Tarnobrzeg: W autobusach jak w saunie

Korzystanie z komunikacji miejskiej w upalne dni nie należy do przyjemności. Gdy z nieba leje się żar, to w autobusie można poczuć się jak w saunie. I choć problem ten nie dotyczy jedynie naszego miasta, sprawdziliśmy czy u nas można jakoś go rozwiązać.

– Przy wysokich temperaturach nie da się wytrzymać w autobusach, z których w Tarnobrzegu korzystają przede wszystkim osoby starsze. Upalne temperatury zagrażają przecież nie tylko zdrowiu samych pasażerów ale również kierowców, którzy są odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo – pisze w e-mailu do naszej redakcji mieszkanka miasta (imię i nazwisko dw. redakcji). – Pan prezydent tak dba o swoich urzędników skracając im godziny pracy w upał, a mieszkańcy muszą „gotować się w autobusach”. Czy nic nie można z tym zrobić?  – dodaje.

Komunikację miejską w Tarnobrzegu obsługuje firma POLKAR. Zgodnie z warunkami przetargu firma zobowiązana jest posiadać 7 pojazdów z klimatyzacją, na 16 wszystkich. Wykonawca zobowiązany jest do włączenie klimatyzacji i utrzymywania temperatury wewnątrz pojazdu w zależności od wysokości temperatury na zewnątrz, zgodnie z zasadą:

  • temp. na zewnątrz 22,1÷26°C – temp. wewnątrz obniżona 22±1°C
  • temp. na zewnątrz 26,1÷29,9°C -temp. wewnątrz   obniżona o 4±1°C
  • temp. na zewnątrz 30÷34,9°C – temp. wewnątrz  obniżona o 5±1°C
  • temp. na zewnątrz ≥35°C – temp. wewnątrz  obniżona o 6±1°C

Jeżeli pojazd nie jest wyposażony w klimatyzację wykonawca obowiązany jest do przewietrzania pojazdu w czasie jazdy za pomocą otwartych wywietrzników dachowych i otwartych okien bez względu na umieszczone powierzchnie reklamowe na boku autobusu.

Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl Karol Szczepanik właściciel firmy Polkar, obecnie w Tarnobrzegu pracuje siedem pojazdów z klimatyzacją. Odwiecznym problemem jest jednak efektywność urządzeń chłodzących w komunikacjach miejskich.

– Wielu producentów autobusów próbuje walczyć z tym problemem, niestety jest to bardzo specyficzny rodzaj transportu. Największy wyzwanie dla układu chłodzącego stanowi otwieranie drzwi dla pasażerów często co 700 metrów na przystankach oraz otwieranie okien. Wówczas do pojazdu wpada gorące powietrze z zewnątrz i klimatyzacja jest praktycznie niewyczuwalna. Przypomina to trochę jazdę autem osobowym z włączoną klimatyzacją przy otwartych oknach, praktycznie klimatyzacja będzie niewyczuwalna a trzeba pamiętać że powierzchnia autobusu do schłodzenia w wewnątrz jest kilkukrotnie większa – tłumaczy Karol Szczepanik.

– Alternatywą dla klimatyzacji w autobusach są okna boczne pojazdów oraz wywietrzniki dachowe. Z doświadczenia wiem, że przynoszą one większą ulgę pasażerom oraz kierowcą podczas jazdy. Najgorsza sytuacja jest na liniach miejskich typu B, gdzie prędkość eksploatacyjna często wynosi 20 km/h, wówczas wymiana powietrza z zewnątrz jest bardzo znikoma. Trochę lepiej jest na liniach podmiejskich gdzie pojazdy mogą poruszać się szybciej, wówczas pęd powietrza pozwala na schłodzenie osób podróżujących – dodaje.

Problem mogą rozwiązać mniejsze pojazdy, których niestety obecnie firma nie posiada.

– Zauważamy również potrzebę zakupienia dodatkowych pojazdów o bardzo małych pojemnościach, rzędu 30 osób. W okresie letnim sporo pasażerów podróżuje rowerami, wówczas będziemy mogli eksploatowań takie pojazdy w komunikacji miejskiej a trzeba pamiętać, że takie pojazdy takie mają dużo bardziej wydajną klimatyzację z powodu mniejszej powierzchni do schłodzenia – tłumaczy właściciel firmy Polkar.

