Tarnobrzeg: Fala upałów dotarła do magistratu. Urzędnicy pracują krócej

Jak informuje tarnobrzeski magistrat, z powodu wzmożonych upałów, w okresie od 10 do 14 czerwca 2019 r, o jedną godzinę został skrócony czas pracy w Urzędzie Miasta Tarnobrzega, z wyłączeniem Biura Obsługi Interesantów, które w sposób niezakłócony obsługuje Mieszkańców w 8-godzinnym systemie pracy. Podobna akcja przeprowadzona została w magistracie w lipcu ubiegłego roku.

Skrócony czas pracy wprowadzony został Zarządzeniem nr 219/2019 Prezydenta Miasta Tarnobrzega z dnia 10 czerwca 2019 r.. Zasady znajdują zastosowanie jedynie w dniach, w których temperatura powietrza przekraczać będzie 30 st. Celsjusza.

Art. 207 Kodeksu pracy (t.j. Dz. U. 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.) nakłada na pracodawcę odpowiedzialność za należyty stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, a paragraf 15 ust 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz. U. z 2003 r., Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) nakazuje zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach pracy.

Z uwagi na fakt, że pomieszczenia biurowe Urzędu Miasta Tarnobrzega nie są wyposażone w urządzenia regulujące temperaturę pomieszczenia, występuje potrzeba ograniczenia uciążliwości związanej z wielogodzinnym wykonywaniem pracy w temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza.

Obowiązki pracodawcy w czasie upału

Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, wysoka temperatura na stanowisku pracy ma wpływ negatywny wpływ na bezpieczeństwo zatrudnionych, ich stan psychofizyczny, a także wydajność. Dlatego pracodawca ma obowiązek zadbać o to, by skutki upałów nie były zbyt uciążliwe dla pracowników.

Zgodnie z przepisami pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Obowiązek ten obejmuje także działania zmierzające do złagodzenia skutków narażenia pracowników na wysokie temperatury.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego osoby w czasie letnich upałów jest zapewnienie pracownikom zimnych napojów. Obowiązek taki występuje podczas pracy na otwartej przestrzeni gdy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni C. Obowiązek ten należy zrealizować, gdy na stanowisku pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni C, np. w biurze. Napoje mają być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracujących.

Przepisy nie przewidują możliwości wywiązania się przez pracodawcę z obowiązku dostarczenia pracownikom płynów do picia w inny sposób, np. przez wypłacanie pracownikom w zamian ekwiwalentu pieniężnego. Takie rozwiązanie będzie niezgodnie z prawem.

W przypadku osób wykonujących prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze bez dostępu do bieżącej wody, pracodawca musi zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie.

Oczywiście, pracodawca w zależności od swoich możliwości powinien poprawić komfort pracy pracowników, obniżając temperaturę na stanowiskach pracy. Może w tym celu stosować rolety, wentylatory, klimatyzatory, itp. Pracodawcy, u których funkcjonuje stała instalacja klimatyzacyjna powinni zadbać o jej sprawność i odgrzybianie, czyszczenie, by nie stanowiła źródła dodatkowych zagrożeń.

Ustawodawca szczególną ochroną przed wysokimi temperaturami w pracy objął pracowników młodocianych. Zabronione jest zatrudnianie młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza jest większa niż 65%.

info: UM Tarnobrzeg, Państwowa Inspekcja Pracy

Subskrybuj
Powiadom o
46 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pracownik
1 rok temu

Super pracodawca. Jedyny który w mieście tak dba o sowich pracowników. Ma o kogo dbać bo urząd od przerostu zatrudnienia pęka w szwach.

gość
1 rok temu

Może by tak w szpitalu ktoś zobaczył jak chory leży przy oknie bez rolet i personel który nie ma skróconego czasu pracy.

