Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na piknik archeologiczny który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca br. Impulsem do naszych działań jest grób wojownika konnego kultury przeworskiej odnaleziony w piwnicach zamku.
Kultura przeworska to „kultura żelaza“ w pełnym tego słowa znaczeniu. Jej ludność nie tylko wykorzystywała żelazo na niespotykaną wcześniej w tej części kontynentu skalę, ale zorganizowała i prowadziła największe w pozalimesowej Europie centra jego produkcji.
W trakcie sobotnich (15.06) prezentacji można będzie obejrzeć oraz wziąć udział w wytopie żelaza prowadzonym w zrekonstruowanym starożytnym piecu dymarskim. Zwiedzającym przybliżone zostaną także tajniki wytopu miedzi. Pokażemy również warsztat brązownika oraz techniki i wyroby tkackie wzorowane na tych z epoki żelaza. Całość uzupełni ekspozycja militariów oraz przedmiotów codziennego użytku kultury przeworskiej. Na przybyłych gości czekać będą także stoiska gastronomiczne i wyroby rękodzielnicze.
W niedzielę (16.06) w zaimprowizowanym warsztacie kowalskim odtwarzającym starożytną kuźnię spróbujemy zrekonstruować dla Państwa fragment procesu wykuwania głowni miecza z uzyskanej poprzedniego dnia łupki żelaznej. Pokaz ten będzie najprawdopodobniej pierwszą publiczną prezentacją produkcji oręża z żelaza dymarskiego w Polsce.
W piwnicach Muzeum można będzie zobaczyć zmodernizowaną wystawę archeologiczną uzupełnioną o nieeksponowane wcześniej elementy wyposażenia grobu wojownika.
foto&info: MHmT