– Duże słowa uznania kieruję do kierowców pracujących w komunikacji miejskiej w taką pogodę za bezpieczną i odpowiedzialną jazdę. Kierowcy również bardzo odpowiedzialnie parkują autobusy na przerwach, zawsze szukając cienia przy dworcu PKP. Można sobie wyobrazić jaka jest temperatura wewnątrz, po godzinnym postoju bezpośrednio w słońcu, przy temperaturze 34 stopnie w cieniu – dodaje.

Subskrybuj
Powiadom o
58 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jola
3 lat temu

A kiedy jest przyjemnoscia Stare brudne autobusy W stalowej jeżdżą nowe elektryczne A u nas……

John
3 lat temu

Bozek mowil ze jak jest za goraco wtedy z autobusu miejskiego trzeba wysiasc wczesniej , wiec w slad za urzednikami pasazerowie , tak sie rozwiazuje problemy w miescie bo bozek to czlowiek czynu

Jeziorak
3 lat temu
Reply to  John

Oczywiście jedyny sposób na upały jeździć krócej tak jak urzędnicy krócej pracują

fakt
3 lat temu

jeżdżące piekarniki. można darmowo schudnąć ale dla starszych osób lub chorych upał może być zabójczy… Zamiast klimy lepsze byłyby dodatkowe wiatraki jeżeli jest taka opcja domontowania.

Agnieszka
3 lat temu

Blef i tyle, no ale cóż reklama” mechaników” , słychać jacy to ” spece”

Niejeżdzący już
3 lat temu
Reply to  Agnieszka

Oj wiemy to wiemy przekonaliśmy się co niektórzy na własnej skórze

mechanik
3 lat temu
Reply to  Agnieszka

Słyszałem ze kij od szczotki to u nich podstawa

też mechanik
3 lat temu
Reply to  mechanik

Oprócz kija to też tyrytytka he he

Tentego
3 lat temu

Chyba mam pecha bo nie udało mi się trafić na klimatyzowany MKS w Tarnobrzegu. Za to trafiam na taki, który psuje się po drodze i toczy z prędkością mniejsza niż pieszy, więc rzeczywiście wysiadam wcześniej. Jakie to proste 😛

Max
3 lat temu
Reply to  Tentego

A ja wciąż trafiam na tego kierowcę co nonstop szczerzy zęby a do czego to nie wiem nawet jak wydaje resztę i też wysiadam wcześniej albo nie wsiadam wcale

Marian
3 lat temu
Reply to  Max

Może chłopie mu się podobasz, spytaj go hi hi

Maria
3 lat temu
Reply to  Max

Ujawnij się, to może następnym razem kopanie Cię w tyłek przy wysiadaniu albo przytnie drzwiami jak Ci się nie podoba że ktoś stara się być miły.

mikro
3 lat temu
Reply to  Maria

Bez obaw on tylko preferuje „czarne złoto” najlepiej czyjeś

60 lat
3 lat temu
Reply to  mikro

Zuje gumę, ma z 60 latek

ropa
3 lat temu
Reply to  mikro

Oj płynne czarne zloto jak nic

Tarnobrzeżanin
3 lat temu

Wszystko dlatego, że prawie wszędzie komunikacja miejska należy do miast, a jeśli MPK jest spółką komunalną, miasto może starać się o dofinansowania z różnych programów unijnych i krajowych, dzięki czemu taki Mielec, Stalowa Wola, Przemyśl i inne miasta posiadają nowe autobusy. Tarnobrzeg to – tradycyjnie już – swoisty przykład absurdów. Miasto bowiem swego czasu (za prezydentów Dziubińskiego, a potem Mastalerza) całkowicie sprzedało udziały w spółce miejskiej MKS Tarnobrzeg, w efekcie czego obecnie miasto płaci publiczne pieniądze prywatnej firmie (Polkar) za obsługę miejskiego transportu zbiorowego, która to z kolei chce zarobić jak najmniejszym kosztem. Stąd te skandaliczne autobusy, które nie spełniają nawet norm BHP. Bożek miał podejmować jakieś kroki w celu zawiązania spółki komunalnej, ale chyba mu się zapomniało, tak jak o większości obietnic wyborczych.

John
3 lat temu

Bozek o niczym nie zapomnial on nic nie umie wiec wytlumacz jak mialby zalatwic cokolwiek

Gość
3 lat temu
Reply to  John

A to przypadkiem nie Kamil podpisał umowę? I jeszcze bronił .

