„Zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody i nieodwracalnych skutków” – Uzasadnienie SKO ws. wstrzymania wycinki na cmentarzu

Jak już wczoraj pisaliśmy, Samorządowe Kolegium Odwoławcze wstrzymało na wniosek Prokuratury Rejonowej w Tarnobrzegu wycinkę 76 drzew rosnących na terenie Cmentarza Parafialnego w Tarnobrzegu. Zgodę na ich usunięcie administrator cmentarza otrzymał z tarnobrzeskiego magistratu.

O powody tej decyzji chcieliśmy zapytać panią prezes SKO w Tarnobrzegu, niestety jest ona dziś nieuchwytna dla mediów. Poniżej prezentujemy więc uzasadnienie decyzji SKO, które otrzymaliśmy z tarnobrzeskiego magistratu.

POSTANOWIENIE Z DNIA 16 MAJA 2019 r

„Na podstawie art.187 w zw. Z art. 159 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnobrzegu postanawia wstrzymać wykonanie decyzji ostatecznej Prezydenta Miasta Tarnobrzeg z dnia 14.03.2019 r w sprawie zezwolenia Parafii Rzymskokatolickiej Wniebowzięcia NMP OO Dominikanie na usunięcie 76 drzew z terenu cmentarza parafialnego przy ul. Mickiewicza.

UZASADNIENIE

Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu, w dniu 15 maja 2019 r wpłynął sprzeciw Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Tarnobrzegu z dnia 15.05.2019 r od decyzji Prezydenta Miasta Tarnobrzega z dnia 14.03.2019 (…) w sprawie zezwolenia Parafii Rzymskokatolickiej Wniebowzięcia NMP OO Dominikanie ul. Kościuszki 2, 39-400 Tarnobrzeg, na usunięcie 76 szt. drzew z terenu cmentarza parafialnego przy ul. Mickiewicza.

W treści złożonego sprzeciwu, oprócz sformułowanego wniosku o stwierdzenie nieważności przedmiotowej decyzji w całości, Prokurator Prokuratury Rejonowej w Tarnobrzeg wniósł o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

Przesłanką wstrzymania wykonania decyzji jest zatem uprawdopodobnienie, że zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody i nieodwracalnych skutków, na skutek wykonania decyzji, co do której złożony został sprzeciw z wnioskiem o stwierdzenie jej nieważności.

Wnioskodawca w niniejszej sprawie, w uzasadnieniu wniosku o wstrzymanie decyzji, wskazał na trwający proces wycinania drzew, na ochronę gatunkową zwierząt oraz na zakaz usuwania gniazd, za wyjątkiem usuwania w okresie od 16 października do końca lutego gniazd z budek dla ptaków i ssaków oraz we wskazanym okresie gniazd ptasich z obiektów budowlanych lub terenów zielonych, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne.

Argumenty te są trafne i odpowiadają przesłance wstrzymania z art. 187 k.p.a., zatem zasadne jest wstrzymanie wykonania w/w decyzji Prezydenta Miasta Tarnobrzega do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez tut. Kolegium złożonego sprzeciwu od tej decyzji z wnioskiem stwierdzenia jej nieważności.”

Postanowienie SKO wstrzymanie wykonania decyzji

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
owen
4 lat temu

Wielki szacunek dla tych (albo: tego), którzy się przyczynili do wstrzymania tej wycinki. Dobro, podobnie jak zło, wraca do człowieka.

Mieszkaniec
4 lat temu

Za takie decyzję ktoś musi ponieść odpowiedzialność
1 mecenas co stwierdził zgodność z prawem
Urzędnik który albo jest niedouczony albo sporządził projekt decyzji na polecenie Bożka
3 Prezydent Bozek za przekroczenie uprawnień i decyzję niezgodną z prawem

hugo
4 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Spoko to jest tylko wstrzymanie i nie ma jeszcze orzeczenia o nieprawnym wydaniu decyzji . Może być jeszcze potwierdzenie słuszności wydania tego pozwolenia.

