Tarnobrzeg: Rozpoczęła się wycinka na cmentarzu. Pod topór pójdą prawie wszystkie drzewa (fotoreportaż oraz video HD)

W minioną sobotę na cmentarzu parafialnym (obok dworca PKS) rozpoczęła się wycinka drzew. Pod topór pójdą prawie wszystkie drzewa, zgodnie z decyzją wydaną przez UM Tarnobrzeg, na prośbę administratora cmentarza, parafii O.O. Dominikanów.

Według proboszcza parafii ojca Marka Grzelczaka, rosnące na cmentarzu drzewa zagrażają zdrowiu i życiu ludzi, jak również infrastrukturze cmentarza i samym grobowcom – szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj

Zgodnie z decyzją uzyskaną z tarnobrzeskiego magistratu, parafia ma zgodę na wycięcie 76 drzew, z czego 2 są obumarłe, 5 obumierających, 11 w złym stanie zdrowia, zaś aż 58 to drzewa zdrowe. Drzewa do wycinki wytypowała trzy osobowa komisja w składzie: 1 pracownik Wydziału Środowiska i Rolnictwa w UM Tarnobrzeg oraz 2 osoby z zarządu osiedla Przywiśle, przy udziale proboszcza parafii.

WYCINKA W OKRESIE LĘGOWYM PTAKÓW

Na wycięcie drzew parafia ma czas do 31 marca 2020 r. Tymczasem wycinka rozpoczęła się 11 maja, a więc w okresie lęgowym ptaków, czyli czasie, w którym ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli – bardzo często – drzew, również tych rosnących w bliskiej okolicy gniazd.

W związku z tym faktem, zadaliśmy proboszczowi Markowi Grzelczakowi dwa pytania:

Portal NadWisłą24.pl : Dlaczego ksiądz proboszcz  zdecydował się na rozpoczęcie wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków, mając czas na przeprowadzenie tych prac do marca 2020 r.?  Nawet jeśli na wycinanych drzewach nie ma gniazd, to prace związane z wycinką zaburzają spokój ptaków, przeprowadzających lęgi na innych drzewach

Proboszcz Marek Grzelczak : Specjaliści określili dopuszczalny termin wycinki i tego się trzymamy

Portal NadWisłą24.pl : Według papieża Franciszka, zaangażowanie w ochronę środowiska nie jest domeną partii zielonych a przejawem chrześcijaństwa. Papież przestrzegał przed byciem „chrześcijaninem, który nie troszczy się o świat stworzony”, mówił również o tym,  aby odnaleźć się w roli mądrych zarządców i gospodarzy. Jak w obliczu tych słów papieża interpretuje ksiądz proboszcz własne działania, zarządzając wycinkę bez poszanowania naturalnych praw rządzących światem przyrody, w tym wypadku związanych z corocznym okresem lęgowym ptaków?

Proboszcz Marek Grzelczak : Zarysowany duchowy dylemat przedstawię spowiednikowi

O komentarz do wycinki niemal wszystkich drzew na cmentarzu poprosiliśmy prezydenta Dariusza Bożka. – Warto się zastanowić co jest ważniejsze (…) czy drzewa, czy bez drzew (…) Wyważenie tego jest niezwykle trudne – mówił prezydent.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
117 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
głupota
2 lat temu

urzędnicy prezydenta Bożka na to pozwolili!!! skandal!!! ręce opadają, pogarda katolickiego proboszcza do przyrody porażająca

Ada
2 lat temu
Reply to  głupota

Krótkowzrocznośc i brak myslenia o przyszłosci to problem urzedników i duzej częsci mieszkanców – co im te drzewa zrobiły że od kilku lat wycinaja je na potegę lub kaleczą prymitywnym obcinaniem.
Barbarzyńcy nowej generacji …

anna
2 lat temu
Reply to  głupota

Wycinanie dębów ,lip itp czy to nie głupota.
Deby mogą rosnąć 1000 lat ale w Tarnobrzegu to zbyt dlugo – drewno zawsze sie przyda co tam ptaki i rosliny najważniejszy jest świety spokój w urzedzie kto sie bedzie wychylał po co i tak nam płacą pensje.
Dziękujemy wam że tak dbacie o przyrodę w miescie.

Parafianka
2 lat temu

Oni zawsze uważali nas za baranów ale odpowiedź proboszcza na konkretnie zadane pytanie jest żałosna – „Specjaliści określili dopuszczalny termin wycinki i tego się trzymamy” CI „SPECJALIŚCI” OKREŚLILI TERMIN WYCINKI DO MARCA 2020 ROKU WIĘC DLACZEGO DRZEWA NIE MOGĄ ZOSTAĆ WYCIĘTE W PAŹDZIERNIKU, LISTOPADZIE, GRUDNIU, STYCZNIU, LUTYM BĄDŹ MARCU? DLACZEGO? KTOŚ MI ODPOWIE?