DarioB.
3 lat temu

„Jak w saunie” to jest tylko w klimatyzowanym Urzędzie 😀

gość
3 lat temu

Ludzie , te autobusy mają już swoje lata. Niektóre mają pewnie prawie 20 lat. Wiadomo,że wydajność takich zurzytych pojazdów jest dużo mniejsza od nowych. Kto podpisał umowę na obsługę przez takie wiekowe autobusy ?. Nie wiem , czy gdzieś jeżdzą jeszcze takie czy tylko u nas ?

mieszkaniec
3 lat temu
Reply to  gość

tylko u nas wszedzie do okoła są nowe Elektryczne może Sandomierz ale pozatym to wszedzie 21 wiek

Obywatel
3 lat temu

Nie tak dawno bym artykuł w Tygodniku Nadwislańskim napisany przez Panią Stelle Bojczuk-Czachór, gdzie Pan właściciel Polkaru wyjaśniał, że w autobusach jest gorąco ponieważ to pasażerowie mają temperaturę ciała 36,6 stopni celciusza i oddają to ciepło do wewnątrz pojazdu. Idąc tym tropem to w zimie ogrzewanie jest zbędne, ponieważ od ludzi powinno być gorąco, a tym czasem można zamarznąć!
Druga sprawa to porównywanie wydajności klimatyzacji autobusu do klimatyzacji w samochodzie osobowym. Czy na prawdę tarnobrzeżanie muszą byś traktowani jak banda idiotów? Przecież w każdym pojeździe i budynku klimatyzacja jest projektowana i dopasowana do kubatury wnętrza jakie ma schłodzić!

ela
3 lat temu

tbg to wiocha wszedzie jest blisko Spacerowac nie jezdzic

tbg
3 lat temu
Reply to  ela

100% racji niech jeżdżą puste, chodzić ludzie chodzić

StaszekP
3 lat temu
Reply to  tbg

Jest 500+ to niech będzie też dla każdego mieszkańca jedna elektryczna hulajnoga. Taniej by wyszło niż utrzymywać te wraki smrodzące spalinami i szpecące ulice Tarnobrzega!

wieś
3 lat temu

A ten wielki mały człowieczek już nie szarżuje ulicami tbg samochodem pomoc drogowa, dostal niezłego pstryczka w nos szkoda tylko że tak małego Wielowieś oj Wielowieś

tbg
3 lat temu
Reply to  wieś

Hi hi kamery go na mieście nagrały, co za rozumek i stróże prawa ” pogrozili palcem?

gosc
3 lat temu
Reply to  tbg

Następnym razem wytłumaczą mu recznie

gosc
3 lat temu
Reply to  gosc

Do tego gościa to tylko po chamsku bo inaczej nie zrozumie, zgodnie z prYsłowiem jak kuba bogu tak bóg kubie

Wielowies
3 lat temu
Reply to  tbg

Jak głosili w Wielowsi odwiedzili go go osobiscie

gosc
3 lat temu
Reply to  wieś

Art.94 Kodeksu Wykroczeń sie kłania i grzywna orzeczona przez sad do 5000 zl + zakaz prowadzenia pojazdow

gosc
3 lat temu
Reply to  gosc

Oby mu sie nie upieklo, nalezy mu sie juz to od dawna za cwaniactwo i nie tylko

gosc
3 lat temu
Reply to  gosc

A tak wszystkich sam nagrywa a tu masz nagral sie sam, trafiła kosa na kamien. Ale numer ha ha

Marian
3 lat temu
Reply to  gosc

Tylko węszył, nagrywał , cieszył sie i rozpowiadał ze te nagrania wykorzysta.Gosc czul sie ponad prawem, w koncu powinno mu sie sprawe cywilna zalozyc to sie nauczy rozumu

KK
3 lat temu
Reply to  Marian

Pozew zbiorowy

Smród
3 lat temu
Reply to  wieś

Widać, słychać i czuć z daleka

mieszkaniec
3 lat temu

Czyli tak naprawdę większość obecnie jeżdżących autobusów po Tarnobrzegu nie spełnia wymogów przetargowych (wiek autobusu oraz brak działającej klimatyzacji). Czy ktoś z Urzędu Miasta w ogóle to kontroluje? W Warszawie, w Lublinie nawet w tej Stalowej Woli klimatyzacja w środku chłodzi przy często otwieranych drzwiach a w Tarnobrzegu widocznie nie da się..

