Całoroczny dom drewniany – czy to rozwiązanie dobre dla każdego ?

Wiele osób, które zamierzają zbudować swój własny, wymarzony dom często staje przed trudnym wyborem – jaki dom wybrać: murowany czy drewniany. Dla miłośników natury oraz wszystkich tych, dla którym mikroklimat wnętrza ma ogromne znaczenie odpowiedź jest jedna: budujemy dom szkieletowy w technologii drewnianej. Okazuje się, że to bardzo uniwersalne rozwiązanie, od wieków popularne w Kanadzie oraz u naszych północnych sąsiadów – w Skandynawii. Domy budowane w tzw. systemie kanadyjskim uznawane są za doskonałe do zamieszkania w polskim klimacie.

Dom z duszą

Już od co najmniej dekady całoroczne drewniane domy znowu wracają do łask, a firmy deweloperskie oraz indywidualni inwestorzy coraz chętniej wybierają takie sprawdzone rozwiązania. Na stronie producenta https://drewnolandia.pl/oferta/domy-caloroczne-kanadyjskie/12 znajdziemy rozmaite projekty domów drewnianych o różnych metrażach. Domy kanadyjskie to nie tylko domy z duszą, ale również takie, w których można odetchnąć. Zimą świetnie trzymają ciepło sprawiając, że nie zmarzniemy nawet przy bardzo niskim temperaturach, a latem stanowią doskonałe schronieniem przed upałem. Kanadyjczyk to dom, który oddycha, dlatego stworzony w środku mikroklimat sprawia, że mieszkamy w nim z przyjemnością. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dla niewielkiej rodziny można zbudować drewniany dom mieszkalny o niewielkim metrażu za relatywnie niską cenę.

Postaw na ekologię i zaoszczędź pieniądze

Okazuje się, że budowa domu o lekkiej konstrukcji drewnianej, zwanego potocznie Kanadyjczykiem, może trwać zaledwie kilka miesięcy. Oszczędzam wówczas czas i pieniądze, a koszty eksploatacji takiego domu również są relatywnie niskie. Co ważne – konstrukcja drewniana wykonana z naturalnego surowca, drewna, jest wybitnie ekologicznym rozwiązaniem, gdyż jako budulec wybiera się specjalne drewno o niskiej wilgotności wynoszącej około 15%, co w praktyce oznacza, że nie wymaga ono dodatkowej impregnacji chemicznej. Warto podkreślić, że mieszkanie w domu zbudowanym z drewna jest nie tylko wygodne, ale i zdrowe. Drewniany dom szkieletowy oddycha, a my czujemy się w nim doskonale i… bliżej natury.

Szybki czas realizacji domów szkieletowych

Dom szkieletowy to szybka droga do uzyskania własnego mieszkania, szczególnie pożądana dla tych, którym się śpieszy. Drewniane domy w technologii kanadyjskiej można postawić w ciągu kilku miesięcy, a domy budowane z gotowych prefabrykatów – nawet w kilka dni. Dla inwestora to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy, dlatego warto rozważyć budowę takiego domu, jeśli nie dysponujemy zbyt dużymi środkami finansowymi.

Różnorodny wygląd domów szkieletowych

Domy drewniane budowane w technologii szkieletowej mogą wyglądać bardzo różnie w zależności od projektu oraz inwencji architekta. Zewnętrzne ściany domu szkieletowego można otynkować i nadać mu charakter domu murowanego. Można go również wykończyć atrakcyjną okładziną ceglaną albo oblicówką z drewna. Do często stosowanych rozwiązań należy pokrycie ścian zewnętrznych płytkami klinkierowymi, a wówczas uzyskamy efekt zbliżony do domu o ścianach trójwarstwowych. Poza tym kreatywni architekci często łączą różne sposoby wykończenia domu tworząc niepowtarzalne i atrakcyjne domy z drewna.

Kanadyjczyk może być domem pasywnym

Technologia szkieletowa domu nie ogranicza inwestorów w zakresie standardu energetycznego domu oraz jego wyposażenia. Z uwagi na wysokie wymogi dotyczące systemów termoizolacji przegród zewnętrznych wykorzystuje się podwójną termoizolację – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz szkieletu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że budynek stawiany w technologii szkieletowej może osiągnąć standard pasywny. Wówczas powinien być całkiem szczelny i wyposażony w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Niezbędną instalacją jest także odpowiedni system ogrzewania, czyli taki, który wykorzystuje odnawialne źródła energii. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że drewniane domy pasywne budowane są również na obszarach o zimnym klimacie i znakomicie się tam sprawdzają. Drewno to naturalny surowiec budowlany, który świetnie sprawuje się w naszym klimacie.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x