Narodowe Czytanie 2019 w Tarnobrzegu. Na placu Targowym i w bibliotece (zdjęcia)

W minioną sobotę w całej Polsce odbyła się akcja pn. „Narodowe Czytanie”. W trakcie ósmej edycji wydarzenia czytano nowele: „Dobra...

W minioną sobotę w całej Polsce odbyła się akcja pn. „Narodowe Czytanie”. W trakcie ósmej edycji wydarzenia czytano nowele: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

W Tarnobrzegu wspólne czytanie organizowała Miejska Biblioteka oraz Stowarzyszenie Dolina Smaku we współpracy z klubem KS Siarka. Biblioteka zaprosiła uczestników do swojej filii na osiedlu Serbinów, Dolina Smaku zaś na plac targowy.

– Z informacji, które uzyskaliśmy, w Polsce czytano w ponad 3 tys. miejsc. Natomiast padł w tym roku rekord, ponieważ na świecie czytano prawie w 200 miejscach w 31 krajach – mówiła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podsumowując tegoroczną akcję. – Najczęściej czytano na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, ale zwiększyła się też liczba miejsc w Stanach Zjednoczonych, w których odbywało się w tym roku Narodowe Czytanie. Natomiast już tradycyjnie najbardziej oddalonym miejscem od Polski, w którym odbywało się Narodowe Czytanie, jest Nowa Zelandia. Natomiast najdalej wysuniętym miejscem na zachód na świecie, gdzie czytano polskie nowele, było Rio de Janeiro. Ale czytano także w Japonii i Chinach. Co ciekawe, nowele polskie zostały przetłumaczone na różne języki – czytano więc po ukraińsku, rosyjsku, niderlandzku, angielsku, niemiecku, ale także w esperanto – dodała.

foto: Bogdan Myśliwiec

5
Dodaj komentarz

4 Wątków komentarzy
1 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
5 Autorów komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
cenzor

jaka pierwsza dama ? wielka niemowa ? córka żydowskiego poety,który szkalował Polaków ?

Mieczysław

Bardzo fajna i potrzebna inicjatywa. Bardzo dobrze że mieszkańcy się tak angażują.
Zabrakło tylko informacji ile to kosztuje ?.

Alga

A gdzie był nasz pan prezydent?
Czyżby odsypiał pierwszowrześniową rocznicę?
Czytanie na targowisku wydaje mi się dość ryzykowne i raczej bez dobrego smaku.
——————————————–
A A to co robisz cenzor, jest obrzydliwe.

tarnobrzeżanin .

Nasz Prezydent na otwarciu nowego lokalu Pele Mele.

Mieszko I

W dobie internetu – wiadomo, młodzież non stop wciska nos w piksele, taka odskocznia od realiów ówczesnej codzienności jest bardzo cenna i godna kontynuacji.

Ikona

Czytaj również

Zobacz wszystko »

Nieodpłatna pomoc prawna, obywatelska i mediacja

Od dnia 1 stycznia 2020 r. w Tarnobrzegu, Gorzycach, Grębowie, Padwi Narodowej/Wadowicach Górnych, Nisku/Krzeszowie, Stalowej Woli, Bojanowie, Pysznicy, Zaklikowie, Radomyślu nad Sanem, Zaleszanach funkcjonują punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnej pomocy obywatelskiej prowadzone przez Fundację „Masz Prawo”.

7 najlepszych książek o biznesie

Jak stworzyć przynoszący dobry zysk biznes? Jak prawidłowo zarządzać zespołem pracowników? I jak zostać liderem? Na powyższe pytania odpowiedzi szuka...