Doda
2 lat temu
Reply to  Parafianka

Dokładnie tak. Można a nawet trzeba wyciąć te 2 obumarłe ,5 obumierających żeby nie stanowiły zagrożenia ,ale nie teraz!
Ale proboszcz nigdy z nikim i z niczym się nie liczył. Najprościej wyciąć wszystko. Za chwilę ci nieliczni parafianie którym przeszkadzały listki opadające na nagrobki pójdą z petycją że im kurz z ulicy osadza sie na „marmurach”.

Karol
2 lat temu

Arogancja proboszcza i prezydenta jest porażająca. Żałosne. To jak walniecie w twarz mieszkańcom tbg.

Tadeusz
2 lat temu

Mógł proboszcz przeczekać okres lęgowy ptaków. Dlaczego robi to teraz? Wiadomo, że o tym dowie się tylko jego spowiednik… I po sprawie. Amen.

TYLKO NIE MÓW NIKOMU
2 lat temu

TYLKO NIE MÓWCIE NIKOMU O TEJ WYCINCE, ciiiiiiiiszzzzzzzaaaaaaaaa

Karol
2 lat temu

Proboszcz i prezydent osiągnęli szczyt arogonacji i bezczelności pod wydumana teoria o bezpieczeństwie. Ciekawe kto na tym zarobi i ile. W okesie legowym ptaków? Tak samo jak w Machowie! To idzue już w setke drzew! Ochrona środowiska w urzędzie jest od zniszczenia a nie ochrony środowiska. Kto tam pracuje ?. Nie chronia niczego. Żałosne. Smutne. Po co drzewa w Tarnobrzegu? Zieleń? Tlen? Beton i niszczenie takie sa priorytety. Co za zaścianek.

Doda
2 lat temu
Reply to  Karol

Do tej pory jedną z nielicznych atrakcji naszej mieściny było to, że była oazą zieleni ,co zauważali wszyscy przyjezdni.Teraz mamy wybetonowany plac czerwony po którym nie da się przejść w upalny dzień,tniemy drzewa na osiedlach,w Zwierzyńcu i teraz na ostatnim miejscu spokoju czyli cmentarzu. I to jeszcze na wiosnę!

Ada
2 lat temu
Reply to  Karol

Za co ochrona środowiska bierze pieniadze – pozwalają niszczyć nasze wspólne dziedzictwo .
Prezydencie troche wiecej wrazliwosci ludzie Ci zaufali …. wystarczy polityki liczą sie ludzie i przyroda.

Lill
2 lat temu
Reply to  Karol

Prawdziwy zascianek- znany z afery pana Jajecznicy, kibla za pół milona i pieniazków do łapy …i jeszcze aferek seksualnych. Tragedia

Marek
2 lat temu
Reply to  Lill

Co z tym miastem i jego urzednikami że na wszystko pozwalają i chyba najbardziej obrywaja drzewa

Pytanie do prezydenta
2 lat temu

Idąc podobnym tokiem rozumowania co pana prezydenta należy zastanowić się czy warto wyciąć wszystkie drzewa w mieście, w parkach, przed blokami, w okolicach placów zabaw, dróg, chodników. Zawsze przecież któreś drzewo może się przewrócić i zniszczyć komuś auto, dom, kogoś zranić lub zabić. Rozumiem, że prezydent próbował wyważyć wypowiedź ale to co powiedział mądre nie jest.

Tbg
2 lat temu

Trochę to było słabe ze strony prezydenta.
Wyglada na to że nikt w urzedzie nie dba o zieleń przyjmuja wnioski o wycinki co tylko sie da aby mieć spokój ze strony wniskodawców.
Ostatnie zielone osiedle chca ogołocic z drzew i jeszcze pozostaje ksiadz proboszcz który tez ma zamiar wyciąc drzewa koło koscioła na przywiślu – dość tego ludzie zacznijcie protestować bo nam wszystko zniszczą !!!!!

Jan
2 lat temu

Zostanie beton na betonie i tyle, z taką władzą…

Oburzony stary mieszkaniec Tarnobrzega
2 lat temu

Żądam natychmiastowego zaprzestania wycinania drzew na cmentarzu w okresie lęgowym ptaków. Czy wyście w tym kościele do końca oszaleli? Uważacie że na ziemi możecie robić wszystko? że jesteście ponad prawem? że Bóg poprzez księdza spowiednika wszystko Wam wybaczy? Przecież można zatrzymać wycinkę? Dlaczego teraz? Sensu w odpowiedziach na trafnie postawione przez redakcję pytania nie widać. Widzę wręcz pogardę „kościoła” dla ludzi i przyrody. Znajdzie się ktoś w tym mieście kto powstrzyma to szaleństwo?

