Jezioro Tarnobrzeskie: Mniej pouczeń, więcej mandatów

Za nami kolejny sezon wakacyjny nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Nad bezpieczeństwem i porządkiem na wodach akwenu czuwa m.in. Wodny Patrol Policji, którego funkcjonariusze o wiele częściej niż w roku 2018 dyscyplinowali wypoczywających za pomocą mandatów karnych.

W sezonie 2019 policjanci wystawili łącznie 109 mandatów karnych za różne przewinienia, o 75 więcej niż w roku 2018. Znacznie rzadziej niż w ubiegłym roku funkcjonariusze ograniczali swoje działania do pouczeń – w 2018 roku tę formę dyscyplinowania zastosowano wobec 141 osób, w 2019 zaś tylko wobec 33.

W sezonie 2019 policyjny patrol wylegitymował na wodzie łącznie 306 osób, o 39 mniej niż w roku ubiegłym. W przypadku interwencji na wodzie, w 2019 roku było ich o 25 razy mniej niż w roku ubiegłym.

W minione wakacje funkcjonariusze przeprowadzili 13 akcji ratunkowych na wodzie i 11 akcji poszukiwawczych. W 2019 roku w Jeziorze Tarnobrzeskim utonęła jedna osoba, w 2018 roku zaś były to dwie ofiary, jednak jak podkreśla podinspektor Beata Jędrzejewska – Wrona, oficer prasowy KMP w Tarnobrzegu, wydarzyło się to poza godzinami służby Policji i WOPR.

ZESTAWIENIE WYNIKÓW PATROLU WODNEGO ZA SEZON 2019

Przeprowadzono akcji ratunkowych na wodzie 13

Przeprowadzono akcji poszukiwawczych 11

Przeprowadzono interwencji na wodzie 132

Wylegitymowano na wodzie 306

Przeprowadzono kontroli statków 78

Ujawniono nietrzeźwych kier statkami 15

Nałożono mk kąpiel w miejscu zabronionym art 55 Kodeksu Wykroczeń 70

Nałożono mk wyposażenie statków/obiektów art 62 Ustawy o Żeg. Śród. 24

Nałożono mk kierowanie obiektami po użyciu alkoholu 14

Nałożono mk w ruchu drogowym 1

Pouczono kąpiel w miejscu zabronionym art 55 Kodeksu Wykroczeń 23

Pouczono w związku z wyposażeniem obiektów 7

Pouczono w związku z kierowaniem obiektem po użyciu alkoholu 1

Pouczono ogółem 33

Mandaty karne ogółem 109

Zabezpieczono imprez na wodzie 2

Utonięcie 1

ZESTAWIENIE WYNIKÓW PATROLU WODNEGO ZA SEZON 2018

Przeprowadzono interwencji na wodzie – 157

Wylegitymowano osób – 345

Dokonano kontroli statków/obiektów – 80

Przebadano kier statkami/obiektami – 94

Ujawniono nietrzeźwych kier statkami/obiektami- 28

Przeprowadzono akcji ratunkowych – 8

Przeprowadzono akcji poszukiwawczych – 1

Zabezpieczono imprez na wodzie – 1

Utonięcia poza godzinami służby Policji i WOPR 2

Ukarano mandatami karnymi łącznie – 34

Mandaty karne- kąpiel w miejscu zabronionym art 55 KW– 18
Mandaty karne – kierowanie obiektem w stanie nietrzeźwości artykuł 35. Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych – 12
Mandaty karne- nieprawidłowe wyposażenie statku art 62 U. o Zeg. Śród.- 4

Pouczono łącznie – 141 osób

Pouczono kąpiel w miejscu zabronionym 55 KW – 107
Pouczono kierowanie obiektem w stanie nietrzeźwości artykuł 35. Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych – 16
Pouczono nieprawidłowe wyposażenie statku 62 Ustawy o Żeg. Śród.- 18

Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
i tak lipa
2 lat temu

nie można sie doprosic słuzb porzadkowych czy polici czy inny słuzb to jest masakra wiec kieruje to pytanie po co iść do pracy skoro sie w jej nic nie robi to lepiej zrezygnowac i das szanse innemu a nie denerwowac ludzi którzy jadą rowewrem piesi nie maja chodznika to jest hanba dla miasta i zadzacych nim

kuba
2 lat temu
Reply to  i tak lipa

Czy ty Wiesz co to takiego interpunkcja? Kto co komputer odpalił ? Babcia?

schodki
2 lat temu

przy drodze czy dla rowerzystów czy pieszych tam gdzie ziemia sie zapadła mozna było by pomyslec o schodkach iwiazd dla rowerów czy wozków z dziecmi ale czy ktoś na to zaraguje zapewno nie bo nie ma pieniedzy

kuba
2 lat temu
Reply to  schodki

Czy ty wiesz co to takiego interpunkcja? Kto ci komputer odpalił ? Babcia ?

Maciek
2 lat temu

Spokojnie, Pan Prezydent się wdrożył, przyszłoroczny budżet będzie projektowany według jego wizji, także w tym roku jeszcze nie, bo pół roku to mało na zmianę np. kilku znaków czy wykonanie kawałka chodnika, ale w roku 2020 nad Jeziorem będzie Monte Carlo, w ogóle w całym Tarnobrzegu 😉

gość
2 lat temu

Co chcecie 500+ kosztuje.

KAROL
2 lat temu
Reply to  gość

w stalowej jakos niekosztuje,miasto sie rozwija i pozyskuje duzo kasy,drogi stadion,place zabaw ,obwodnica.wystarczy wybrac prezydenta z pis ,ot cala filozofia,a nie pierniczyc głupoty

ciekawski
2 lat temu

Mało w stosunku do ogromu zagrożeń. W przeliczeniu na 1 dzień pogodny, gdzie nad zbiornikiem było więcej niż 1000 osób (czyli średnio 300 samochodów) to wychodzą jakieś ułamki.

Szczególnie jeśli chodzi o mandaty „drogowe” to liczba 1 na sezon to jakaś kpina kiedy niemal co mój każdy pobyt byłem świadkiem jazdy pod prąd a za każdym razem widziałem co najmniej kilkadziesiąt pojazdów zaparkowanych od strony lustra wody.

Tarnobrzeżanin
2 lat temu

Przecież nad Jeziorem jest monitoring – dlaczego nie są wystawiane mandaty karne zaoczne? Rozumiem, że „na żywo” Policja i Straż Miejska wszystkiego nie wyłapią, ale po to jest monitoring, żeby właśnie monitorować zachowanie osób nad jeziorem (zwłaszcza pojazdów, gdzie można przez numer rejestracyjny namierzyć sprawcę wykroczenia). I oczywiście zgadzam się z przedmówcą, że przy tylu zagrożeniach, do których tam dochodzi w trakcie sezonu (każdego dnia, a czasem nawet w ciągu jednej godziny), te liczby wystawionych mandatów karnych to smutny obraz naszej lokalnej rzeczywistości. Zwłaszcza Straż Miejska powinna w trakcie sezonu być skoncentrowana na jeziorze – do budżetu miasta z pewnością wpłynęłoby więcej środków, a sprawcy wykroczeń może mieliby jakąś naukę na przyszłość.

Mar
2 lat temu

Po pierwsze polska mentalność z rodzaju „jak da radę, to zaparkuję pod samymi drzwiami, żeby nie chodzić”. Po drugie moce przerobowe służb. Po trzecie polityka, żeby nie odstraszać turystów karami. Wszystko składa się do kupy na kupę.