Tarnobrzeżanin
1 rok temu

Po tych 7 prawie miesiącach obecnej kadencji stwierdzam, że Pan Bożek niczego nowego w tym mieście nie wprowadzi, wszystko będzie po staremu z uwagi na urzędników, których żaden prezydent nie weryfikuje w tym mieście. W urzędach w całej Polsce są różne warunki pracy, nie zawsze jest klimatyzacja (nawet w dużych miastach), a jakoś nie słyszałem o podobnych zarządzeniach. A urzędników zachęcam do zamiany na stanowisku z kierowcami komunikacji miejskiej w Tarnobrzegu – zobaczcie w jakich warunkach pracują ci kierowcy (brak klimatyzacji w autobusach, brak zimnych napojów, ciągły stres na drodze), nie mówiąc o tym jak wątpliwy jest dla pasażerów komfort podróży komunikacją miejską w Tarnobrzegu. Mamy sezon letni, znowu będą skargi i negatywne komentarze turystów na temat infrastruktury nad jeziorem a także jakości komunikacji, ale mam wrażenie, że w Tarnobrzegu najważniejsi zawsze byli, są i będą urzędnicy Urzędu Miasta. Dziwię się, że w takie upały czas pracy nie został ograniczony do godziny 10 rano, przecież potem temperatura jest nie do zniesienia 😉 Szkoda tylko, że koszty takich decyzji płacimy my wszyscy, bo pomimo skrócenia czasu pracy wypłata przysługuje w pełnej wysokości. To są te Pana oszczędności, Panie Darku? Może jednak lepiej było uczyć licealistów a w Radzie Miasta dorabiać sobie… Czytaj więcej »

Olo
1 rok temu

Podziękuj mlecznemu jankowi i malemu fiatowi

IIb
1 rok temu
Reply to  Olo

tyle się wyedukowałeś i promocji nie dali

AlbertoDelRio
1 rok temu

Oj „gorąco” w tyłki, nie to co u mnie na fabryce 🙂

mirek
1 rok temu
Reply to  AlbertoDelRio

A u mnie w kolchozie 53 stopnie i trzeba tyrać.woda do picia ciepla,brak słów

jan
1 rok temu

Są oszczędności na prądzie,mam nadzieje,że o 14 wyłączają klimy i ekspresy do kawy.?

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  jan

Przecież ci pisze że pracują w ciężkich warunkach czyli bez klimatyzacji.

Janek
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

W ciężkich warunkach to chyba dorastales. Przejdź się po piętrach UM i znajdź pokój bez klimatyzacji.

Jankiel
1 rok temu
Reply to  Janek

No przejdź się, przejdź, i znajdź choć jeden pokój z klimatyzacją (oprócz gabinetu prezydenta oczywiście).

John
1 rok temu
Reply to  Jankiel

Jesli ci tak ciezko bez klimatyzacji to projekt ustawy zrobcie moze wam te ciezkie dni do warunkow szkodliwych zalicza to na emeryturke 10 lat wczesniej pojdziecie

miasto
1 rok temu

Ja pier…e co za poj…y ten nasz kraj! I jak ma być ku..a dobrze w tym kraju?

placyk
1 rok temu
Reply to  miasto

Coś ci stanęło w gardziołku bo takie przerwy se robisz w literach czy to też z upału?

Johnny
1 rok temu

Czemu Wszyscy narzekacie? Ci mają lepiej, ci mają lepiej. Doceniajcie to cocmacie, a nie tylko narzekacie.

Ewa
1 rok temu

Taaaaaa wolne im robić bo po co pracować dla dobra tej mieściny Zabrać tbg wszyscy będą mieć wolne wolne wolne

ela
1 rok temu

skandal darek

A po nas i potop
1 rok temu

To niech zaczynają pracę godzinę wcześniej a może ich jest poprostu za dużo w pokojach, pozwalniac i od razu zrobi się chłodniej w pomieszczeniu.