Doda
2 lat temu

Jak to sensu nie widać w odpowiedziach?!Wszystkie odpowiedzi są zgodne. Stop wycince ! Tylko nie ma odpowiedzi jak to szaleństwo zatrzymać ?! Iść do urzedu? Prezydent tez się miga od konkretnej odpowiedzi,jak zawsze zresztą.

prokurator
2 lat temu
Reply to  Doda

Jesteś w naszym zainteresowaniu . Działania utrudniające wykonanie zgodnemu z prawem czynności podlega karze grzywny lub aresztu.

Tbg
2 lat temu

STOP WYCINCE DRZEW !!! sami zobaczcie jakie drzewa chca wyciąć na cmentarzu

Oj oj
2 lat temu

Zgroza co i jak ten Bozek mówi w danym temacie Nie ma zdania Jak komisja wywazyla to tal zrobię Co to jest Prezydent obiecywał że będzie rozważmy i wsluchiwal się w głos ludu I co nie tylko nie słucha to jeszcze się nie zna na sprawie.Jak tak będą podejmowane decyzję przez 5 lat to Tarnobrzeg będzie pustynia inwestycyjną środowiskową bez terenów zielonych z piaskiem w zębach przy jeziorze Matko Boska DZIKOWSKA ratuj to miasto.Gorzej już nie może byc

TYLKO NIE MOWCIE O TYM NIKOM
2 lat temu

Po co się lud oburza i tak nic się nie zmieni.Kochać trzeba ludzi zwierzęta i przyrodę.Moze prezydent razem z przelotem pojadą do Francji Belgi Madrytu i zobaczą jak zielone są cmentarze.Tylko po co mają tam jechać.

Zarząd osiedla przywisle do wymiany
2 lat temu

Jak zarząd osiedla wydaje takie opinie to należy najszybciej ich wymienic bo z osiedla zostanie betonowe ściernisko.

Tbg
2 lat temu

Stary wydał taką opinię, nowy na to nie pozwoli.

Aloalop
2 lat temu

Proboszcz do dymisji! Ciekawe co na to kuria?

Obywatel
2 lat temu

A na Szyszke narzekaliście 🙂 Tarnobrzeg ma ich trzech 1. prezydent udający prezydenta, prawdziwego prezydenta co rozdaje karty czyli kitka z Woli i trzeci ksiądz przeor. ZCHN zbliża się albo Chrześcijańska Unia Jedności (skrótu nie użyje) hahahahah 🙂

maciek
2 lat temu
Reply to  Obywatel

Apropo p. Pluty co on w ogóle robi? Pół roku bierze kase a ani widu ani słychu o nim gdzie był z kim rozmawiał, chyba nie w Rzeszowie bo kase na remont Mickiewicza zabrali, takie mamy władze nic tylko zacytować Sienkiewicza tego B, ch kupa i kamieni kupa na drodze nad jeziorem… Boże chroń Tarnobrzeg :(.

Bezradny Jaś
2 lat temu

„Portal NadWisłą24.pl : Dlaczego ksiądz proboszcz zdecydował się na rozpoczęcie wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków, mając czas na przeprowadzenie tych prac do marca 2020 r.? Nawet jeśli na wycinanych drzewach nie ma gniazd, to prace związane z wycinką zaburzają spokój ptaków, przeprowadzających lęgi na innych drzewach

Proboszcz Marek Grzelczak : Specjaliści określili dopuszczalny termin wycinki i tego się trzymamy”

Przeczytałem artykuł i brak mi słów którymi mógłbym to skur….two opisać. Jakby mi ktoś 5kg młotkiem w łeb walnął. Po pierwsze podejście proboszcza do stworzeń Bożych i otaczającej nas przyrody a po drugie ludzi uważa za debili zasłaniając się specjalistami którzy przecież dali mu rok na wycinkę a nie tylko miesiąc maj. Ja pierd…ę. Czy inni księża, proboszczowie lub biskup nie może przemówić proboszczowi Dominikanów, że tak się nie robi?

Święta Inkwizycja
2 lat temu
Reply to  Bezradny Jaś

Dominikanie już raz zasłynęli w roli sędziów podczas Świętej Inkwizycji. Przez 600 lat wszyscy się ich bali i myślą że tak im zostało? Nie często chodziłam do kościoła a po filmie Sekielskiego i tym, że nawet żywej przyrody nie potrafią uszanować w moim mieście to już definitywny koniec z tą instytucją. Wstydźcie się Dominikanie takiego proboszcza!

