Co warto wiedzieć o oszczędzaniu, zanim stwierdzisz, że się nie da?

Mnóstwo ludzi dzisiaj mówi otwarcie – oszczędzanie nie jest dla mnie. Tego nie da się zrobić, to za trudne, to naprawdę niewykonalne. I przy tym podają całą listę argumentów, które stanowić mają potwierdzenie takiego stanu rzeczy.

Tylko jest dosyć istotny szczegół, który może się wiązać w sposób bezpośredni z tymi konkretnymi opcjami. To znaczy – oszczędzanie to ma być proces, który zaczyna się od małych kroków. Czyli, dla przykładu – chcesz oszczędzić 50 euro miesięcznie? Zrezygnuj z kawy na mieście i z tego, by w przerwie na kawę kupować ciastko w ulubionej cukierni. To są niby małe wydatki, ale przyjmijmy, że kupujesz takich kaw i ciastek 20 miesięcznie. Czy można się bez nich obejść i dzięki temu, zostawić w swoim portfelu więcej pieniędzy na ważniejsze wydatki? Podpowiemy, uwaga – można, bo ciastko i kawa to nie jest coś, bez czego nie jesteśmy w stanie przeżyć. Jak powiedział w rozmowie z nami ekspert z dziedziny finansów, Michał Pakuła z portalu Banki24, takich przykładów można znaleźć znacznie więcej.

Dotyczy to również innych rzeczy, które kupujemy w nadmiarze. Na przykład – woda butelkowana. Przecież znacznie taniej wychodzi zakupić większą butelkę aniżeli kilka – kilkanaście mniejszych. Podobnie z produktami spożywczymi, które tak prawdę powiedziawszy, można dzisiaj w dyskontach kupować w świetnych cenach. Nie ma tutaj znaczenia kategoria produktu.

Następna rzecz – trochę w nawiązaniu do tej wcześniejszej kawy. Jedzenie fast foodów na mieście. To przecież logiczne, że jedzenie w knajpkach będzie kosztowało kilkukrotnie więcej, niż takie samo czy podobne danie, ale przygotowane od zera w warunkach domowych, z własnoręcznie kupionymi produktami. Przeanalizuj, jakie masz przyzwyczajenia w swoim codziennym funkcjonowaniu. Jest niemal pewne, że szybko zauważysz, gdzie tak naprawdę uciekają i parują Twoje pieniądze. To znaczy, może nie parują, ale idą tam, gdzie w ogóle nie powinny. A potem zaczyna się kombinowanie, bo znowu nie wiesz jak dotrwać do następnej wypłaty. Zmień myślenie i zmień swoje podejście do pieniędzy. To naprawdę nie wymaga radykalnych kroków, to znaczy – nie zawsze. Więc trzeba się konkretnie zastanowić nad tym, czy Twoje codzienne wydatki rzeczywiście plasują się w kategorii tych niezbędnych. W 90% przypadków najpewniej okaże się, że absolutnie nie.

A gdzie warto odkładać zaoszczędzone pieniądze? Chyba najlepiej nadal sprawdzają się konta oszczędnościowe, na które w każdej chwili możemy wpłacać pieniądze. Osoby, które kusi większy zysk i którym udało się już zaoszczędzić jakieś sensowne kwoty, mogą rozejrzeć się za bardziej zyskownymi produktami finansowymi. Mogą to być znane od lat sprawdzone metody inwestycji w złoto czy inne kruszce, obligacje państwowe czy inwestycje w sztukę. O najbardziej zyskownych, a zarazem bezpiecznych metodach inwestycji będziecie mogli przeczytać na łamach: https://www.banki24.com.pl/7-zalet-inwestowania-w-zloto/

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content