John
1 rok temu

Jaka prace , praca przynosi efekty a to co oni tam robia nazywaj hobby , zarabianie nic nie robieniem , znasz jakiegos urzedasa to zapytaj kogos z promocji jaka podjal inicjatywe w celu promocjii , kogos z budownictwa zapytaj o jakakolwiek inwestycje miejska , zapytaj urzednika , radnego jakie perspektywy nakreslajadla miasta nic nie uslyszysz bo oni tam sa dla swoich osmiu godzin i do domu , tam kazdy chodzi jak za kare ot tyle

Olo
1 rok temu
Reply to  John

Podziękowania dla mlecznego janka i malego fiata za to gó..o

IIb
1 rok temu
Reply to  Olo

edukacji chęci są ale jak rozumu nima „to gó..o”

smile
1 rok temu

Pierdzenie w stołki w urzędach….znacznie podnosi temperaturę 🙂 🙂 🙂

mieszczuch
1 rok temu

Brawo obywatele pokazujecie sami jakim jesteśmy społeczeństwem.

jeszcze brak mi szczerości
1 rok temu

nie wszyscy , jest w UM gorszy sort i to jest nienormalne

asystent
1 rok temu

rozdałeś już im te uniformy!!! miało być na urodziny szefa

AveUM
1 rok temu

Nic nie robić, nie mieć zmartwień, chłodne piwko w cieniu pić 🙂

obywatel
1 rok temu

Jak tak bezczelnie i prymitywnie można wykorzystywać pogodę – niech ta chołota urzędnicza przejdzie sie po budowach, zakładach produkcyjnych (co coś produkują) i wtedy przestanie biadolić na dsobą – nieroby francowate .
Upał im przszkadza – sorry taki mamy klimat ale dlaczego ciągle się słyszy o
urzedasach, że im ciężko się pracuje – im praca przeszkadza i chyba najlepiej byłoby aby wcale do pracy nieroby niechodziły a kasa z podatków wnoszonych
przez mieszkańców im na konto terminowo wpływała.
Zrozumiał bym jakby pracowali ale jak można się zmęczyć od przekładania papierków – Bożek wstyd że mieszkańcy mają takiego prezydenta – prezydent to pogonił by to urzędnicze towarzystwo do roboty a nie aby w zamiań za skrócony czas pracy (płatny z cudzego) nieroby chodziły na spacery, po zakupy i nad tzw. zalew Machowski – jak tak bezczelnie, prymitywnie można ogłupiać mieszkańców miasta i to z takim zbydlęceniem moralnym i etycznym.

stażnikM
1 rok temu
Reply to  obywatel

obywatel: nic dodać nic ując „zbydlęceniem moralnym i etycznym” w samo sedno

felek
1 rok temu

Obywatelu nie pieprz bez sensu !!!

obywatel
1 rok temu
Reply to  felek

Szanowny Panie – wystarczy tochę poobsrtować urzędasów co robią w godzinach
pracy (przerwy co chwila – na papieroski i zgaszenie pragnienia darmową wodą z podatków mieszkańców, skrócony czas pracy )
– na to jest właściwe określenie – zbydlęcenie moralne i etyczne urzędasów miejskich, typowe komunistyczne roszczeniowe zachowania .

stażnikM
1 rok temu
Reply to  obywatel

Obywatel : zbydlęcenie mam tu też na myśli moralność a raczej jej brak tych tam na faji stojących znanych „kobiet” i dosłownie znaczenie tego słowa !Po prostu dno a myślał Tarnobrzeg, że przyjdzie mądry i „posprząta” to dziadostwo! Niestety.
Do tego zero kontroli – to czemu nie, psy szczekają karawana jedzie i to bez trzymanki teraz!! Kto inteligentny to zrozumie o czym mowa.
Tylu tu mądrych i nikt nic z tym nie robi – a mafia się szerzy !
Tarnobrzeg to jednak stan umysłu!

stażnikM
1 rok temu

Stoją raszple stare i babochłopy w mini (nie wyłaź babo przynajmniej nie strasz i nie kompromituj poważnej instytucji) na papierosie z tyłu za budynkiem UM noooooon stop ! Faja, faja, faja aż uszami dym idzie i pogaduszki. Tam nie gorąco z fają w zębach ?????????? – to w nagrodę wcześniej do domeczku – pić. UM to jednak patologia a teraz prym wiedzie największe dno. Zobaczymy do czego to zmierza.