Dorian
2 lat temu

wcale sie nie zdziwie gdy któregoś dnia opie*dolą cały Park Dzikowski

Maranatha
2 lat temu
Reply to  Dorian

Albo Lasek Buloński.

Tbg
2 lat temu
Reply to  Dorian

W tarnobrzegu to całkiem mozliwe , potrafią tylko pieknie mówić a robia co innego – hipokryci.

kotek
2 lat temu

Piejcie ,piejcie bo to świetna okazja aby „dzióby” pootwierać . pobiadolić i pojęczeć bo na cmentarzu wreszcie będzie porządek!!!

Barbara
2 lat temu
Reply to  kotek

Jeżeli drzewa ci przeszkadzają to podpowiem, że nie wyrosły one wczoraj. Nie widziałeś drzew wykupując miejsce pod grób? Czy to jedyny cmentarz w Polsce na którym rosną drzewa? Wszyscy dobrze wiedzą, że najbardziej przeszkadzają ludziom spadające liście oraz ptasie odchody. Reszta jest tylko kolejnym pretekstem.

prawo
2 lat temu
Reply to  Barbara

Nie przeszkadzają ani mnie ,ani tobie tylko parafii która uzyskała wymagane prawem zgody i uporządkuje teren którego jest odpowiedzialnym właścicielem . A cmentarz będzie miejscem dostępnym i bezpiecznym dla ludzi odwiedzających tam swoich bliskich i wdzięczni za to.

Elza
2 lat temu
Reply to  prawo

Tylko dlaczego nikt wcześniej nie wiedział o wycince skoro to takie zgodne z prawem?! Jeśli jest to kryształowo czysta sytuacja może trzeba było jednak wcześniej poinformować parafian. Jak idę odwiedzać swoich bliskich na cmentarzu to jakoś nie czuje zagrożenia że strony drzew, a raczej żuli pijanych bo nie ma monitoringu i ryzyka złamania ręki na błocie po każdym deszczu.

kościelny
2 lat temu
Reply to  Elza

Trzeba chodzić nie tylko na cmentarz(raczej tam nie ma pijanych żuli) ale i do kościoła byś była poinformowana.Takich informacji parafia nie wysyła e-mailem ani poleconym.

Elza
2 lat temu
Reply to  Elza

Kościelny. Przegapilam w ogłoszeniach parafialnych? Na stronie księży dominikanów która też odwiedzam?! Jeśli tak to sorry.

Tbg
2 lat temu
Reply to  prawo

Cmentarz jest bezpieczny i zmarli nie potrzebują betonowej pustyni tylko listków nie chce sie sprzatać z grobowców.
Grobowiec mozna ubezpieczyć .

gosc
2 lat temu

To teraz drzewa w parku dzikowski tnijmy wszystkie bo przecież też zagrażają życiu i zdrowiu wg.toku myślenia ” naszego” prezydenta.

drwal
2 lat temu
Reply to  gosc

Podrzucić ci piłę?

Tbg
2 lat temu
Reply to  gosc

Drzewo moze się przewrócic więc wytnijmy je wszystkie to bedzie porzadek – głupota ludzka bez granic

Dzika
2 lat temu

Brawo w końcu ktoś się wziął za porządki a balkonowi pseudoekolodzy kwiczą jak świnie.

999
2 lat temu
Reply to  Dzika

Typowy katolicki tok myślenia. Byle komuś źle uczynić. Szkoda przytaczać tu słowa Jezusa. Czarna brać wszystko wie lepiej. Oni rządzą, im ciągle mało pieniędzy i władzy. Prezydent Bożek również się ich boi podobnie jak większość polityków z prawej strony. Cierpią zwykli ludzie, którym w życiu wszystko nie przeszkadza, no może poza głupotą ludzką.

psycholog
2 lat temu
Reply to  999

Masz zaburzony sposób pojmowania słów DOBRO,CIERPIENIE,GŁUPOTA -proponuje kurację

999
2 lat temu

Papież Franciszek swoje a proboszcz w Tarnobrzegu swoje. Przykre to 🙁 Dlaczego proboszcz brnie dalej i idzie w zaparte? Jeszcze może zatrzymać i przełożyć tą wycinkę na inny miesiąc. Korona mu z głowy nie spadnie. Mylić się jest rzeczą ludzką.

