Od soboty 27 kwietnia ZNP zawiesza ogólnopolski strajk nauczycieli

Od soboty, 27 kwietnia ZNP zawiesza ogólnopolski strajk.  – Zawiesza, ale nie kończy. Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap – informuje przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz – Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku. Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo. Proszę być gotowym na wrzesień – dodaje w treści wydanego oświadczenia.

Oświadczenie Sławomira Broniarza:

„Dzisiaj w Sejmie mamy do czynienia z próbą finalnego demontażu polskiego systemu edukacji. Dlatego stajemy tu dziś przed Państwem – my, nauczyciele, ale też rodzice i uczniowie – żeby ogłosić wspólną decyzję co do kolejnych kroków.

Od soboty, 27 kwietnia ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy. Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap.
Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem.

Żądamy natomiast usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży.

Chciałbym powiedzieć tu jasno: prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku.

Panie Premierze Morawiecki, dajemy Panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania. My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe.
Stoję tu dziś naprzeciwko Pana nie ja, jeden związkowiec. Nie jeden związek zawodowy. Ale miliony ludzi. Rodzice, uczniowie i nauczyciele. I nie poddamy się. To nie jest żaden partyjny konflikt, jakich rozgrywacie dziesiątki. To nie jest konflikt PiS czy PO, Jarosława Kaczyńskiego czy Grzegorza Schetyny. Nie zakopiecie go w partyjnych przepychankach i medialnej rozgrywce. To sprawa milionów Polaków. Nie damy się podzielić.

Powiem Panu więcej, jako związkowiec, który pamięta lata ‘80. Wtedy też zaczynało się od pojedynczych akcji. Ale każdy taki zryw, jak wielki strajk nauczycieli, daje ludziom siłę. Tworzy się kula śniegowa, której nie będzie Pan w stanie powstrzymać propagandą. Bo ludzie wiedzą, że jest źle i czują okazywaną im pogardę. Czujemy to my, czują to lekarze, czują to opiekunowie niepełnosprawnych, przedsiębiorcy. Czują to wychodzące na ulice protestować kobiety. Ale też, musi Pan wiedzieć, my czujemy się coraz bardziej razem. Odebrałem przez te dni dziesiątki telefonów od ludzi, których podziwiałem za walkę i przeciwstawianie się niesprawiedliwości. Lekarzy, prawników, artystów, legend strajków z lat ’80-tych, ale też po prostu: rodziców.

I powiem Panu jedno – z taką siłą, z siłą zjednoczenia ludzi, Pan nie wygra.

Jeśli będzie trzeba, staniemy razem jesienią przed Pana Kancelarią, wszyscy. Setki tysięcy nauczycieli, pielęgniarek, rodziców, uczniów, pacjentów, opiekunów niepełnosprawnych, kobiet i mężczyzn.
My, ludzie. Wszystkich nas nie zlekceważycie.
Z całą stanowczością chcę podkreślić: niczego dziś nie podpisujemy. Nie składamy broni. Nie przystąpimy też do fasadowych negocjacji organizowanych przez rząd.

Zamykamy dziś pierwszy etap. Przez 17 dni posunęliśmy negocjacje do przodu. Na ten moment mamy:
• 10 proc. podwyżki od września
• skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat
• uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji
• wprowadziliśmy do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.

To jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych.

Dzisiaj rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu naszej strategii:
• zorganizujemy w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji
• rozpoczynamy budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego – mamy kalendarz spotkań ze środowiskami, które identyfikują się z mocnym systemem edukacji w naszym kraju
• Zaczynamy promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z naszymi partnerami.

