezrobocie itd

31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content