John
4 lat temu

I ta zasrana bezradna rada miasta banda oszolomow w takie wlasnie gowno wdepnal tarnobrzeg

jajo
4 lat temu
Reply to  John

zasrana rada, banda oszolomow , gowno ; takim językiem dodajesz sobie powagi czy to braki edukacyjne?

John
4 lat temu
Reply to  jajo

Bra

John
4 lat temu
Reply to  jajo

Braki edukacyjne urzednikow i prezydenta , moje postepowanie nie wymaga powagi za to ich jak najbardziej

Gość
4 lat temu
Reply to  John

Zastanawiałem się kto to pisze. Wychodzi ,że narcyz.

John
4 lat temu
Reply to  Gość

Tulipan

brzoza
4 lat temu

A na zdjęciu wyrżnięta lipa. Wyrżnięta w MAJU!Nic nie wróci jej życia.
Barbarzyństwo!
Gdzie my żyjemy? Kto rządzi tym miastem?

kasa
4 lat temu

A redaktorom „nadwisla24” bardzo przypodobał się TEN temat i karmią nim codziennie a nic nowego nie wnosząc((dzisiejszy art) Są w mieście też ważne tematy! (wypłaty nauczycielom)

John
4 lat temu
Reply to  kasa

Za prace wyplata za bunt nie ma kasy i po temacie

kasa
4 lat temu
Reply to  John

To jet Twoja opinia ,mnie interesuje realizacja władz miasta.

Gość
4 lat temu
Reply to  John

Sam byś się wziął za jakąś pracę maly fiacie.

idyentyfikator
4 lat temu
Reply to  Gość

robiąc z siebie durnia udajesz rzeczoznawcę

Elza
4 lat temu
Reply to  kasa

Redaktorzy portalu jako pierwsi poinformowali o tym co się dzieje na cmentarzu i bardzo dobrze że nadal informują co się dzieje w temacie. A dzieje się jak widać sporo.

ogrodnik
4 lat temu

Ale się zrobiła burza z tego tematu. Ostatnio to czytam tylko środowisko i środowisko.
W tym temacie Panu Bożkowi zaczyna wychodzić bokiem reorganizacja jaką przeprowadził. Powinien sie zastanowić od kiedy jest taki burdel?! Wcześniej ten dział funkcjonował żeby nie popaść w przesadę – dobrze. A jedyne inwestycje miejskie, jakie są teraz realizowane to inwestycje środowiskowe…

John
4 lat temu
Reply to  ogrodnik

Trafna uwaga

Drzewko
4 lat temu
Reply to  ogrodnik

Pełna zgoda Bozek niech się zastanowi Jeszcze nie takie kwiatki będzie miał od Wasiukowych i Kalinkowych
Reorganizacja polegała na tym że środowisko naczelnikiem.jest kobietka z Nowej Dęby że szpitala a mecenas to od ww.
Poczekamy jak decyzja zostanie unieważniona z powodu rażącego naruszenia prawa.

CIA
4 lat temu
Reply to  Drzewko

Hithocka nie zrobisz z fujary nie bierz się za takie sprawy.

Fiołek
4 lat temu

Oczywiście że wyszła niekompetencja Po co zmiany jak dobrze funkcjonowaloCo to za prawnik wydał.pozytywna opinie Jak będzie unieważnienie to będzie też odpowiedzialność karną i służbową
Niech Bozek zastanowi się czy warto było zostawiać urzędników Wojtusiowych i Kalinkowych

kompromitacja
4 lat temu
Reply to  Fiołek

„Fiołek” nie masz pojęcia , mówisz o kwiatkach a tu rakieta kosmiczna.

hgf
4 lat temu

starych drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi nie szkoda – tak samo wyciąć bok Zwierzyńca i przedłużyć drogę na Mokrzyszów od strony z Bogdanówki – w końcu Tarnobrzeg to miasto a nie rezerwat. w

owen
4 lat temu

Może Bożek pracuje na miano największego Rzeźnika Przyrody?

apap
4 lat temu
Reply to  owen

Boli cię główka?

