Tarnobrzeg, Baranów Sandomierski: „Z książką na start” – wyprawki czytelnicze dla przedszkolaków

Startuje ogólnopolska kampania Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. W ramach jej projektu pn. „Z książką na start”, swoje pierwsze czytanki otrzymają przedszkolaki. W projekcie biorą udział m.in. biblioteki w Tarnobrzegu i Baranowie Sandomierskim.

PROJEKT W MBP W TARNOBRZEGU

Każde dziecko, które przyjdzie z rodzicem do biblioteki, otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, natomiast dla rodziców lub opiekunów przygotowana jest broszura „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”, która przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna bibliotekę – ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny dla dzieci i ich rodziców.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Projekt „Z książką na start” realizowany będzie od 19 września 2019 do 31 grudnia 2019 lub do wyczerpania egzemplarzy. Wyprawki czytelnicze można odbierać w: Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej ul. Szeroka13 oraz Filii Nr 1 – osiedle Serbinów, ul. M. Dąbrowskiej 31 A, Filii Nr 2- osiedle Siarkowiec, ul. Kopernika 5, Filii Nr 3 – osiedle Miechocin, ul. Krzywa 2, Filii Nr 4 – osiedle Mokrzyszów, ul. Sienkiewicza 213, Filii Nr 5 – osiedle Wielowieś, ul. Warszawska 310 B, Filii Nr 6 – osiedle Sobów, ul. Kościelna 3, Filii Nr 7 – osiedle Dzików, ul. Konfederacji Dzikowskiej 12/26/27, Filia Nr 8 – osiedle Przywiśle, ul. Kosmonautów 4.

PROJEKT W BIBLIOTECE W BARANOWIE SANDOMIERSKIM

Placówka w Baranowie Sandomierskim znalazła się w gronie ponad 5200 bibliotek w całej Polsce, które realizują program Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Inauguracja projektu i spotkanie z uczestnikami: dziećmi w wieku 3-6 lat oraz rodzicami odbędzie się 26 września, w czwartek o 17.00 w Baranowie Sandomierskim. Każdy przedszkolak, który tego dnia przyjdzie z rodzicem do biblioteki głównej, a później także do filii w Suchorzowie, Dąbrowicy i Woli Baranowskiej otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych.

W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast, wyrabiając nawyk czytania, poznają bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera.

To kolejny etap wielkiego ogólnopolskiego projektu bookstartowego „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory książki otrzymywali młodzi rodzice na szpitalnych oddziałach położniczych oraz trzylatki, teraz wyprawki trafią także do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do połowy 2019 roku przekazano już ok. 600 tysięcy książek.

Jesienią przekaz akcji wzmocni kampania telewizyjna i radiowa oraz promocja w internecie i mediach społecznościowych, z udziałem pary aktorów Tamary Arciuch i Bartłomieja Kasprzykowskiego, prywatnie rodziców, którzy świadomie wychowują swoje pociechy w duchu zamiłowania do książek. Jednocześnie dzięki ekspozycji informacji na nośnikach outdoorowych, kampania będzie widoczna w przestrzeni publicznej w wielu polskich miastach. Aktywna jest również dedykowana strona internetowa www.wielki-czlowiek.pl, a także prężnie działająca grupa facebookowa.

Przypomnijmy, że po wyprawki mogą się zgłaszać rodzice z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. Maluch musi być czytelnikiem baranowskiej biblioteki (lub filii) albo się do niej zapisać i zadeklarować wypożyczenie w najbliższym czasie przynajmniej dziesięciu książeczek. Wyprawki można odbierać w bibliotece głównej w Baranowie Sandomierskim lub w filiach w Suchorzowie, Dąbrowicy i Woli Baranowskiej w godzinach ich pracy. Liczba zestawów jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Wyprawki będzie można otrzymać podczas czwartkowej inauguracji, ale także później, do wyczerpania zestawów.

Jaki obraz najlepiej powiesić w naszym salonie?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
skup ksiazek
3 lat temu

Bardzo cenna inicjatywa

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content