resFT
2 lat temu

Ciekaw jestem jak policja reagowała na rowerzystów którzy tłumnie wjeżdżali pod prąd drogą wyjazdową znad jeziora w kierunku Miechocina? A drogi niepooznaczane ,a mało którzy rowerzyści jechali polną drogą wzdłuż wisłostrady(pierwsza w prawo od tej drogi asfaltowej ,obok zajezdni Camino,a wyjazd jest koło płotu Mariny). Żadnych oznaczeń,żadnych drogowskazów,nic, a te barany masowo pakują się pod prąd tamtą drugą. Niesamowita sprawa. Dziecko musiałem pouczać że nie wolno,bo też tam chciało jechać. I tu policja pewnie nic ,no bo znaku nie miał kto postawić,że zakaz wjazdu?Nie ma zakazu ,zakaz jest ale dopiero jak się dojedzie prawie do końca. Śmieszne, bo auto też może wjechać przypadkiem ,nie wiedząc że droga jednokierunkowa. I tak dalej,tak dalej,absurdy komunikacyjne nad jeziorem,to temat rzeka ,przemilczany przez 11 lat jak ono funkcjonuje, Nikt asfaltu nie zrobił tam gdzie ruch,ani opisać co dla aut,co dla rowerów, a płyty w jeziorze jak wystawały,tak wystają.
Ale też inteligencja Tarnobrzeżan no,nie sięga zenitu,bo skoro na 1000 rowerzystów zaledwie garstka odkryła że jest polna krótsza droga,a reszta jechała tą dla aut pod prąd,no to o czymś to świadczy…

KAROL
2 lat temu
Reply to  resFT

kurła teroz bede jezdzil pod prond i niezaplace 6 zl,kurła ale załoszczendze

Maciek
2 lat temu
Reply to  resFT

Jak na główną atrakcję turystyczną miasta oznakowanie okolicznych dróg jest wybrakowane. Natomiast co do rozwiązania jednego wjazdu i jednego wyjazdu, to miałoby ono sens, gdyby na wjeździe i wyjeździe ktoś stał i pilnował lub były szlabany. Obecnie nie ma to większego sensu.

Miasto mruk
2 lat temu

Cwaniaki jeżdżący pod prąd nie płacą za wjazd i są to rejestrację z okolicznych powiatów – dlaczego miasto sponsoruje obcych a nie swoich. Dlatego uważam, że marszałek powinien tym zarządzać i co najważniejsze inwestować w rozwój infrastruktury, której praktycznie po 10 latach nie ma i za następne 10 też nie będzie.

John
2 lat temu

Bozek oglasza konkursy na nowe stonowiska w urzedzie . a o kim to wczesniej zapomnieli ze dopiero teraz chca ich upychac

Maciek
2 lat temu

Stanowisko ds. promocji Miasta oraz informacji dla osoby z wykształceniem wyższym na kierunku filologia polska. No tacy urzędnicy na pewno podniosą miasto z kolan.

Tymczasem zatrudnieni od lat fachowcy nadal będą robili swoje, np. nowatorskie punkty teleportacyjne dla rowerzystów
https://drive.google.com/file/d/1kPITJ7tKGl6DTnN9Po2cZPbLzy6qlBrq/view
https://drive.google.com/file/d/1Cx8NdftS2V2DdDYm6fC_KXLB51ph7Uh6/view

No ale takiego prezydenta wybrali sobie Tarnobrzeżanie. A jeszcze jako przewodniczący rady obecny Pan Prezydent mówił m.in. takie rzeczy
https://drive.google.com/file/d/1YI22kXahmmG9NUzndGkf8NV1Ov1Vkvxk/view
Wystarczyło zatem posłuchać i wyciągnąć wnioski. Teraz trzeba będzie czekać jeszcze ponad 4 lata.

John
2 lat temu
Reply to  Maciek

Te punkty teleportacyjne dla rowerow sa rozsiane tez w innych miejscach urzad poda jakies kody teleportacyjne do poszczegolnych miejsc ?

Maciek
2 lat temu
Reply to  John

Tego nie wiem, ale chyba jeszcze nie skalibrowali sprzętu do teleportacji, bo na razie odpisują, że trzeba zsiąść z roweru i przeprowadzić go gdzie trzeba.

Maciek
2 lat temu

Gdzieżby tam, przecież w ogłoszeniu o naborze jest napisane, że Prezydent ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór 😉 A tak całkiem serio, to nawet gdyby przewidywana osoba wygrała, to w aktach będzie, że spełniła wymogi i wypadła najlepiej, albo że była jedynym kandydatem, który spełnił wymogi. Bo prawdą dla organów władzy niekoniecznie jest to, co rzeczywiście ma miejsce, albo do czego faktycznie doszło, ale to, co jest napisane w pismach i innych dokumentach. Takie coś zdarza się np. u organów nadzoru budowlanego.