Tbg
2 lat temu
Reply to  999

Popieram

brzoza
2 lat temu

Panie Bożek! To nie jest trudne! To kwestia wrażliwości i odwagi. Cmentarz to miejsce SACRUM. Jeżeli tego nie rozumie wielebny, to Pan jesteś gospodarz miasta i powinieneś zrobić wszystko, żeby zatrzymać tę wycinkę.Natychmiast!
Zrobić analizę dendrologiczną i zostawić w spokoju zdrowe drzewa które wyrosły na kościach tarnobrzeżan!
To jest jeden wielki skandal.

Tbg
2 lat temu
Reply to  brzoza

Masz rację – skandal

maniek
2 lat temu

Ludzie, cmentarz PARAFIALNY a zatem własność PARAFII, którą w tym konkretnym przypadku zarządza o. Przeor. Jest zgoda służb od zieleni wiec na co ten jazgot. Tarnobrzeg to i tak krzaki i chaszcze więc może chociaż cmentarz niech wygląda godnie a nie jak zakrzaczony śmietnik. Bardzo dobrze, tak trzeba było zrobić a lewactwo tarnobrzeskie niech się odczepi od przeora.

Elza
2 lat temu
Reply to  maniek

„lewactwo tarnobrzeskie” odpisuje choć w Twoim przypadku szkoda nawet komentować ten wpis. To że jest to cmentarz parafialny nie oznacza że proboszcz może robić co chce i jak chce. To nie jest jego prywatny folwark. Jeśli nie umiesz czytać ze zrozumieniem to ci wytłumaczę :robić porządek i ciąć ale tylko chore drzewa lub martwe i w odpowiednim czasie, tylko tyle i aż tyle.

maniek
2 lat temu
Reply to  Elza

…..czytać ze zrozumieniem to ulubione słowo nauczycielek, czyżby po strajku nic nie było w garnku ?

Gość
2 lat temu
Reply to  maniek

Miasto jest właścicielem terenu , parafia tylko administruje. Winę ponośi głównie miasto. Ale zobaczymy co powstanie w miejscu wyciętych drzew. Oby nie kolejne miejsca pochówku

grabarz
2 lat temu
Reply to  Gość

Teren cmentarza jest własnością kościoła i na pewno w nowo uzyskanym placu nie będzie ani baru ,ani amfiteatru będzie tam tylko cmentarz.

Tomek
2 lat temu
Reply to  maniek

Co bendo grali na dożynkach ?

brzoza
2 lat temu
Reply to  maniek

Cmentarz Parafialny jest własnością PARAFIAN. Nie księdza.

notariusz
2 lat temu
Reply to  brzoza

Nieprawda ,majątkiem parafialnym administruje(zarządza) proboszcz(przeor).

Tbg
2 lat temu
Reply to  maniek

Jaki zakrzaczony smietnik człowieku ogarnij się – betonowa pustynia to jest ideał !!!

Mieszkaniec
2 lat temu

A w Stalowej zaczęli budować obowdnice panie Bożek kiedy u nas zaczną dwupasmówkę

obserwator
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

jak zaczną….to wytną pół Zwierzyńca, więc się uspokój!

smile
2 lat temu

Będzie się proboszcz w piekle smażył!!!…. 🙂 🙂 🙂

Doda
2 lat temu
Reply to  smile

Marek kończy kadencję przeora naszego klasztoru, prosimy więc naszych parafian i przyjaciół o modlitwę za nasz klasztor w tym czasie wyboru nowego przeora.- cytat z ogłoszeń parafialnych. Teraz umyje rączki i niech się następca martwi .Obecny pozostawi po sobie dobre wspomnienia: bohomazy na ścianach klasztoru,kartki na cmentarzu i wycinkę drzew.

brzoza
2 lat temu

Prośba do Redakcji o pozyskanie i opublikowanie w ramach dostępu do informacji publicznej protokołu z prac komisji typującej drzewa do wycinki i treści decyzji.
Poczytajmy kto i co zdecydował.
Czy Komisja „wyważająca” czy drzewa wyciąć czy nie miała potrzebne kompetencje? I czy zrobiono fachową analizę, w tym dendrologiczną?Bo jakoś mam poważne wątpliwości. Ksiądz wnioskował- wszyscy się zgodzili. Chyba tak to jak było czyż nie? To co odpowiedział ksiądz wystawia świadectwo jemu samemu.Ale raz wycięte drzewa nie odrosną.
Prezydent nie powinien „mieć nadziei” tylko pewność, zanim podpisał zgodę. I wyczucie. Np lipy, to święte drzewa, których kiedyś nikt nie ważył by się wycinać. Dawnej sadzono je specjalnie w miejscach kultu. Czy ktoś pokusił się o analizę antropologiczną? Czy w tym mieście ktoś w ogóle widzi takie horyzonty?

