Narodowe Czytanie 2019 w Tarnobrzegu. Na placu Targowym i w bibliotece (zdjęcia)

W minioną sobotę w całej Polsce odbyła się akcja pn. „Narodowe Czytanie”. W trakcie ósmej edycji wydarzenia czytano nowele: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

W Tarnobrzegu wspólne czytanie organizowała Miejska Biblioteka oraz Stowarzyszenie Dolina Smaku we współpracy z klubem KS Siarka. Biblioteka zaprosiła uczestników do swojej filii na osiedlu Serbinów, Dolina Smaku zaś na plac targowy.

– Z informacji, które uzyskaliśmy, w Polsce czytano w ponad 3 tys. miejsc. Natomiast padł w tym roku rekord, ponieważ na świecie czytano prawie w 200 miejscach w 31 krajach – mówiła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podsumowując tegoroczną akcję. – Najczęściej czytano na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, ale zwiększyła się też liczba miejsc w Stanach Zjednoczonych, w których odbywało się w tym roku Narodowe Czytanie. Natomiast już tradycyjnie najbardziej oddalonym miejscem od Polski, w którym odbywało się Narodowe Czytanie, jest Nowa Zelandia. Natomiast najdalej wysuniętym miejscem na zachód na świecie, gdzie czytano polskie nowele, było Rio de Janeiro. Ale czytano także w Japonii i Chinach. Co ciekawe, nowele polskie zostały przetłumaczone na różne języki – czytano więc po ukraińsku, rosyjsku, niderlandzku, angielsku, niemiecku, ale także w esperanto – dodała.

foto: Bogdan Myśliwiec

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
cenzor
2 lat temu

jaka pierwsza dama ? wielka niemowa ? córka żydowskiego poety,który szkalował Polaków ?

Mieczysław
2 lat temu

Bardzo fajna i potrzebna inicjatywa. Bardzo dobrze że mieszkańcy się tak angażują.
Zabrakło tylko informacji ile to kosztuje ?.

Alga
2 lat temu

A gdzie był nasz pan prezydent?
Czyżby odsypiał pierwszowrześniową rocznicę?
Czytanie na targowisku wydaje mi się dość ryzykowne i raczej bez dobrego smaku.
——————————————–
A A to co robisz cenzor, jest obrzydliwe.

tarnobrzeżanin .
2 lat temu
Reply to  Alga

Nasz Prezydent na otwarciu nowego lokalu Pele Mele.

Mieszko I
2 lat temu

W dobie internetu – wiadomo, młodzież non stop wciska nos w piksele, taka odskocznia od realiów ówczesnej codzienności jest bardzo cenna i godna kontynuacji.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content