rzeczowy
4 lat temu
Reply to  apap

Uważam,że decyzja o wycięciu drzew jest jak najbardziej zasadna. Wiele przypadków już było nie tylko na tym cmentarzu, uszkodzenia nagrobków przez spadające konary lub powalone drzewa. Wtedy szkody idą w dziesiątki lub setki tysięcy zł. Kogo ten problem nie dotknął to może sobie pisać o ochronie ptaków, ale gdyby wyłożył kilka tys zł na remont nagrobka to już by nie był takim obrońcą ptaków.
Popieram starania przeora o zaprowadzenie porządku na cmentarzu tym bardziej że takie prace są bardzo kosztowne.
Uzasadnienie SKO jest jak najbardziej prawidłowe „zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody i nieodwracalnych skutków”.
Tak zachodzi takie niebezpieczeństwo przez zniszczenie wielu nagrobków, to prawda.
Do dzieła!

do urzednikow
4 lat temu

Nie próbuj dorabiać filozofii.Spraea jest z rodzaju ochrony środowiska Jeżeli został A wydana z rażący.naruszeniem prawa dojdzie do szkody w zakresie środowiska .SKO nie mówi o szkodach w postaci uszkodzenia nagrobków .
Matoł jesteś i nie rób ludziom wody z mózgu .Lepiej pracuj dobrze w urzędzie.

dociebie
4 lat temu
Reply to  do urzednikow

To że tam ktoś naruszył prawo to ty jesteś pierwszy taki stwierdzający i masz większe szansy być zaliczony do matołów.

Gość
4 lat temu

Poczekajmy na rozstrzygnięcie. Mam jednak nadzieję ,że jeżeli okaże się ,że zawinili niekompetentni urzędnicy to prezydent ukarze winnych tej sytuacji

brzoza
4 lat temu

Po dzisiejszej wizycie na cmentarzu stwierdzam co najmniej 5 gniazd w koronach dębów rosnących na cmentarzu zarówno od strony Wisłostrady jak też od strony Lasku Bulońskiego. To są fakty. Czy jakakolwiek komisja to zweryfikowała? Jest maj. A w Tarnobrzegu w zasadzie barbarzyństwo.

Jakim prawem ktoś rozpoczął tą wycinkę w maju? I dlaczego nikt ze służb miejskich nie zareagował czy postanowieninia zawarte w końcówce decyzji czyli w pouczeniu zostały dochowane?

Zagadnięte dzisiaj na cmentarzu osoby jak jedne mąż były przeciwko wycinaniu resztki rosnących tam drzew. Mówiły za to o potrzebie wykoszenia zarastających traw, o potrzebie zadbania o drzewa, a nie o zrobieniu betonowej pustyni z miejsca świętego.

Już na ten temat była mowa – od nieszczęśliwych zdarzeń można się ubezpieczyć.

Mam nadzieje, że zostanie to wszystko sprawdzone przez SKO, bo gniazda są na drzewach i nikt nie ma prawa podnosić na nie ręki, ani też w ich okolicy ścinać drzew, ponieważ zgodnie z przepisami zakazane jest płoszenie, przeganianie itd. w okresie od marca do października.

A to, że w ogóle coś takiego przyszło komuś do głowy oraz to, że osoby odpowiadające za decyzję udawały, że nie widzą i nie słyszą – to jest skandal i w głowie się nie mieści.

As
4 lat temu
Reply to  brzoza

tylko nie mów nikomu

ala
4 lat temu
Reply to  As

mów nie wstydż się i tak już wszyscy wiedzą

yeti
4 lat temu
Reply to  brzoza

„brzoza” ty nie masz pojęcia o faktach a opowiadanie bajek daruj sobie . Twoja faktorama opierająca się na tym stwierdzeniu ; „Zagadnięte dzisiaj na cmentarzu osoby jak jedne mąż były przeciwko wycinaniu resztki rosnących tam drzew.” –jest tak przekonywująca jak twoja wiarygodna relacja i taka jest pewność że były tam gniazda a nie kule jemioły.

brzoza
4 lat temu

Idź i sprawdź. To nie żadna moja relacja tylko informacja.
Mam większe pojęcie niż ci się wydaje.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
34
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content