Tarnobrzeżanin
3 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Zapytaj Naczelnika Wydziału Komunikacji, który jest równie kompetentny, co prezydent naszego miasta.

Jasiu Fasola
3 lat temu
Reply to  mieszkaniec

W tym mieście nie było żadnych kontroli, nie ma i nie będzie przez najbliższe 100 lat, albo i więcej. Układ stoi układem, mafia stoi za mafią i nikt tego nie zmieni. Każdy patrzy na siebie, na swoje pieniądze a nie na dobro mieszkańca. Najlepiej trzeba stąd wiać i to migusiem.

Bartek
3 lat temu

Ten mały chłopek jest jak tuti de kapo, trzęsie tym całym zaściankiem. Nawet krokodyle jak byli ostatnio to się bali z tą mafią zadrzeć. Kilka busów co na Sandomierz latajo odcholowali a rzęchy Tarnobrzeskie nietykalne he he.

Jasiu Fasola
3 lat temu
Reply to  Bartek

ITD kontrolując jeden mksowy rzęch na pewno niesprawny zobaczyło do kogo należy od razu go wypuścili na dalsza trasę wiedziac ze zabierajac dowod będą miec przewalone u swoich przełożonych.

gosc
3 lat temu
Reply to  Bartek

Jemu tylko sie tak wydaje, a tłuk z niego, tylko sie z niego smieja, istny kabaret

gosc
3 lat temu
Reply to  Bartek

Ha ha on szef wszystkich szefow, z ktorej strony ha ha

do bani z tbg-skim przewoznikami
3 lat temu

naczelnika nic nie obchodzi sytułacja przewozników że są do niczego czyli same prywaciarze to się nie dziwcie że złomami się pomiescie jezdzi i co się dowiedziałem zostaja anulowane trasy bo ich niestac na paliwo na pracowników wiec proponuje niech sie wycofaja z rynku bo sami sobie wstydu robia a potem ca takie cyry wiec zrobcie akiete pomiedzy polcarem a prywatnym pks tarnobrzeg

ZULU
3 lat temu

czleku wruć do podstawówki,pisoćnieumisz!

Haha
3 lat temu
Reply to  ZULU

Zulu gula, w dupie byłeś i gówno widziałeś ha ha

Olaf
3 lat temu

To miasto jest w takiej samej kondycji jak jego autobusy.

Gość
3 lat temu
Reply to  Olaf

Oj chyba dużo gorszej.

bubu
3 lat temu
Reply to  Gość

Tarnobrzeg niestety ale to już tylko stan umysłu.

Olaf
3 lat temu
Reply to  bubu

No tak, niestety.

rtyui
3 lat temu

zrobić centrum komunikacyjne z PKP utworzyć MPK Tarnobrzeg obsługujące wszystkie wioski w powiecie Tarnobrzeskim rozpocząć współpracę z miastami Sandomierz i Koprzywnica

mieszkaniec
3 lat temu
Reply to  rtyui

powiem tak predzej to Tarnobrzeg bedzie obsługiwała komunikacja miejska ze Stalowej Woli niż to co napisałeś pozatym kluczem jest tuu tzw Czwórmiasto lub jak to woli aglomeracja stalowowolska i już w Stalowej Woli mowi się o centrum przesiadkowym połaczonym z dworcem PKS i PKP w dużej galerii handlowej którą ma wybudować pan Kołek tutaj link http://stw24.pl/kolkowie-nie-rezygnuja-z-galerii/

xd
3 lat temu

W Tarnobrzegu nic się nie da. Jakoś po Rzeszowie wszystkie autobusy maja sprawna klimatyzacje i jest ona wydajna. Więc proszę nie mówić,ze się nie da i nie ma rozwiązania technicznego. Jest ale do tego trzeba nowych autobusów.

Janusz
3 lat temu

Problemem nie jest gorąc w autobusach ale punktualność.

:P
3 lat temu

Czy nie można wywalić tego syfu z Tarnobrzegu do Krk

Tarnobrzeżanin
3 lat temu
Reply to  :P

To Kraków wywala syf do Tarnobrzega, bo tylko Tarnobrzeg kupi takie stare graty, inaczej krakowskie autobusy poszłyby na złom. A tak to biznes się kręci.

Tarnobrzeżanin
2 lat temu

Ale brednie!!! Wstydźcie się radni (bezradni) i Prezydencie!!!

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
58
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content