Tbg
2 lat temu
Reply to  brzoza

Brawo popieram pomysł !!!!!!!

Tomek
2 lat temu
Reply to  brzoza

Kiedy bedzie Disco Polo w Zakrzowie ?

bezradny
2 lat temu

My tu sobie piszemy….a gnoje robią swoje!!!

Doda
2 lat temu
Reply to  bezradny

Podobno SKO zajmuje się takimi sprawami. Może tam trzeba zadzwonić i zgłosić sprawę?

Prawnik
2 lat temu
Reply to  Doda

Napisać skargę w wydanie przez Bożka decyzji z naruszeniem prawa o wstrzymanie jej wykonania
i Sko zajmie się sprawa Przynajmniej powinien

peowiec
2 lat temu
Reply to  Prawnik

ja to już zrobiłem ale odmówili bo pisiory w sko powiedzieli że zgodne z prawem.

Tbg
2 lat temu
Reply to  peowiec

Trzeba sie udac do przeora aby odwołał decyzję bo urząd umywa rece jak zawsze.

Tarnobrzeżanin
2 lat temu

Trzeba było wybrać na Prezydenta Pana dr. Witolda Zycha, to do tego typu sytuacji by nie doszło.

Gość
2 lat temu

Żeby startować , to trzeba mieć zaplecze, Sądząc po kandydatach do rady ten Pan raczej takiego nie miał…

Tarnobrzeżanin
2 lat temu
Reply to  Gość

I właśnie takie myślenie w tym kraju jest chore, bo sprawia, że wygrywa nie ten kto ma najlepszy program, ale ten kto ma najlepszy PR.

Gość
2 lat temu

I co z tego ,że może być najlepszy program , jak wykonawców brak. W teorii wszystko jest dobre . Gorzej z praktyką. Ponadto , zacofany naród nie przyjmie żadnych nowinek.

ogr
2 lat temu

Pamiętajcie, Oni tylko się cieszą, że my tu gadamy a nic nie robimy.Tak właśnie to komentują: ” po wrzeszczą w necie i tyle”.

on
2 lat temu

Na niedzielne msze do Dominikanów chodzi już tylko garstka osób,coraz mniej osób bierze śluby, posyła dzieci do Komunii… róbcie tak dalej, niszczcie wszystko dookoła (zwracam się szczególnie do Proboszcza), a bedziecie głosić kazania w pustym kościele.

ono
2 lat temu
Reply to  on

Tak tacy ja ty tu robią – sodomia i gomora ich celem ,zdziczała i zalesiona

Doda
2 lat temu
Reply to  ono

Przetłumacz z polskiego na polski, bo ciężko sie połapać o co ci chodzi człowieku. „On” ma rację – coraz mniej ludzi chodzi do dominikanów. Sama też zmieniłam parafię i moi znajomi również. Jeśli będą nadal tak traktować parafian to jest to droga donikąd.

Mieszkaniec osiedla
2 lat temu

Dalej nie wiemy kto z władz osiedla wydał zgodę na wycinkę zdrowych drzew.
Prezydent Bozek oświadczył że trzeba wycinać zdrowe bo gałęzie spadają na groby.Taka znajomość tematu u władz osiedlowych i prezydenta
Najbardziej wkurzam to że prezydent uważa że jak.ma władze to wie najlepiej Taka też głosi mowę Możemy sobie protestować ale na Berdychow

Tbg
2 lat temu

Stary zarząd

Obserwator
2 lat temu
Reply to  Tbg

Ale kto imiennie

Tbg
2 lat temu
Reply to  Obserwator

Wystarczy sprawdzić w urzędzie datę i osoby uczestniczace w tym kwalifikowaniu drzew na wycinkę.

Ines
2 lat temu

Niestety miastem rzadzi kolejna banda idiotow.
Kolejne lata układów i degradacji miasta. A myśleliscie ze zacznie byc normalnie…ha ha…

Tbg
2 lat temu
Reply to  Ines

Jesli tak zaczynaja to współczuję wszystkim mieszkancom `Tarnobrzega.

wilk
2 lat temu
Reply to  Ines

Miałem taką nadzieję że się polepszy ale chyba sie myliłem.

Tbg
2 lat temu

Okres legowy ptaków i wycinka drzew zgroza Ci ludzie nie mają rozumu – ale wszystko w ramach prawa taka jest smutna prawda o naszych urzędnikach i tych którym listki przeszkadzają.
Głupota ludzka nie ma granic….

Mania
2 lat temu

Co to za miasto w którym tak łatwo mozna wycinać piekne drzewa już od kilku lat szczególnie na przywiślu.