Obywatel
1 rok temu

To może nasi urzędnicy, jak wcześniej wychodzą z klimatyzowanych pokoi bo im za gorąco, to niech sobie pojeżdżą komunikacją miejską do 16 godz dla ochłody. Polecam! Kierowcy mpk jeżdżą po 10 godz w takich warunkach i muszą dać radę

Mieszkaniec Tbga
1 rok temu
Reply to  Obywatel

A kto powiedział, że urzędnicy mają klimatyzowane pokoje????

wkurwiony
1 rok temu

Ja się kurwa pytam, gdzie są te nowe klimatyzowane autobusy które obiecał Kalinka?!?!? Jesteśmy wożeni jak bydło do obozów za Hitlera! Przepraszam, krowę jak się wiezie do ubojni to musi mieć zapewnione lepsze warunki. Dziurawe drogi, śmierdzi, telepie, pot się po tyłku leje! Walka o przeżycie bo nie wiadomo czy po kilku minutach ma się udar czy za chwilę dostanie się wylewu. Siły brakuje żeby wysiąść po takiej przejażdzce. I ta cholerna środa! Kolejny rok! gdzie te darmoziady nie potrafią wpaść na błyskotliwy pomysł, żeby przejścia dla pieszych przy rynku zrobić sterowane sygnalizacją świetlną! Siedzą tam za nasze krwią zarobione pieniadze i się śmieją z naszej niedoli! Hańba!

Doda
1 rok temu
Reply to  wkurwiony

Dokładnie tak ! Potwierdzam że taka przejażdżka to przeżycie dość ekstremalne. Po ostatniej niedługiej zresztą podróży jeszcze pół godziny po wyjściu z autobusu „telepały” mi się wnętrzności nie wspominając o zaduchu. Wsiąść do tego ekstremum decyduje się już naprawdę ktoś kto jest zdesperowany i nie ma innego wyjścia bo np. jako emeryta nie stac go na taksówkę.Choć może się zdażyć w połowie podróży że resztę będzie mieć gratis z dowozem ,ale na izbę przyjęć do szpitala!

Tarno.obywatel
1 rok temu

A dlaczego tylko urząd ma tak dobrze.A wszyscy inni nie.Proszę pomyśleć nad tym Panie Prezydencie.Chcemy równego traktowania pracowników miasta które należą pod Pana urząd.

miasto
1 rok temu
Reply to  Tarno.obywatel

On ma na to i na Ciebie po prostu wyjebane

Petent
1 rok temu

Do biedronki jak nie pasuje robota w UM. W Biedronce jest klimatyzacja i lepsze pieniądze.Dzisiaj nikt nikogo nie trzyma na siłę w robocie.

Dorian
1 rok temu

ogromnie rozrośnięta kasta urzędnicza to jest największe nieszczęście Polski, to jest rak na organizmie naszego kraju.

maniek
1 rok temu

Magistrackie nieroby , co mają powiedzieć ci co pracują na odlewniach , tak właśnie wygląda szukanie pieniędzy i oszczędności , czy nie lepiej wygonić wszystkich na wcześniejsze urlopy jak jest pogoda , a nie skracać godzin . Wstyd , tak robić ludziom wodę z mózgu , obniżając czas pracy a potem , kto zapłaci za ten czas , podania do Słońca,że za bardzo grzeje , tylko skąd ono weźmie forsę.

Janek
1 rok temu

Moskitier też nie mają, prezydent powinien skrócić pracę o kolejną godzinę.

Przesada
1 rok temu

Czy zastępcą prezydenta też jest objęty skróconym.czasem pracy.

obywatel
1 rok temu

Tak magistrat dba o siebie. A grupa ludzi pracujących fizycznie w pełnym słońcu przy wykopach, w gorących koparkach bez klimy i przy innych maszynach od których grzeje o wiele bardziej jak w biurze magistratu i do tego w odzieży roboczej??? Co na to odpowie Urząd Miasta??? To już szkodliwe warunki pracy dla życia i zdrowia a pracować trzeba za lipną pensyjkę.

Urząd Miasta Tarnobrzeg
1 rok temu
Reply to  obywatel

Kładziemy na to lage i mamy wyjebane

świadek
1 rok temu

Ale ćwok reprezentuje urząd żuli

46
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x