Program „Szkoła na szóstkę” to:
• wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB
• odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister )
• kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej
• zmniejszenie biurokracji w szkołach
• zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli
• wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty

Pierwszy etap strajku pokazał nam wszystkim, że można. Że można się zorganizować i przeciwstawić. Że nie trzeba godzić się na niegodne dla uczniów, rodziców i nauczycieli warunki funkcjonowania systemu oświaty. Że nie trzeba uginać się przed propagandą i siłowymi rozwiązaniami rządu. Stoimy tu dziś silniejsi, bo wiemy już, że jesteśmy w stanie skutecznie zorganizować z dnia na dzień pół miliona nauczycieli, tysiące szkół, a przede wszystkim – że są z nami rodzice, uczniowie i wiele środowisk.

W tym miejscu chciałbym ogromnie podziękować i w imieniu ZNP wyrazić podziw dla tych strajkujących, którzy trzy tygodnie wytrwali w proteście mimo akcji zastraszania przez przedstawicieli władzy, kuratoria, czasem nawet policję, którzy nie ulegli nagonce. I apeluję do Was: zawieście strajk. Pokazaliśmy już siłę. Siła w jedności. Mamy plan i zrealizujemy go. W imieniu nauczycieli dziękuję też przede wszystkim uczniom i rodzicom – to da nas bardzo dużo znaczy, że staliśmy i stoimy tu razem.

Bardzo doceniamy także poparcie strajku, jakie dostaliśmy: demonstracje, koncerty, zbiórki pieniędzy m.in. na Fundusz Strajkowy. Dziękujemy za ten obywatelski odruch solidarności. Traktujemy go jako wielkie zobowiązanie. I obiecuję, że wykorzystamy ten potencjał, by dalej, nieprzerwanie bronić polskiej szkoły i by doprowadzić do koniecznych zmian.”

źródło: facebook

Subskrybuj
Powiadom o
47 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
2 lat temu

I jak teraz spojrzycie uczniom w twarz?Pakujcie się na majowe ,zagraniczne wycieczki z ZFSS i przemyslcie w jaką głupotę wpuscił was Broniarz.

obywatel
2 lat temu
Reply to  Janek

No jeszcze jak zawsze w maju i czerwcu są organizowane „Zielone szkoły”
i ciekawe czy będą mieć czelnośc pojechać na nie na koszt rodziców ???
Rodzice powinni ich pogonić – niech płacą i jadą za swoje a jak brakuje to do Broniarza (z PZPR) lub tego drugiego (ormowca).

Lelum
2 lat temu

Hahahahahahahahahqhqhahahahahahahahahaha

obywatel
2 lat temu

Ha ha Ha – zawieszają strajk na wakacje – dobre sobie kasiorę za nie robienie niczego w okresie wakacji chcą brać – ale bezczelne i prymitywne zachowanie
– zawieszają strajk na wakacje bo się nic nie robi -ha ha ha.

John
2 lat temu

Doszliscie do sciany na ktorej widnieje napis nauczyciele to tepe krowy , swinie i gnidy

gość
2 lat temu
Reply to  John

za jakąś robotę byś się wziął zamiast głupoty pisać

John
2 lat temu
Reply to  gość

Pracuje a pisanie glupot tak hobbystycznie

krowa
2 lat temu
Reply to  John

Pomyliłeś strzyki z fiutem znaczy jesteś ćwokiem.

Eleonora
2 lat temu

Wszystko kosztem dzieci bo dlaczego nie? Pokazaliście na co Was stać. Wstyd mi dziecko do szkoły posyłać do takich… „autorytetów”. Hańba!

obatel
2 lat temu
Reply to  Eleonora

znajdż szkołe prywatną i poślij tam proste

Ewa
2 lat temu

Dziękujemy wszystkim za poparcie w czasie strajku Nauczyciele

Adam
2 lat temu
Reply to  Ewa

Komu? Broniarzowi i niedokształconym koleżkom? , którzy powinni zapamiętać te wygłupy bo już następnej okazji mieć nie powinni!! Won ze szkoły!!!

Ivo
2 lat temu

Rodzice wszystkie dzieci do szkół społecznych, albo uczcie sami …

kolo
2 lat temu
Reply to  Ivo

Najpierw WYPAD tych pseudo-nauczycieli!!!