Wiktor
2 lat temu

Wytnijmy wszystkie drzewa to bedzie bezpieczniej i listki nie beda spadać na ziemię!!

Pracownik
2 lat temu

Nie chcę nikogo obrażać, nie jest to moim celem, ale gdzie jest Janusz i Konrad z centrum natura 2000? Urząd im nie pozwolił czy jak ? Skwer żeście qypierdolili cały że się ludzie śmieją a najlepiej przedsiębiorcy i kto wam tam będzie siedział podczas upałów? A drzew żeście nie obronili. Kurde wielcy obrońcy przyrody. Się zajmijcie chodowlą jedwabników.

szef
2 lat temu
Reply to  Pracownik

A ty „Pracownik”? co zwala na innych i oczekuje od innych, weż sam wleż na drzewo i pilnuj wróbelków a rezultat i tak wiadomy ,bo racjonalność jeszcze żyje.Ze skweru śmieją się tacy głupcy jak ty

NORMALNY
2 lat temu

Odezwała się grupa nawiedzonych porąbańców,obrońców wszystkiego.Już niedługo to kwestia czasu tak wam odwali,że będziecie bronić psiej kupy na chodniku i trawniku.Popieram wycinkę,bo drzewa i ich korzenie zagrażają grobom.

M.
2 lat temu
Reply to  NORMALNY

BARDZO MI JEST SMUTNO, KIEDY LUDZIOM BRAKUJE WRAŻLIWOŚCI !
ZDROWE SILNE DRZEWA ROSNĄCE NA TYM CMENTARZU – LIPY, DĘBY, KASZTANY, SĄ NADZIEJĄ DLA LUDZI, UKOJENIEM DLA CIERPIĄCEJ DUSZY, TO ŚWIADKOWIE ROZPACZY I BÓLU LUDZI, KTÓRZY OPŁAKUJĄ BLISKICH, TO NASI PRZYJACIELE. JAK MOŻNA SKAZYWAĆ JE NA ŚMIERĆ ??!!
TE DRZEWA MOGĄ ŻYĆ SETKI LAT A PROBOSZCZ I INNI, KTÓRZY NA TO POZWOLILI WYDAŁ NA TE DRZEWA KARĘ ŚMIERCI !!!!!!!!!!!!!

obiektywny
2 lat temu
Reply to  NORMALNY

Pewnego „pięknego dnia” zaleją Cię cementem….i będziesz miał spokój…cały czas…

Elza
2 lat temu

Odezwał się jeden „normalny” przeciwko rzeszy nienormalnych. Jak jesteś zwolennikiem betonu to idź i złóż petycję do UM może uda Ci się przekonać władze do wycięcia wszystkiego w całym mieście. Będzie pięknie, pusto, bez zieleni, bez srajacych ptaków i psów. Ciekawe też jakim powietrzem będziesz wtedy oddychać

antuan
2 lat temu
Reply to  Elza

a to oni mają zabetonować ten cmentarz? skoro taka alternatywa ,to potwierdzasz tylko nienormalność i fanatyzm.

Ręce opadaja
2 lat temu

Ktoś już napisał Na całym świecie na cmentarzach są drzewa Tylko trzeba o nie dbać A nie wycinać Przeor zamiast pielęgnacji wybrał to co tańsze .
A nasz ukochany Bożego na nie trybi co się w mieście dzieje i podpisuje co urzędnicy po Kalinke mu podsuwaja.
Kiedy wreszcie ta reorganizacja która zapowiadał prezydent.
Czy to.ma tak wyglądać jak w jednej radzie nadzorczej Prezydent odwołał jedna Panią ale zapomniał że to człowiek kadrowego bez oficjalnej władzy i na drugi dzień te samą osobę powolal Cyrk się rozwija.Niech tną co leci Wyborcy Was wytną przy następnych wyborach.

mufka
2 lat temu
Reply to  Ręce opadaja

„Ręce opadają” chcesz normalności a szukasz w ludziach Kalinków na siłę ich ośmieszając, może są fachowcami i są potrzebni , Prezydent został wybrany demokratycznie i powinien mieć autonomię .A tu co chwilę „kadrowcy” wsadzają i wysadzają kalinkowych ,kiełbowych ,plutowych.Wara od tych kadr. Bożka rozliczą wyborcy albo po 10 miesiącach albo za 4,5 lata .

Zigi
2 lat temu

Szkoda że prawie wszyscy Anarchiści z miasta wyjechali!!!

