Czekoladowe święto w Sandomierzu (zdjęcia)

W miniony weekend Sandomierz zamienił się w prawdziwą stolicę słodkości. W nadwiślańskim grodzie odbyła się bowiem II edycja Festiwalu Czekolady i Słodyczy.

Na stoiskach sandomierskiej Starówki królowały czekoladowe tabliczki, trufle, praliny, rzemieślnicze dzieła sztuki. W takcie trwania festiwalu czynna była Strefa Kulinarna, na której można było eksperymentować z czekoladą i nie tylko, pod okiem cukierników, blogerów kulinarnych, laureatów konkursów kulinarnych. Na nadwiślańskim bulwarze najmłodsi mogli zmierzyć się w grach zręcznościowych udostępnionych w Strefie Zabaw Wawel.

W sobotę miały miejsce warsztaty plastyczne dla dzieci, podczas których malowano czekoladowy mural. W ramach Strefy Kulinarnej chętni mogli tworzyć i dekorować własne trufle, jadalne figurki modelowane w masie cukrowej. Równolegle miały miał miejsce pokaz i spotkanie z Karoliną Gawrońską – Wegańskie słodycze bez glutenu, jajek, mleka i masła sens? Jak przemienić swoją kuchnię w zdrową manufakturę Jak zrobić zdrowe batoniki? Z kolei przedstawiciele z Beskid Chocolate Bean To Bar przekazali uczestnikom wiedzę na temat historii tradycyjnego wytwarzania czekolady.

Niedziela obfitowała w warsztaty oraz pokazy kulinarne z udziałem Szymona Czerwińskiego finalisty V edycji Master Chef Polska. Natomiast o fenomenie szwajcarskiej czekolady opowiedział Krzysztof Sankowski. O tym jak jeść czekoladę zaprezentowała autorka bloga Czekolub. Podsumowaniem festiwalu był rozstrzygnięcie konkursu na wyrób tortów. Marcin Marzec burmistrz Sandomierza wręczył nagrody w dwóch kategoriach za tort okolicznościowy oraz 3D.

foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz
info: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content