Rozpoczęły się scalenia gruntów w gminie Baranów Sandomierski

Proces scalenia ruszył w ubiegłym tygodniu. Skorzystać mogą wszyscy, którzy chcą powiększyć, zmodernizować i dostosować do swoich potrzeba gospodarstwa, muszą jednak zgłosić się do udziału w tym procesie. Scalanie prowadzone jest przez Starostwo Powiatowe z udziałem rady uczestników.

– Już kilka lat temu , w rozmowie z burmistrzem Baranowa Sandomierskiego Markiem Mazurem, mieszkańcy zgłaszali taką potrzebę – mówi Jacek Rożek, wicestarosta tarnobrzeski. – Właściciele gruntów mówili o tym, że niektóre ich działki są nieforemne, czasem zbyt długie, czasem zbyt wąskie. Trudno jest na nich coś wybudować. A ideą scalania jest to, by działki były foremne, funkcjonalne, tak by nadawały się zarówno do produkcji rolnej, jak też do innego funkcjonowania, np. do prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak się okazuje, wiele działek w tej okolicy nie ma dojazdu, a jedną z idei scalania jest to, by każda działka miała też swój swobodny, nie zależny od nikogo dojazd. Kolejną zaletą scalenia jest melioracja gruntów. W procesach scaleniowych porządkuje się też stan prawny terenów.

Warunkiem przeprowadzenia tego procesu jest zgoda co najmniej 50 proc. mieszkańców terenu objętego scalaniem lub też zgoda właścicieli co najmniej połowy obszaru scalenia.

O szczegółach można się dowiedzieć z ulotki wydanej przez Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie lub osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim albo w Starostwie Powiatowym w Tarnobrzegu.

info: Katarzyna Sobieniewska – Pyłka/Powiat Tarnobrzeski

Fot. KSP – Scalenie

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content