Janek
2 lat temu
Reply to  Ivo

I tak uczymy sami. Wy nic nie robicie. A jak będziecie mscic się na dzieciach, to pozalujecie.

Gacek
2 lat temu
Reply to  Janek

to niech wam jeszcze podstawę programową rozbudują

sowa
2 lat temu
Reply to  Gacek

A im za strajk zapłacił już TVN i jego fundusz propagandowy napędzający baranów do strajku ,dlatego przerwali ten żenujący cyrk bo głód do d..y zagląda a rozumu nie było i nie będzie bo taka ich mądrość i nauka.

Olek
2 lat temu

Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za poparcie nauczycieli podczas strajku

stas
2 lat temu
Reply to  Olek

Uczniowie i rodzice mają was tam gdzie wy mieliście ich w czasie waszej zabawy w krowy, świnie i barany.

John
2 lat temu
Reply to  stas

To nie byla zabawa oni tak powaznie

Głos Matki
2 lat temu

Proszę nie uogólniać, że uczniowie i rodzice popierali strajk nauczycieli. Uderza to we mnie, jako rodzica i moje dziecko. Ogromna liczba rodzin w Tarnobrzegu ma odmienne zdanie. Myślę, że cała ta sytuacja wiele nas (rodziców) nauczyła. Zaznajomiłam się z Kartą Nauczyciela – dzięki temu świadomość moja wzrosła na temat posiadanych przywilejów tej grupy. Prawo oświatowe to ciekawy wątek. Poznałam regulamin przeprowadzania egzaminu – każda osoba umiejąca czytać ze zrozumieniem egzamin może przeprowadzić. Przeczytałam statut szkoły, regulamin ucznia i wiele innych dokumentów związanych ze szkolnictwem. Drodzy nauczyciele obok Was są również ludzie wykształceni. Nie jesteście wyjątkowi! Uświadomiłam sobie jak wielkie mniemanie o sobie mają nauczyciele i jak mało mają wspólnego z realnym światem. Jestem za zmianami w oświacie, ale nie kosztem dziecka. Dopiero teraz słyszę o tym co chce się zrobić w tym kierunku. Podczas strajku odbijało się echem jedno: kasa, kasa i jeszcze raz kasa. Zobaczymy, jak będzie przebiegała nauka do końca roku szkolnego? Jak realizowany będzie program, który na tę chwilę się nie zmienia? Jakie będzie tępo nauczania? Z niepokojem będę obserwować wzajemne relacje uczeń – nauczyciel – rodzic i daj Panie że zwycięży DOBRO DZIECKA. Wnioski dla mnie z tej całej sytuacji: brak zrozumienia u pracodawcy, że jest… Czytaj więcej »

obatel
2 lat temu
Reply to  Głos Matki

„tępo” będzie na pewno 🙂

lobo
2 lat temu
Reply to  obatel

Nie czepiaj się błędu, Matka ma zdecydowanie rację, gdyby towarzystwo zagonić do pracy w przemyśle na 40 godzin tygodniowo, inaczej śpiewaliby, a tu wieczna laba i jeszcze mało.
Wymyślili pod koniec strajku dodatkowy pretekst, że niby o edukację biega, kto uwierzy cha, cha, cha, cha, tam liczyła się tylko kasa!
Uczeń stał się przedmiotem przetargu.

obatel
2 lat temu
Reply to  lobo

wyluzuj człowieku teraz 9 dni wolnego 🙂

obatel
2 lat temu

Widze że niektórzy krewcy „rodzice” szykują się do samosądu 🙂 i żądają wypierdolenia wszystkich nauczycieli 🙂 powodzenia tępaki w kształceniu własnych dzieci na „debili” których potrzebuje władza

jedentel
2 lat temu
Reply to  obatel

Takim właśnie „debilem” jesteś tylko że na potrzeby totalnej oPOzycji.

