Tarnobrzeg: Budżet obywatelski w nowej formule

Zmienia się formuła budżetu obywatelskiego Tarnobrzega. Modyfikacje wynikające z nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, przegłosowali radni.

Po raz pierwszy budżet obywatelski wprowadził prezydent Norbert Mastalerz. Wówczas nie było podziału na projekty ogólne i osiedlowe, do podziału było zaś milion zł. Podział na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe wprowadził prezydent Grzegorz Kiełb. Na tzw. duże zadania, na które głos mógł oddać każdy mieszkaniec przeznaczona była kwota 400 tys. zł, zaś na tzw. osiedlowe – 1 mln 600 zł, do podziału na wszystkie 16 tarnobrzeskich osiedli. W minionym roku kolejne zmiany wprowadził p.o. prezydenta Kamil Kalinka, pod głosowanie poddane zostały jedynie tzw. projekty osiedlowe.

BUDŻET OBYWATELSKI OBOWIĄZKOWY. WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW OKREŚLA USTAWA

Podczas ostatniej sesji RM radni przegłosowali budżet obywatelski w nowej odsłonie. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, utworzenie budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu jest obowiązkowe, zaś przegłosowane projekty muszą zostać zrealizowane, nie mogą być również zmienione w stopniu znacznym.

Ustawa reguluje również wysokość środków budżetowych przeznaczanych na budżet obywatelski. W miastach na prawach powiatu kwota ta musi wynosić co najmniej 0,5 % wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu z wykonania budżetu, przy czym decyzją radnych na realizację zadań z budżetu obywatelskiego w Tarnobrzegu przeznaczana będzie kwota w wysokości 0,55 % tych wydatków.

– Kwota na projekty duże nie jest określona, ponieważ może być ruchoma – tłumaczył na sesji Robert Chrząstek, naczelnik Wydziału Organizacji i Partycypacji Społecznej. – Jeśli ten wskaźnik (0,55% – przyp.red) zastosujemy do obecnego roku, to wychodzi nam kwota niemal 1 mln 600 tys. zł – dodał.

PODZIAŁ NA PROJEKTY MAŁE I DUŻE

Zgodnie z nowymi przepisami, projekty do budżetu obywatelskiego można będzie zgłaszać w dwóch kategoriach:

1. „projekt mały”, którego kosz szacunkowy wynosi do 10 tys. zł, środki przewidziane do rozdysponowania na te kategorię to 100 tys. zł

2. „projekt duży”, którego kosz szacunkowy wynosi powyżej 10 tys. zł, do wyczerpania puli środków przewidzianych do rozdysponowania na tę kategorię projektów

Szczegóły dotyczące budżetu obywatelskiego Tarnobrzega w przyjętej przez radę uchwale – budżet obywatelski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maranatha
4 lat temu

Sobów zgranie pulę bo chodzi głosować. W centrum nic się nie zmieni jak ludzie nie ruszą dup.

ewa
4 lat temu

OSZUSTWO nie budzet W tym roku miala byc remontowana w ramach tego budzetu ulica LOKIETKA w tarnobrzegu zniszczona przez PEC w zeszlym roku a teraz okazuje sie ze nie ma pieniedzy Bedziemy telepac sie po dziurach i kaluzach przez nastepne 20 lat!!!!!!!!

Karol
4 lat temu

Bo trzeba w Sobowie drogi do chlewów porobić aby wieśniacy głosowali na prezydenta. Sobów jako dzielnicę patologii należy odłączyć od Tarnobrzega, bo to wieś i wiocha w której tylko menele pod sklepami stoją i chlają a w domach siedzą poborcy zasiłków z MOPS-u i innego socjalu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content