Rusza wypłata trzynastki dla emerytów. Komu przysługuje „Emerytura Plus”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłacać pieniądze z jednorazowego świadczenia w ramach „Emerytury Plus”, czyli tzw. trzynastki dla emerytów. Uprawnionych do Emerytury Plus jest 9 mln 800 tys. osób.

Jednorazowe świadczenie pieniężne, tzw. „13 emerytura” wypłacona zostanie razem ze świadczeniem przysługującym za maj 2019 r., w ustalonym terminie płatności tego świadczenia. Ponieważ świadczenia i zasiłki przedemerytalne przysługujące za maj wypłacane są w czerwcu – jednorazowe świadczenie pieniężne do tych świadczeń wypłacone zostanie również w czerwcu.

Jeżeli termin płatności wypada w dzień wolny od pracy (sobota, niedziela lub święto), to terminem wypłaty jest dzień roboczy przed tą datą, zatem pierwsze „trzynastki” będą wypłacone już 30 kwietnia.

Jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacone będzie z urzędu. Nie trzeba składać wniosku o to świadczenie. Kwota tego świadczenia wynosi 1100,00 zł brutto czyli 888, 25 zł „na rękę”.

– 13 emerytura na rękę będzie mniejsza od tradycyjnej minimalnej emerytury z ZUS-u (1100 zł brutto, czyli 934,60 zł na rękę). Realizacja wypłaty 13 emerytury to koszt 10,8 mld zł – poinformowała Elżbieta Rafalska.

Bez potrąceń i egzekucji

Zgodnie z ustawą o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, z kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadził rozmowy z bankami i komornikami by zapobiec zajęciom komorniczym trzynastego świadczenia z kont bankowych. Zgodnie z ustaleniami środki z tzw. trzynastki będą oznaczone specjalnym identyfikatorem, dzięki czemu będą w prosty sposób rozpoznawane i co za tym idzie nie będą podlegały zajęciom komorniczym.

Komu przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne

Jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacimy osobom uprawnionym do:

•emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,

•renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,

•renty szkoleniowej,

•renty socjalnej,

•renty rodzinnej,

•rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,

•świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,

•nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,

•świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Świadczenie zostanie wypłacone tym osobom, które na dzień 30 kwietnia 2019 r. miały ustalone prawo do emerytury lub renty albo wymienionych wyżej świadczeń – pod warunkiem, że pobierały to świadczenie. Nie wypłacone zostanie osobom, które na ten dzień miały zawieszone prawo do świadczenia np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe.

info: ZUS

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dociekliw
2 lat temu

Pamietajcie że na konto wpłynie 889 zł, także jak ktoś był u bociana i na chwilę pożyczył 1000 to na zwrot braknie. Ismakowitej kiełbaski wyborczej

precz
2 lat temu
Reply to  Dociekliw

Wykazałeś się „życzliwością” i rozumowaniem komuszym – a kysz.

cenzor
2 lat temu

przecież napisał prawdę ile dudków na rękę.

precz
2 lat temu
Reply to  cenzor

Czyżby następny wyznawca komuszej prawdy, ćwierć-inteligent traktujący emerytów za półgłówków ,niewiedzących czy 1000 > 889 .

gość
2 lat temu
Reply to  precz

Spokojnie to wypłata jednorazowa .Nie podniecajcie się tak ,za rok nie będzie. Chyba ,że będą jakieś wybory to może. Kraj zadłużą się coraz bardziej na realizację kolejnej korupcji wyborczej. Tylko dokąd to doprowadzi ? Jaszcze nigdy i nigdzie w historii nie doprowadziło to w średniej perspektywie do niczrgo dobrego. A historia lubi się powtarzać …

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content