Jozek
2 lat temu

Dał plamę Bozek ta decyzja Jak ja się czyta to tak pogmatwane i głupie że strach się bać jakie będą decyzję w innych sprawach.Odnosze wrażenie że ktoś się pogubił W uzasadnieniu decyzji i jest że należy zważyć interes jednostki z interesem społecznym I Bozek zważył interes .Ale własny drodzy mieszkańcy.Bo to przecież Przeor może wpłynąć na duszczyczki przy wyborach.

waga
2 lat temu
Reply to  Jozek

Twoje insynuacje wskazują że jesteś laikiem i dyletantem.

brzoza
2 lat temu

Skandalem jest wycinka o tej porze roku. Skandalem jest ta decyzja. Skandalem jest już w zasadzie wszystko w tym mieście.

Kto sprawdza, czy aktualnie są na tych drzewach lęgi ptasie? Decyzja wydana w połowie marca, więc oględziny też były porą zimową, a więc bez ptaków. A teraz?
Czy aktualnie jest zrobiona inwentaryzacja pod tym kątem?
Kto tnie drzewa w maju? Kto???

Apeluje do prezydenta o wstrzymanie tej wycinki do czasu zakończenia okresu ochronnego dla ptaków czyli do 15 października.Termin jest do marca 2020r., to dlaczego w maju?
Dlaczego w decyzji nie ma nic na ten temat? Czy służby prezydenta sprawdziły czy są aktualnie lęgi na tych drzewach albo w ich okolicy? Zakazane jest płoszenie, przeganianie itd.

Dlaczego, skoro ten temat wzbudza takie emocje wśród mieszkańców, to ani prezydent, ani rzecznik ani nikt nie zabiera w tej sprawie głosu?
Czy mieszkańcy są dla urzędników czy może urzędnicy dla mieszkańców?
Halo! Ziemia. Panie prezydencie, wstrzymaj pan tą wycinkę natychmiast!

meteor
2 lat temu
Reply to  brzoza

Halo kosmos! Gdzie ty apelujesz i na jakiej podstawie -jest decyzja jest wykonanie . Ptaszki sam sobie sprawdż jak jesteś niedowiarkiem . Piszesz 6 postów i uważasz że wzbudzasz emocje? Czym laik i dyletant może emocjonować chyba uporem w głupocie.

Doda
2 lat temu
Reply to  meteor

Halo ziemia -Od każdej decyzji jest odwołanie i wcale nie musi być wykonanie. Jako człowiek dużej wiedzy ,a nie laik i dyletant powinieneś chyba o tym wiedzieć! Bez emocji i liczenia ilości wpisów.

anna
2 lat temu
Reply to  brzoza

Skandal !

brzoza
2 lat temu

I podsumowując na podstawie decyzji, na cmentarzu zostanie:

7 dębów, JEDNA lipa, 2 klony i 1 żywotnik zachodni.
TYLE.
Gratuluję Urzędnikom dobrego samopoczucia.

O
2 lat temu
Reply to  brzoza

tylko nie mów nikomu

anna
2 lat temu
Reply to  brzoza

Brawo !!!!!!!! dla urzedników dbają o zieleń w Tarnobrzegu jestescie wspaniali i tak dbacie i walczycie o drzewa i ptaki w okresie lęgowym – wytnijcie wszystko to bedziecie mieć mniej pracy w przyszłosci i następne pokolenia będą wam wdzieczne za wygolenie Tarnobrzega.

jaan
2 lat temu
Reply to  anna

Urzędnicy dbają o dobro ludzi a głupki chciałyby jakiejś wyimagowanej zdziczałej przyszłości.

Elza
2 lat temu

Tytułem podsumowania. Jak widać jest to temat który mieszkancom nie jest obojętny. A to oznacza że jeszcze nie jest z nami tarnobrzezanami tak źle.

Kutombo
2 lat temu

Przeor-ch..!!!.Dziękuje za uwage

ogr
2 lat temu

Bo teraz przeszkadzają liście i odchody na pomnikach,
a później będzie przeszkadzać kurz z Wisłostrady, którego nie zatrzymają korony drzew
to ją zwinie Proboszcz i będzie łódkami pod prąd przewoził mieszkańców nad jeziorko.
Jeśli parafia boi się że upadające drzewa wyrządzą krzywdę mieszkańcom lub nieruchomościom na cmentarzu, to niech się postarają i jako administratorzy dbają, doglądają i reagują, a miasto powinno w tym pomagać.

bennarz
2 lat temu
Reply to  ogr

W twojej … brakuje co najmniej 4-ry klepki ,stąd tak sucho pod mózgiem

Kutombo
2 lat temu

Proboszcz jest miękkim penisem robiony-tyle w temacie.

Wicek
2 lat temu

Elza ptaki powinny srać jak TY otwierasz nawiedzoną gębę.

117
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content