John
2 lat temu
Reply to  Maciek

Macku tego co na kartce gumka nie zmarzesz esemeski sreski pisiory po wyborach zlapia platfusow za jaja az milo bedzie popatrzec kiedy juz wice tylu swoich wprowadzi ze perelka bedzie osaczony do tego stopnia ze rano z nerwow brzuszek bedzie go bolal to pod wplywem naciskow zrobi wszystko a wtedy sie zacznie

Maciek
2 lat temu
Reply to  John

Pożyjemy – zobaczymy. Ale na tym to co jest teraz, to Tarnobrzeg daleko nie zajedzie, a raczej się cofnie, bo w międzyczasie wszyscy dookoła idą do przodu.

Mieszkaniec
2 lat temu

Tarnobrzežanin – nad jeziorem nie ma monitoringu.

Tarnobrzeżanin
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Proszę wybaczyć ale do głowy mi nie przyszło by kamerki widokowe uznać za monitoring gdyż obraz z nich nie jest rejestrowany ani przez nikogo stałe obserwowany i jakość w żaden sposób nie pozwala dostrzec nr rej pojazdów czego skutkiem byłby jakieś mandaty zaoczne.Jedyne + tych kamerę to to że mogę zobaczyć pogodę nad jeziorem.ilość wypoczywających i ew natężenie ruchu.Brak zapisu powoduje że nie mamy żadnego ew dowodu w sadzie.

resFT
2 lat temu

@Maciek, co ty chcesz od tych przejść na zdjęciach? Ja po nich zarówno przechodzę jak przejeżdżam bez problemu. Wiesz,gdyby tak się czepiać to połowa Tarnobrzega nie ma ścieżek rowerowych, ale od rowerzysty wymaga się minimum inteligencji i on wie ,że może jechać i szosą i chodnikiem jak nie ma ludzi i osiedlami pojedzie,tak aby nie stwarzać zagrożenia. A na ścieżce rowerowej tez chodzą nieraz ludzie i też się omija i ja tu nie widzę żadnego problemu z tym przejściem. To że garstka ćwierć-inteligentów nie umie jechać inaczej niż oznaczoną ścieżką,to tylko ich problem. Ci sami podobnie nie poradzą sobie z jazdą samochodem. Tyle w temacie

Maciek
2 lat temu
Reply to  resFT

Jechać można po czymkolwiek, ale nie po wszystkim wolno. Zachęcam do lektury ustawy Prawo o ruchu drogowym, w szczególności art. 26 ust. 3 pkt 3 oraz art. 33 ust. 5. No chyba, że Prezydent Miasta Tarnobrzega razem z Komendantem Miejskim Policji w Tarnobrzegu wydadzą dekret, że w Tarnobrzegu wolno jechać rowerem po dowolnej części drogi, o ile nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu 😉

resFT
2 lat temu

@Maciek, ten dekret jest stosowany w skrajnych przypadkach i dobrze,bo nikt nie chce piętnować rowerzystów, walczy się z nadmiernym ruchem samochodowym w miastach i jest to coraz większy problem.
Zasada jest taka że jeśli jest ścieżka rowerowa to jest NAKAZ jazdy tą ścieżką. Jeśli brak,to jedziesz albo PUSTYM chodnikiem albo szosą,ale nie możesz wtargnąć na szosę z chodnika. Na Sikorskiego i Warszawskiej bez problemu pojedziesz chodnikiem ,bo jest szeroki i zawsze masz możliwość ustąpienia pieszym,a nieraz piesi zajmują. A że niektórzy przejeżdżają po przejściach rowerami,to tak nie powinno być,z wyjątkiem przejść pieszo-rowerowych na światłach,to sobie przejadę,ale poza nimi powien być zakaz i tu masz odpowiedź dlaczego ścieżki rowerowej nie ma na przejściu dla pieszych na Sikorskiego.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content