Eleonora
2 lat temu
Reply to  obatel

obatel widzę, że posiadasz problemy emocjonalne. A dzieci chociaż masz skoro tak szeroko rozumiesz temat strajkujących nauczycieli? Żenujący poziom reprezentujesz. Ignoruje!

obywatel
2 lat temu
Reply to  obatel

Czego się naćpałeś że takie brenie wypisujesz. Z twoich wpisów domyślać się można że jesteś nauczycielem – a nauczycieli – debili co nauczyć nie potrafią w szkole a rodzice są zmuszeni do płacenia za korki – myślisz że dlaczego tak jest – odpowiedz jest prosta ” nauczyciel który nie potrafi nauczyć to wyjątkowy debil”.

obatel
2 lat temu
Reply to  obywatel

Płacisz za korki bo nie umiesz zdyscyplinować dziecka albo jest po prostu odporne na wiedzę . Pozdrawiam i życzę udanego długiego weekendu

erwin
2 lat temu
Reply to  obatel

Dyscypliną wychowują i nauczają tylko ograniczone prostaki i nadające się do obsługi krów,świń i baranów.

obatel
2 lat temu
Reply to  erwin

rolnicy też ci przeszkadzają ??

obywatel
2 lat temu
Reply to  obatel

Całe szczęście, że moje dzieci skończyły już studia a wyników a maturze wcale nie zawdzięczają nauczycielom ich uczącym w miejskiej szkole – jak większość rozsądnych i zapobiegliwych rodziców wysłaliśmy dzieci na korki odmawiając sobie wielu – byliśmy zmuszeni poziomem nauczania nauczycieli (w zdecydowanej większości) bo niby co mieli nauczuć jak nie wiele się umie.
Może wytłumaczysz cwaniaczku – nauczycielu jak to jest że na korkach dzici się nauczyły , a w szkole nie w której było o wiele więcej godzin.

Więc patałachu nie piedziel głupot.A od dzieci się odpie…… i nie wsadzj jakichś bredni o zdyscyplinowaniu.

Marek
2 lat temu

do września prosze zwolnić jesli nie wszystkich to większość strajkujących dla przykładu i więcej nie przyjdą im do głowy szantaże na uczniach!!!!

obatel
2 lat temu
Reply to  Marek

wszystkich zwolnić !!! księża do tablic !!!

OLA
2 lat temu

DZIEKUJEMY MIESZKANCOM MIASTA ZA POPARCIE NAS PODCZAS STRAJKU – NAUCZYCIELE

obatel
2 lat temu

a teraz tydzień wolnego 🙂 potem zemsta na uczniach , a od września jazda dalej !!

gość
2 lat temu
Reply to  obatel

Po co ty człowieku siejesz nienawiść? To na kilometr pochnie prymitywną prowokacją.

obatel
2 lat temu
Reply to  gość

nienawiść to sieje pokurczony skurwiel z nowogrodzkiej

byk
2 lat temu
Reply to  obatel

A nie ty – chamie i prostaku?

obatel
2 lat temu

Podziękujcie Zalewskiej prawdziwa jazda dopiero się zacznie 🙂

sister
2 lat temu
Reply to  obatel

Mocno zabierasz głoś – domyślam się że jesteś pedagogiem aktywnie zainteresowany rozwiązaniem problemów w oświacie.

gość
2 lat temu
Reply to  sister

To prowokator

obatel
2 lat temu

a na narodowym lizanie się po fiutach !!!

ER
2 lat temu

Interesujący stan umysłu komentujących , a może komentującego?

Fenek
2 lat temu

Interesujący stan piszącego – nie wierzę że jest takich wielu w naszym mieście. Jeden się nudzi i odreagowuje jakieś niedostatki

wniosek
2 lat temu
Reply to  Fenek

To taktyka „ekpiy Bożkowej” za dużo krytyki uzasadnionej tu się pojawia to wpuszczją taki chamski element aby zniechęcić do jakiejkolwiek polemiki.

Obatel
2 lat temu

Puści jesteście jak lodówki w Etiopii

47
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content